همفکری برای حل مشکل بسته بندی قارچ ها

n-engfood

عضو جدید
سلام به همه دوستان.
در بازدید از یه واحد پرورش و بسته بندی قارچ خوراکی یه مسئله قابل تامل مطرح شد.ببینید میشه کاریش کرد؟
به علت تفاوت در سایز قارچ ها و برخی مسایل تکنولوژیک برداشت مکانیزه قارچ امکان نداره و قارچها با چین دستی برداشت میشن. ضمن برداشت مقدار قابل تو جهی از اونا پرت میشن چون در بعضی موارد پایه قارچ توی بستر که از جنس کمپوسته میمونه و کلاهک یا همون کله قارچ کنده میشه. کلاهک بدون پایه بازار پسند نیست و پرت میشه. پایه هم با وجود دارا بودن همون خواص و ارزش تغذیه ای، به این دلیل که انتهاش آغشته به کمپوسته پرت میشه. توی محاسبات از نظر ریالی رقم قابل ملاحظه ای تبدیل به ضایعات میشه.
شما فکری واسه برگردوندنش دارید؟
اگه بخواین میتونیم با هم راجع بهش تحقیق کنیم.

چه خوب یادم هست
عبارتی که به ییلاق ذهن وارد شد؛
وسیع باش و تنها و سربه زیر و سخت...

fereshte akabere

کاربر بیش فعال
سلام

سلام

من خيلي نميدونم راجع به بسته بندي ولي يه پيشنهاد دارم اينكه وقتي نميشه مكانيزه انجام داد اما ميشه موقع برداشت مثل زمانها قديم از يك بيلچه كوچك باغباني استفاده كرد و به جاي اينكه ان را به زير قارچ فرستاد با كمي حوصله اول كمي خاك اطراف را برداشت و ان وقت مشكلي نه براي كلاهك و نه براي پايه ان ميافتد ببخشيد تنها همين به نظر من ناپخته رسيد مطمئن هستم بقيه بهتر راهنمايي كنند:smile:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
من خيلي نميدونم راجع به بسته بندي ولي يه پيشنهاد دارم اينكه وقتي نميشه مكانيزه انجام داد اما ميشه موقع برداشت مثل زمانها قديم از يك بيلچه كوچك باغباني استفاده كرد و به جاي اينكه ان را به زير قارچ فرستاد با كمي حوصله اول كمي خاك اطراف را برداشت و ان وقت مشكلي نه براي كلاهك و نه براي پايه ان ميافتد ببخشيد تنها همين به نظر من ناپخته رسيد مطمئن هستم بقيه بهتر راهنمايي كنند:smile:

این آبجی مون راه حل درست رو گفت بعضی اوقات باید ثابت کار که یک کاری امکان نداره .
اون هم به این دلیله که محل اتصال کلاهک در قاچ تکمه ای به همون ضعیفی محل اتصال پایه به میسلیوم های اون هست.
پس شاید بهتر باشه کارگر های دقت بیشتری در برداشت داشته باشن.
برداشت مکانیزه رو در شرایط حال حاضر تکنولوژی بیخیال باش

n-engfood

عضو جدید
سلام به همه دوستان.فکر میکنم بهتره راجع به سوالم بیشتر توضیح بدم؛
توی این واحد تولیدی ظرفیت اسمی بالاست. 2 فاز تولیدی داره. فاز سومش هم سال آینده راه می افته. نهایت دقت در برداشت انجام میشه ولی این حالت اجتناب ناپذیره. باید یه راهی واسه کلاهک و پایه هدر رفته پیدا کرد نه واسه برداشت. بهتره بگیم باید یه جوری مواد غذایی باارزشی که پرت میشن رو قابل استفاده کرد.

چه خوب یادم هست
وسیع باش و تنها و سربه زیر و سخت

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.فکر میکنم بهتره راجع به سوالم بیشتر توضیح بدم؛
توی این واحد تولیدی ظرفیت اسمی بالاست. 2 فاز تولیدی داره. فاز سومش هم سال آینده راه می افته. نهایت دقت در برداشت انجام میشه ولی این حالت اجتناب ناپذیره. باید یه راهی واسه کلاهک و پایه هدر رفته پیدا کرد نه واسه برداشت. بهتره بگیم باید یه جوری مواد غذایی باارزشی که پرت میشن رو قابل استفاده کرد.

