آنان که از ازدواج می‌ترسند بخوانند!

rahino

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
نمیدونستیم شما با خدا هم ارتباط دارید که الان متوجه شدیم. از کجا معلوم خدا از اینکه این بابا به بچه‌هاش، نسبت به بچه‌های خانواده‌های دیگه، کم گذاشته ناراضی نیست؟ الان دو نفر از این بچه‌ها بخوان برن دانشگاه آزاد یا پیام‌نور و شهریه بدن، یا برن یه شهر دیگه درس بخونند که خرجشون بالا بره، این آقا میتونه با حقوق طلبگی از عهده‌ی هزینه‌ها بر بیاد؟ نه! برا همین بچه‌هاش رو هم مثل خودش میفرسته حوزه یا فوقش دانشگاه امام حسین و ارتش و ...
مسلماً 8 بچه نصف امکانات مثلاً 4 بچه رو خواهند داشت و استعدادهای زیادی هدر میره.

آرمان‌های این خانواده دقیقاً چیه؟ افزایش جمعیت شیعه؟ این حرف‌ها حرف‌های خود شما نیست. من حاضرم قسم بخورم اگه سران مملکت گفته بودند 2 تا بچه کافیه، الان شما به جای صحبت از پیری جمعیت، داشتید می‌گفتید توو هر خانواده حداثل 2 نفر باید واکتوزومی کنند. چرا خودتون رو وارد بازی‌هایی می‌کنید که احتمال زیاد عقل خودتون هم مخالفشه. هیچ گربه‌ای واسه رضای خدا موش نمیگیره. وقتی امام جمعه‌ی مشهد علناً برمیگرده میگه نسبت جماعت سنی به شیعه داره زیاد میشه و ای شیعیان داد و هوار که اسلام داره به خطر میفته، این حرف‌ها چه معنی میده؟ امکانات رفاهی کشور در سطح جهان که هیچ، در مقایسه با کشورهای همجوار (به جز افغانستان!) صفر هست. توو این شرایط فرزند بیشتر مساوی هست با تعداد جمعیت عوام بیشتر که به هیچ دردی به جز درست کردن لشکر نمیخوره.

وجداناً کلیشه‌ای حرف نزنید. خدا میاد در میزنه دم در پول میذاره؟ این حرف‌ها 1 عفیر هم خریدار نداره. شما ظاهراً نه تنها پایین شهر زندگی نکردید، حتی گذرتون به پایین شهر نیفتاده که عمراً این حرف‌ها رو نمیزنید. شماها همه‌تون نفستون از جای گرم بلند میشه و یک شب گرسنه نخوابیدید و الا دور میدون نشستن و گفتن لنگش کن راحته. الا من خونواده‌ها دیدم که به نون شبشون محتاج هستند و خبری هم از خدا نیست. وقتی طرف به خاطر خرج زندگی و دارو دوای بچه‌ی سرطانی‌ش رفته زندگی و کلیه‌ش رو فروخته، خداش کجا بود؟ خدای آفریقایی‌ها کجا هست که دوجین دوجین از گشنگی میمیرند؟ فقط وقتی که زور بازو داشته باشی خدا میاد؟

خدا قطعاً بیشتر راضی هست که دو تا دکتر مهندس تحویل جامعه بدید تا گره‌ای از گره‌های مردم باز کنند، و الا سیاهی لشکر درست کردن رو همه بلدند.

