◄[ تعیین درجه معین و نامعین و تکیه گاه ها ]►

veex

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من چندتا سوال از ترم اول تو ذهنم مونده تا حالا هم نتونستم جواب درست و حسابی براشون پیدا کنم .ممنون میشم اگه کسی کمک کنه:heart:

1- تعیین درجه معین یا نامعین یعنی چه؟:que:

2- تکیه گاه ها رو با مثل های واقعی توضیح بدید.

لطفا کاربردی توضیح بدین.:)

reza2011

عضو جدید
چرا کسی کمکم نمیکنه.:cry:

دوست عزيز سئوال شما مستقيما به درس تحليل سازه ها مرتبط است . من تصور ميكنم كه با مطالعه كتب مربوطه بهتر جواب خودت رو پيدا خواهي كرد . با اين حال 2 جزوه تحليل سازه برات ميزارم و اميدوارم كه جواب سئوال خودت رو با خوندن اين 2 جزوه دريافت كني .

انواع تكيه گاه ( مقاله به فرمت PDF )

درجه معيني و نامعيني سازه ها ( مقاله به فرمت PDF )

middbox

کاربر بیش فعال
سلام به همه دوستان
من چندتا سوال از ترم اول تو ذهنم مونده تا حالا هم نتونستم جواب درست و حسابی براشون پیدا کنم .ممنون میشم اگه کسی کمک کنه:heart:

1- تعیین درجه معین یا نامعین یعنی چه؟:que:

2- تکیه گاه ها رو با مثل های واقعی توضیح بدید.

لطفا کاربردی توضیح بدین.:)

دوست عزیز به نظر من شما باید برگردید به استاتیک و خوب مطالعه کنید ، مشکل شما همینجاست احتمالا استاتیک رو خوب نفهمیدید ، به نظر من یکی از مهمترین دروس عمران همین استاتیک هست

علاوه بر اون قابها رو هم خوب بخونید چون در ادامه خیلی بدردتون میخوره ، رسم دیاگرم خمش و برش رو خوب یاد بگیرید تو تحلیل سازه اساس کارتونه

خلاصه بگم استاتیک استارت عمرانه واگه خوب از این مرحله رد بشی در آینده مشکلاتت خیلی کم میشه

• Like
واکنش ها: veex

reza2011

عضو جدید
دوست عزیز به نظر من شما باید برگردید به استاتیک و خوب مطالعه کنید ، مشکل شما همینجاست احتمالا استاتیک رو خوب نفهمیدید ، به نظر من یکی از مهمترین دروس عمران همین استاتیک هست

علاوه بر اون قابها رو هم خوب بخونید چون در ادامه خیلی بدردتون میخوره ، رسم دیاگرم خمش و برش رو خوب یاد بگیرید تو تحلیل سازه اساس کارتونه

خلاصه بگم استاتیک استارت عمرانه واگه خوب از این مرحله رد بشی در آینده مشکلاتت خیلی کم میشه

دوست عزيزم درجات معيني و نامعيني از سر فصل هاي درس تحليل سازه هست ... در استاتيك بيشتر نيروهاي داخلي و روابط تعادل مورد بررسي قرار ميگيرد و البته آشنايي با انواع تكيه گاه ... وليكن در درس تحليل سازه مجددا همان تعاريف مربوط به انواع تكيه گاه مجدد بررسي ميشود . ضمنا من با نظر شما كاملا موافقم كه درس پايه و اساسي رشته عمران مسلما يكي استاتيك و ديگري مقاومت مصالح هست ... اين نظر من بود شايد بقيه دوستان نظرشون متفاوت باشه .

ضمنا به اين دوست عزيز هم پيشنهاد ميكنم براي اينكه با نمونه هاي واقعي انواع تكيه گاه در ساختمان آشنا شود بايستي بر دروس فولاد 1 و 2 و بتن 1و 2 تسلط پيدا كند . حدس ميزنم اين دوستمون تازه اول راه مهندسي هست پس كمي بايد صبور باشه تا در آينده و بعد از پاس كردن اين دروس جواب دقيق سئوال خودش رو خواهد گرفت .

• Like

veex

عضو جدید
ممنون از هر دوتاتون:gol:.رضا جون اون جزوه اول که داشتم ولی دومی رو نخوندم.

منظور من از تگیه گاه ها بصورت واقعی و کاربردی تو ساختمون بود. تو کلاس استاتیک هم نصفشو غایب بودم اخرش هم شب امتحانی پاس کردم. این ترم هم که تحلیل 1 برداشتم دارم ریپ میزنم:confused:.در مورد معین و نامعین هم من اصل مطلب رو نگرفتم یه جورایی خیلی تئوری شده.مثلا تکیه گاه شده یه مثلث یه خط زیرش آخه یه عکسی مکسی .خسته شدم از بس تئوری خوندم

از اینکه این سوالا رو پرسیدم میخواستم بصورت مفهومی کاربردی یاد بگیرم.والا بعد لیسانس و فعلا نصف وقتم رو گذاشتم رو ژنتیک:cool:

reza2011

عضو جدید
ممنون از هز دوتاتون:gol:.رضا جون اون جزوه اول که داشتم ولی دومی رو نخوندم.

منظور من از تگیه گاه ها بصورت واقعی و کاربردی تو ساختمون بود. تو کلاس استاتیک هم نصفشو غایب بودم اخرش هم شب امتحانی پاس کردم. این ترم هم که تحلیل 1 برداشتم دارم ریپ میزنم:confused:.در مورد معین و نامعین هم من اصل مطلب رو نگرفتم یه جورایی خیلی تئوری شده.

از اینکه این سوالا رو پرسیدم میخواستم بصورت مفهومی کاربردی یاد بگیرم.والا بعد لیسانس و فعلا نصف وقتم رو گذاشتم رو ژنتیک:cool:

دوست عزيزم در مورد تحليل سازه واقعا بهت حق ميدم ... يك درس واقعا كسل كننده و بسيار مفهومي و متاسفانه به تعداد انگشتهاي دست هم استاد خوب واسه اين درس وجود داره ...اينه كه اكثر مهندسين عمران از اين درس متنفرن :D

در مورد مثالهاي واقعي در مورد تكيه گاه همونطور كه بهتم گفتم بايد صبر كني تا دروس فولاد و بتن رو پشت سر بزاري و بعدش به روشني همه چيز دستگيرت ميشه ... فقط براي نمونه به چند مثال كوچيك بسنده ميكنم :

در ساختمانهاي اسكلت فلزي زماني كه در دهانه اي مهاربند وجود داشته باشد تير واقع شده بين آن دهانه همان تير 2 سر مفصل تلقي ميشه .
در ساختمان اسكلت فلزي زماني كه در دهانه اي مهاربند وجود نداشته باشه تير واقع شده چنانچه از هر 2 انتها با اتصال گيردار به ستون متصل شده باشه تير مورد نظر يك تير 2 سر گيردار تلقي ميشه .
در ساختمان بتني در هر شرايطي تير بتني در يك دهانه نمونه يك تير 2 سر گيردار تلقي خواهد شد .

• Like