چه خوب یادم هست

عزیز سلام
خوب عملا کی گفته اینها هدر میرن پس پیتزا فروشی ها چیکارن همینته مونده ها و پایه کلاه برداشته شده رو باید به اونا فروخت.
همین بهترین راه حله مگه نه;):cry:

n-engfood

عضو جدید
عزیز سلام
خوب عملا کی گفته اینها هدر میرن پس پیتزا فروشی ها چیکارن همینته مونده ها و پایه کلاه برداشته شده رو باید به اونا فروخت.
همین بهترین راه حله مگه نه;):cry:
دوست عزیز سلام.از توجهت ممنونم. در مورد کلاهک قارچ با نظرت موافقم اما در مورد پایه عملی نیست.باید یه فکر دیگه کرد.
البته در مورد کلاهک هم باید بگم این پیشنهاد برای واحد تولیدی مورد نظر چندان عملی نیست چون تناژ پرت بالاست. بیشتر از حد مصرف فست فود شهر. با توجه به اینکه اینجا هوا گرمه و حتی توی زمستون هم واسه انبار داری مواد غذایی به سردخانه نیازه، باید حساب شده تر عمل کرد. ما الان رفتیم تو فکر صنایع تبدیلی.داریم اونو بررسی میکنیم. باز هم اگه نظری دارید مشتاقانه میپذیرم.

چه خوب یادم هست

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز سلام.از توجهت ممنونم. در مورد کلاهک قارچ با نظرت موافقم اما در مورد پایه عملی نیست.باید یه فکر دیگه کرد.
البته در مورد کلاهک هم باید بگم این پیشنهاد برای واحد تولیدی مورد نظر چندان عملی نیست چون تناژ پرت بالاست. بیشتر از حد مصرف فست فود شهر. با توجه به اینکه اینجا هوا گرمه و حتی توی زمستون هم واسه انبار داری مواد غذایی به سردخانه نیازه، باید حساب شده تر عمل کرد. ما الان رفتیم تو فکر صنایع تبدیلی.داریم اونو بررسی میکنیم. باز هم اگه نظری دارید مشتاقانه میپذیرم.

چه خوب یادم هست

عزیز
سلام. بقول خودت صنایع تبدیلی هم یک راهه با یکی دو تا از کارخونه های کنسرو که حتما تو منطقه شما هم هست برای کنسرو هرچی + قارچ حتما مشتری هست.
اگه مشهد می بودی حتما برات یک کارخونه آشنا جور می کردم

n-engfood

عضو جدید
دوست عزيز سلام.باز هم از توجهت ممنون. نميدونم رشته شما چيه. اگه صنايع غذايي هستي احتمالا بيشتر از بقيه با مشكلات صنعت غذا آشنايي داري. با چند تا كارخونه مذاكره شده.بايد بگم اونا هم مايلن قارچ سالم رو كنسرو كنن. روي خشك كردنش هم مانور داديم باز هم قارچ سالم! بصورت اسلايس خشكشون ميكنيم. موضوع مطرح شده در مورد قارچ هاي دفرمه شده و شكسته ايه كه با وجود داشتن ارزش غذايي فاقد ارزش تكنولوژيك شدن و تبديل به ضايعات شدن. چون ظرفيت اسمي بالاست از نظر مالي رقمش معني دار ميشه.اگه به پروسه برگرده سود زياديه.

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
oعزیز
سلام. ازهمه اینها که بگذریم پودرقارچ خشک که هم کاربرد داره و هم دیگه مهم نیست ضایعاتی باشه یا نه.

a3emoon

عضو جدید

سلام
به نظرم واسه ترشی بشه استفاده کرد .;)

sangesaboor65

عضو جدید
سلام. منم اطلاعاتم زیاد نیست در مورد قارچ اما با نظرت در مورد به کار بردن این مواد در صنایع تبدیلی موافقم.
1 سوال؟ قارچ رو برای استفاده حتما باید پخت؟ نمی شه به صورت خام استفاده کرد؟ حداقل و حداکثر دمای پخت چقدر باید باشه تا به بافت و کیفت و ارزش غذاییش کمترین آسیب وارد بشه؟

n-engfood

عضو جدید
سلام. منم اطلاعاتم زیاد نیست در مورد قارچ اما با نظرت در مورد به کار بردن این مواد در صنایع تبدیلی موافقم.
1 سوال؟ قارچ رو برای استفاده حتما باید پخت؟ نمی شه به صورت خام استفاده کرد؟ حداقل و حداکثر دمای پخت چقدر باید باشه تا به بافت و کیفت و ارزش غذاییش کمترین آسیب وارد بشه؟
دوست عزیز سلام.یکی از مراحل کار قبل از بسته بندی پاستوریزاسیونه. اگه موقع بسته بندی دقت بشه همون جور پاستور میمونه. در مورد سوال شما؛ اگه از بعد تکنولوژی به قضیه نگاه کنیم قارچ پاستوریزه رو میشه خام مصرف کرد. اما اگه از بعد تغذیه ای بررسی کنیم بهتره قارچ بصورت خام مصرف بشه تا ارزش غذاییش حفظ بشه.حالا دیگه خود دانی!

چه خوب یادم هست