نسل قبلی سالمتر نبودند، قانون جنگل حاکم بود. غیرسالم‌ها با کوچکترین مریضی می‌مردند و فیتلر می‌شدند، سالم‌ها زنده می‌مونند. به خونواده‌های قدیمی نگاه کنید هر کدوم 2-3 تا بچه‌ی مرده پس دادند. هر دو خانواده‌ی پدری و مادری من هر کدوم حداقل 2 تا بچه‌ی مرده توو کودکی و نوزادی داشتند.
نه کتاب داستان نمیخریدند ولی قطعاً اگه پولش رو داشتند میخریدند. واقعیت جلوی چشممون هست: اگه خانواده‌ی 10 نفری خوب بود، چرا پدر و مادر و عمو و عمه و خاله و دایی ما که توو خونواده‌ی شونصد نفره بزرگ شدند، الان اکثراً 2 یا 3 بچه دارند؟ چون آواز دُهُل فقط از دور خوش است و اینا از نزدیک چشیدند که 8 بچه یعنی چی. مادر من با اینکه همه‌ش 4 بچه بودند با این حال همیشه میگه کاش خودش نبوده تا به اون چندتای دیگه بیشتر رسیدگی میشده (دقت کنید نمیگه به خودش بیشتر میرسیدند) تا با سختی بزرگ نمیشدند. هوش همه‌شون هم خوب بود، میرفتند دنبال درس و مشق، نه اینکه از نوجوانی مجبور بشن برن کار کنند و الان هیچی به هیچی.
من خانواده‌ی پرجمعیتی ندیدم که بچه‌هاش راضی باشند و این اصلاً انصاف نیست؛ الان بچه‌های این بابا هیچ کدوم به بلوغ فکری نرسیدند، بذارید فردا بشه نظرشون رو بشنویم.

بنده طبق روایات و احادیث و کلام خداوند کریم در قران این مطلب خدا راضی هست رو نوشتم
ضمنا این بچه ها به روایت پدرشون همگی ممتاز هستند و نیازی به قبولی در دانشگاه بدون کنکور ندارند
ضمنا به عرضتون برسونم که بنده بچه ی پایین شهر هستم و پدرم چند سال از کار افتادن و سرمای زمستون و گرمای تابستون رو بخوبی حس کردم عاشقانه و با قناعت زندگی کردم
و دقیقا باید بگم که این حرفها حرفهای ضمیر خودمه
ما 7 تا بچه بودیم همگی مون هم درس خوندیم دو تا داداشم دکترا دارند و .همشم مدیون نون حلال پدرم هستیم و همون زندگی متوسط
الان که ازدواج کردم و بحمدلله زندگیم روبراهه اما یه وقتایی حسرت اون روزا و صمیمیت هاشو میخورم
دور از ادب هست که شما به بچه هایی که الگوی انسانیت هستند بگویید سیاهی لشکر
زمان جنگ این خانواده ها ی پرجمعیت بودن که بچه هاشونو فرستادن جلوی توپ وتانک و به جز عده ی کمی از خانواده های مرفه که بعضا تک یا دوفرزندی بودندبقیه ی اونا اجازه ی جانبازی به فرزندانشون ندادند
اگه خدای نکرده جنگ بشه من که یه پسر دارم توان فرستادنش به جنگ رو دارم

بنده طعم بی پولی رو کاملا حس کردم و مرفه نبوده و نیستم و دلم نمیخواد باشم
هر کسی سلیقه ای داره اما من عاشق این آرمانها هستم

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چیو بزارم کنار؟پولدار از نزدیک ندیدین؟پولدار یا میلیاردر؟

ببخشید پس منظور شما از کار همزمان پدر و مادر و اجاره خونه و خرید کتاب های متنوع و هزینه ثبت نام مدرسه و ............... برای چه چیزی غیر پوله؟

من با طلبه زندگی نمیکنم.اما دلیل نمیشه اونی که داره با طلبه زندگی میکنه از زندگیش لذت نبره!هرکی جای خودش زندگی میکنه و متناسب با فکر اعتقادو فهمش از زندگی،لذت و خوشبختیو برای خودش تعریف میکنه.
اگر زندگی طلبگی واسه منو شما شعاره،واسه خیلیا واقعیت زندگیشونه.واسه خیلیا انتخاب زندگیشونه.آدمی رو میشناسم که در خانواده کاملا مرفه و تحصیلکرده، فارغ التحصیل دانشگاه شریف بخاطر یه سری اتفاقات در زندگیش یهو جمع کرد رفت قم و الان داره با طلبگی زندگی میکنه!شاید بعضیا بگن مخش تاب بر داشته!

