نقد و تحلیل بنای معماری | 02 | موزه يهود برلين

zhsaffar

عضو جدید

تحلیل خود را درباره تصویر زیر بنویسید........منتظریم.

موزه يهود برلين
اثر دنيل ليبسكيند

تصاوير:

لطفا در تحليلمون پيش زمينه هاي فكري و اجتماعي معمار رو هم ناديده نگيريم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

archi_arch

مدیر بازنشسته
دوست عزيزم منظور من از اين صحبتها جواب به جواب يا حرفهاي بي معني نبود.حرف اصلي من اين بود كه قبل از تحليل بايد درك اون رو داشت و اينقدر سطحي برخورد نكرد.
ولي حرفت رو قبول دارم.شايد جاش اينجا نبود. با وجود اينكه Hedjak تحقيقات زيادي در مورد طريقه و نوع و ارتباطهاي بين فضايي و بين حجمي داشته و اينها قابل بررسي هستند ولي به نظر مياد بهتر باشه موضوع جديدي مطرح كنيم...من يك ساختمان ديگه پيشنهاد ميكنم:

موزه يهود برلين
اثر دنيل ليبسكيند

ساير تصاوير:

من اول یه سوال بپرسم؟! بچه ها شکل پلانش از نماد خاصی مربوط به یهود گرفته شده؟! یا فقط سلیقه طراح مطرح بوده؟!

zhsaffar

عضو جدید
من اول یه سوال بپرسم؟! بچه ها شکل پلانش از نماد خاصی مربوط به یهود گرفته شده؟! یا فقط سلیقه طراح مطرح بوده؟!

به گفته خود ليبسكيند شكل كلي پلان يك ستاره داوود شكسته ست. فضاهاي داخلي گرفته و تار داخلي هم براي نشان دادن اون برهه سياه تاريخ يهوديان توي آلمانه.

mehraz-archi

عضو جدید
دوست عزيزم منظور من از اين صحبتها جواب به جواب يا حرفهاي بي معني نبود.حرف اصلي من اين بود كه قبل از تحليل بايد درك اون رو داشت و اينقدر سطحي برخورد نكرد.
ولي حرفت رو قبول دارم.شايد جاش اينجا نبود. با وجود اينكه Hedjak تحقيقات زيادي در مورد طريقه و نوع و ارتباطهاي بين فضايي و بين حجمي داشته و اينها قابل بررسي هستند ولي به نظر مياد بهتر باشه موضوع جديدي مطرح كنيم...من يك ساختمان ديگه پيشنهاد ميكنم:

موزه يهود برلين
اثر دنيل ليبسكيند

ساير تصاوير:

هر چند که به تصمیم داشتم دیگه فعالیتی نکنم ولی چون دیدم که این بنا و کل تصاویری که گذاشتی ارزشمند هست تصمیمم عوض شد .

کارای لیبسکیند همیشه با پشتوانه قوی فلسفی همراه بوده برای همین کارهاش خیلی قوی هست .
سئوالی که ارچی پرسیده سئوال خیلی خوبیه و باید بگم که این پلان با این همه شکستگی نمادی از بن بستهایی که در طول تاریخ قوم یهود با اون مواجه بوده و مجبور به تغییر مسیر داده ! یعنی یک تاریخ پر فرازونشیب رو کاملا نشون میده ( که البته واقعا چنین بوده و همینطور که تو قران اومده که انها برای همیشه اواره خواهند بود ). فضاهای مثلثی و نوک تیز( نمادی از تهدید و خشونتی که به این قوم وارد شده !) و پیچ در پیچ دقیقا در طول این بازدید به بازدید کننده القا میشه . و جای تحسین داره که این تفکر رو کاملا به ببننده خودش میده حالا چه به حق چه ناحق !
اما تصویر اخر دقیقا یاد اور هولوکاستی هست که بهش اعتقاد دارن و این فضا کاملا نمادی از اجساد سوزانده شده هست و این فضای باریک با دیوارهای بسیار بلند که خارج از حد محصوریت متعادل هست خفقان و تنگنایی که در اون دوره تاریخی بوده رو نشون میده و کاملا قابل حس هست . دیوارهای بتنی که سختی و سنگینی و سردی خودش رو داره که این احساس رو تشدید میکنه .

پنجره هایی که انتخاب شده بسیار متناسب با حال و هوای موزه هست . پنجره که نمادی از نور و شاید اینجا معنی امید داشته باشه که بطور پراکنده و اتفاقی هستن که ابهام ایجاد میکنه که میتونه خطهایی راهنما و امیدوارکننده را تداعی کننه .

بالا