در مورد امکان پذیری 8 تا بچه داشتن تو این دوره زمونه هم باید بگم اگر نبود که الان نمی دیدیمشون.تازه در زمان پدر بزرگ مادر بزرگای ما که آب و برقم نداشتن،امکانات اولیه زندگی رو هم نداشتن،9 10 تا بچه بزرگ میکردن و همشون دکتر مهندس میشدن،چه جوری ممکن بود؟آدم که همون آدم بود.حالا اگه این آدم فکرش و سبک زندگیشو خودش عوض کرده، مصرف گراتر شده، واسه خودش کم میاره چه برسه به چند نفر دیگه بحث دیگه ست.حتی اگر میلیاردرم باشه و واقعا بتونه 10 نفرو تامین کنه،اینکارو نمیکنه.چرا؟چون میگه خودمو زنم و تک فرزندم بیشتر میخوریمو خرج میکنیمو میریزیمو میپاشیم.

زینب جان من نوشتم با طلبگی نمیشه زندگی کرد و آرامش داشت؟؟
کلا برداشتای خودتو از حرفای من مینویسی آره؟؟
پدربزرگامون همه ی بچه هاشون دکتر مهندس میشدن؟؟
من راستش حس میکنم منظورمو نمیتونم درست برسونم ....و الان الکی الکی شدیم دو تاگروه و جلو هم جبهه گرفتیم
یه چند وقت قبل عکس.یه بچه دوازده سیزده ساله رو گذاشته بودن که بچه دار شده بودن اونو هم به اسم ساده زیستی الگوی ازدواج کردن برا جوونا.....
ولی اینارو منطقی بهش نگاه کنین درست نیست
همگیتونو به خدای بزرگ میسپارم
موفق باشید

آخرین ویرایش:

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
زینب جان من نوشتم با طلبگی نمیشه زندگی کرد و آرامش داشت؟؟
کلا برداشتای خودتو از حرفای من مینویسی آره؟؟
پدربزرگامون همه ی بچه هاشون دکتر مهندس میشدن؟؟
من راستش حس میکنم منظورمو نمیتونم درست برسونم ....و الان الکی الکی شدیم دو تاگروه و جلو هم جبهه گرفتیم
یه چند وقت قبل عکس.یه بچه دوازده سیزده ساله رو گذاشته بودن که بچه دار شده بودن اونو هم به اسم ساده زیستی الگوی ازدواج کردن برا جوونا.....
ولی اینارو منطقی بهش نگاه کنین درست نیست
ضمنا من خودم هم از خانواده پرجمعیتم هم پدرم کارگر بود بدون بیمه و هیچ مزایایی...
دکتر مهندس شدیم ولی به قیمت خیلی چیزا....
همگیتونو به خدای بزرگ میسپارم
موفق باشید
قیمتش خیلی زیاده.انقدر زیاد که یه سری از سختیارو با هیچ پولی نمیشه خرید یا جبران کرد عزیزم
هم خودت هم پدرت هم خونوادت مطمئن باش ارزش و قیمتتون از خیلیا بیشتر بودو هست.
همینجوری الکی نیومدیم،الکیم بمیریمو بریم.....وگرنه باید به عادل بودنه خدایی که بهش اعتقاد داریم،باید شک کرد.

ELnur

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحثتای چند صفحه آخرو خوندم خیلییییییییییییی تعجب کردم بیش از حد
اینکه بیایم خانوده ی پرجمعیتو الگو قرار بدیم به به راه بندازیم غیر اوصولی هست و منطقی نیست
8تا بچه الان؟با وضع اقتصادی الان/؟کاملا غیر منطقیه ببخشیدا طرف 8تا بچه میاره بعد میگه خدا روزی رسانه بابا بیچاره خدا چیکار کنه؟مگه به آدم عقل نداده؟وقتی خرجشو نمیرسونی واسه چی این همه بچه دار میشید؟قانع بودن خوبه اما تا چه حد؟اینو چرا متوجه نمیشیم که آغا نسل با نسل فرق داره اگه بابا بزرگ شما 7تا بچه داشت اسباب بازی نمیخرید اون مال 40سال پیش بود الان با اون موقع یکیه؟درسته که الان تو تربیتا بیش از حد اشتباه هست اما تا کی میخوان هیچی نخرن بگن بچه ی ما قانع هستش نمیدونم ائله بئله جیم بئله بچه 40درجه تب داره حالا با افتخارم درموردش صحبت میکنن؟جالب هم اینه تبلیغ میکنن....ماها همیشه یا افراط میکنیم یا تفریط بلد نیستیم نرمال باشیم

ازتون خواهش میکنم به زمونه به شرایط حال نیگا کنید حرف بزنید و آیه بیارید تا خدا و اسمشو رسمشو زیر سوال نبرید.....که تو این زمونه بدترین کار در حق خداست

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
سلام

بحث تاپیک درمورد ازدواج بود نه تعداد فرزندان

ولی بطور کلی در شرایط اقتصادی که اکثر خانواده های امروزی دارند تعدد فرزندان باعث از بین رفتن توان ونیروی والدین میشه

خیلی چیزها در قدیم نبوده ویا اگر بوده بچه های اون دوره میتونستند ازشون چشم پوشی کنند

ولی متاسفانه در زمان کنونی نمیشه برخی خواسته های فرزندان رو نادیده گرفت

هزینه های ایجاد شده هم معمولا بالاست
یک سرماخوردگی ساده کلی هزینه به خانواده تحمیل میکنه

بقیه موارد بماند

آخرین ویرایش توسط مدیر:

آوای علم

مدیر تالار مشاوره
مدیر تالار
با سلام خدمت دوستان عزیز
خواهشمندم خارج از بحث تاپیک پست ایجاد نکنید

به دلیل اینکه پست های گفت و گو می توانست مفید باشه حذف نشد. اما در ادامه بحث فقط مناسب با عنوان تاپیک پست ایجاد کنید

به طور مثال
ترس از فرزندان زیاد یا در کل فرزند داری..... .شاید یک عامل ترس از ازدواج باشد ........اما اینجا بحث سر تعداد فرزندان نیست

ممنون میشم رعایت کنید
تا شرمنده دوستان عزیز نشیم

بيكاري قشر تحصيلكرده و عدم اطمينان به آينده شغلي
( در همين رشته خودم بسياري از خانم ها با نصف حقوق ي آقا حاضرن برن سر كار، ولي خرج زندگي رو بايد ي مرد بده پس ازدواج نميكنه چون آينده شغليش تضمين نيست )

عدم توانايي در تامين مسكن مناسب
( با اين سطح درآمدي پايين ي مرد بايد از كجا بياره اول زندگي ي مسكن مناسب تهيه كنه؟! زندگي مجردي رو ادامه ميده چون اعصابش آرومتره و دغدغه هاش كمتر )

هر وقت اين دو تا مشكل حل شد بعد ميشه تازه نشست و آسيب شناسي كرد چرا جوون ها ازدواج نميكنن

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
بيكاري قشر تحصيلكرده و عدم اطمينان به آينده شغلي
( در همين رشته خودم بسياري از خانم ها با نصف حقوق ي آقا حاضرن برن سر كار، ولي خرج زندگي رو بايد ي مرد بده پس ازدواج نميكنه چون آينده شغليش تضمين نيست )

عدم توانايي در تامين مسكن مناسب
( با اين سطح درآمدي پايين ي مرد بايد از كجا بياره اول زندگي ي مسكن مناسب تهيه كنه؟! زندگي مجردي رو ادامه ميده چون اعصابش آرومتره و دغدغه هاش كمتر )

هر وقت اين دو تا مشكل حل شد بعد ميشه تازه نشست و آسيب شناسي كرد چرا جوون ها ازدواج نميكنن
وقتی مجردن آرامششون بیشتره؟!
مشکلات اقتصادی هست.اما به نظر من مهمترین دلیل ازدواج نکردن مسائل اقتصادی نیست.این همه جوون که میتونن خونه داشته باشن،چرا ازدواج نمیکنن؟
اصلا اگه مشکل فقط خونه و امکانات زندگیه،دخترو پسر مجبور نیستن فردای بعد عقد، عروسی بگیرن.میتونن درسشونو بخونن،هروقت وضعشون بهتر شو عروسی بگیرن.

به نظر من دلیل ازدواج نکردن جوونا فرهنگیه.یعنی ببخشید وقتی میتونن با طرف مقابلشون همینجوری بدون ازدواج باشن،چرا ازدواج کنن؟هروقتم دلشون خواست بزنن زیرشو نفر بعد!استرس،افسردگی و ناراحتی که از پیش لرزه ها و پس لرزه های اینجور رابطه ها میکشن،خیلی خیلی بیشتره.(مخصوصا برای دخترا،چون اکثر دخترا دنبال ارتباط پایدارن با کسی که دوسش دارن)
اکثرا لحظه لحظه رابطه چون تعهدی وجود نداره،ترس از دست دادن رابطه دارن و تمرکزشون به شدت کم میشه.
مثلا دختر یا پسر سر کلاس نشسته،تا گوشیش زنگ میخوره فوری از کلاس میره بیرون که جواب بده!هر روز همین بساط!در صورتی که اگه زنو شوهر باشن،یا قطعا میدونن که اون زمان طرف مقابل سر کلاسه،یا میتونن با یه اس ام اس ساده بگن عزیزم من سر کلاسم.تماس میگیرم.چون ترس از دست دادن رابطه ندارن.آرامشی دارن که باعث میشه نه تنها تمرکزشون رو کارشون کمتر نشه،بیشترم بشه.

متاسفانه اطرافیان یه ترس الکی از ازدواج دیگران انداختن تو جونشون که وااااااااااای ازدواج مسوولیت داره!تعهد داره!!!!خرررررجججج!نمیدونی چه خرجی داره!!
در صورتی که دختر و پسر مجرد،خرجشون از زن و مرد متاهل بیشتره!اگر مشکل اقتصادی باشه،با مجرد موندن یا طلاق گرفتن حل نمیشه.
اصلا ببخشید در بدبینانه ترین حالت که خانواده پسر و دختر هیییییچ پس اندازی نداشته باشن که بتونن یه زندگی ساده برای بچشون فراهم کنن،نمیشه دخترو پسر عقد کنن اما اون چند سالی که پسر میخواد پس انداز کنه،عروسی نگیرن؟یه رابطه آرامش بخش متعهدانه که طرف تمرکز بیشتری روی درس یا کارش پیدا کنه، بهتر از چند تا رابطه پر استرس نیست که دائما از نظر روانی طرفو بهم بریزه؟
با هم درس بخونن،با هم کار کنن،هروقتم شرایط مساعد شد،عروسی بگیرن ...نمیشه؟

وقتی مجردن آرامششون بیشتره؟!
مشکلات اقتصادی هست.اما به نظر من مهمترین دلیل ازدواج نکردن مسائل اقتصادی نیست.این همه جوون که میتونن خونه داشته باشن،چرا ازدواج نمیکنن؟
اصلا اگه مشکل فقط خونه و امکانات زندگیه،دخترو پسر مجبور نیستن فردای بعد عقد، عروسی بگیرن.میتونن درسشونو بخونن،هروقت وضعشون بهتر شو عروسی بگیرن.

به نظر من دلیل ازدواج نکردن جوونا فرهنگیه.یعنی ببخشید وقتی میتونن با طرف مقابلشون همینجوری بدون ازدواج باشن،چرا ازدواج کنن؟هروقتم دلشون خواست بزنن زیرشو نفر بعد!ا

اون جوون هاي پولداري كه خونه و كار دارن و اردواج نميكنن مشكلشون جاي ديگه است مثل همين مورد ازدواج سفيد كه شما گفتين، چون تعهد آور نيست براشون اينجوري راحت ترن

ولي من كلي گفتم و مهمترين مشكل هم اقتصاديه، خيلي از جوون ها فقط به اين خاطر تن به ازدواج نميدن
اين حرف شما كه عقد كنن تا چند سال بعد اصلا عملي نيست، كدوم خانواده هست بپذيره دخترش بيشتر از 2 سال عقد بمونه و عروسي نگيره؟!!

اصلا قبول نميكنن، همه همون اول همه چي رو ميخوان كه ي جوون با درآمد متوسط قطعا قادر به تامينش نيست و بي خيال ازدواج ميشه

zeynab_ghhh

کاربر بیش فعال
اون جوون هاي پولداري كه خونه و كار دارن و اردواج نميكنن مشكلشون جاي ديگه است مثل همين مورد ازدواج سفيد كه شما گفتين، چون تعهد آور نيست براشون اينجوري راحت ترن

ولي من كلي گفتم و مهمترين مشكل هم اقتصاديه، خيلي از جوون ها فقط به اين خاطر تن به ازدواج نميدن
اين حرف شما كه عقد كنن تا چند سال بعد اصلا عملي نيست، كدوم خانواده هست بپذيره دخترش بيشتر از 2 سال عقد بمونه و عروسي نگيره؟!!

اصلا قبول نميكنن، همه همون اول همه چي رو ميخوان كه ي جوون با درآمد متوسط قطعا قادر به تامينش نيست و بي خيال ازدواج ميشه
ببخشیدا ولی پدر و مادرا هم چشاشونو بستن،هم گوشاشونو گرفتن.نمیبینن جوونشون داره از نظر روحی و جسمی داغون میشه؟نمیبینن راه به راه با اینو اون میگذرونه روابط کوتاه مدت،آخرشم با دپرشن روحی تمومش میکنه؟
کدوم پدر ومادری نمیفهمن جوونشون در چه وضعیتیه؟همشون میفهمن.اینکه خودشونو میزنن به نفهمی یه بحث دیگه ست.چطور حاضرن جوونشون با این روابط مسخره عمر و انرژیشو تلف کنه،اما حاضر نیستن جوونشون با ازدواج و برآوردن نیاز به جنس مخالف از زاه درست بگذرونه؟یه سری هزینه ها،با هیچ پولی جبران نمیشه.چرا باید جوونای ما از وجودشون بخاطر روابطی هزینه کنن که جز ضرر،هیچ چیزی عایدشون نمیشه.

طبق فرمایش شما، پس مشکل اصلی پدر و مادرا هستن قبل از جوونا! یه دوره آموزشی جوونا برای پدر و مادرا باید بزارن.اینو جدی میگم.آدم برای تصمیمات اساسیش در زندگی حتی اگر پدر و مادرش درک اون موضوع ندارن،باید با احترام منطقشو اثبات کنه.

GoodEngineer

عضو جدید
ببخشیدا ولی پدر و مادرا هم چشاشونو بستن،هم گوشاشونو گرفتن.نمیبینن جوونشون داره از نظر روحی و جسمی داغون میشه؟نمیبینن راه به راه با اینو اون میگذرونه روابط کوتاه مدت،آخرشم با دپرشن روحی تمومش میکنه؟
کدوم پدر ومادری نمیفهمن جوونشون در چه وضعیتیه؟همشون میفهمن.اینکه خودشونو میزنن به نفهمی یه بحث دیگه ست.چطور حاضرن جوونشون با این روابط مسخره عمر و انرژیشو تلف کنه،اما حاضر نیستن جوونشون با ازدواج و برآوردن نیاز به جنس مخالف از زاه درست بگذرونه؟یه سری هزینه ها،با هیچ پولی جبران نمیشه.چرا باید جوونای ما از وجودشون بخاطر روابطی هزینه کنن که جز ضرر،هیچ چیزی عایدشون نمیشه.

طبق فرمایش شما، پس مشکل اصلی پدر و مادرا هستن قبل از جوونا! یه دوره آموزشی جوونا برای پدر و مادرا باید بزارن.اینو جدی میگم.آدم برای تصمیمات اساسیش در زندگی حتی اگر پدر و مادرش درک اون موضوع ندارن،باید با احترام منطقشو اثبات کنه.
حالا خود شما حاضری که اینطوری ازدواج کنی با کسی ؟؟ خداییش راستشو بگو ها