[ نظر معماری ]نمایش حس های مختلف در معماری

alma007

عضو جدید
حتما"تا حالا شده که بخواید ترکیبی با معناهای مختلفی بسازید و یکی از اولین اصولی که باید برای طراحی دونست اینه که بدونیم از ترکیب فضاها و حجم ها چه منظوری را میخواهیم برسونیم.
البته من که تازه در اول راهم و نسبت به اکثر دوستانم که در اینجا فعالیت دارند و زحمت میکشند چیزی بلد نیستم ولی به ذهنم رسید که این موضوع خیلی مهمی هست بخصوص برای کسایی مثل خودم که در اول راه طراحی هستند:w01:, پس از بقیه شما هم می خوام که توی این بحث کمک کنید تا به یک جمع بندی خوب برسیم ;)

برای شروع با این دوتا مفهوم شروع کنیم​

اسارت

تضادی است که بواسطه اندازه ,سبک سنگینی و.. بین دو یا چند حجم بوجود می آید و باعث رساندن حس اسارت می شود . در شکل زیر این معنا کاملا" مشهود است​

http://www.www.www.iran-eng.ir/imagehosting/thum_12240472c842e77ad5.jpg​

شادی

راستش من تنها اینو میدونم که با رنگهای شاد و گرم که جنبش و پویایی دارند میتوان این حس را رساند اما در مورد نوع ترکیبش چیزی نمیدونم .​

alma007

عضو جدید
بچه ها اگه من این پستو گذاشتم فقط برای این نبود که صرفا" چند تا تعریف بیان بشه بلکه عکس هایی گذاشته بشه وبقیه در مورد نوع خطوط و حجم های بکار رفته در اون و چیزهای دیگه ای که در رساندن اون حس خاص موثر بوده بحث کنند و... :w28:

maryam95

کاربر فعال
یه بار سر کلاس درک وبیان استادمون گفت که حس ها رو فقط با خطوط میتونیم بیان کنیم واز حجم ها نمیشه برای توصیف حس خاصی استفاده کرد مثلا برای حس خشم باید از خطوط تیز استفاده کنیم یا برای حس آرامش از منحنی استفاده میکنیم.البته این موضوع برای من قابل قبول نیست تا نظر بقیه چی باشه:gol::gol::gol:

maral55

مدیر بازنشسته
سلام ببخشید آلما جان از بس تاپیک ها زیاده من اصلا این تاپیک رو ندیده بودم
به نظر من خطوط تیز می تونه بیانگر خیلی چیزها باشه
معمول ترینش به نظرم هیجانه و خوب البته بعضی ها هم میگن خشم که باط اون بستگی داره
همون خطوط تیز هم بستگی به نوع اون کمپزیسیون خاص داره و اینکه چه طور در کنار هم قرار گرفته باشم که یک حس رو برسونن
یعنی به نظر با کوچکترین تغییر خطوط نسبت به هم حالت ها عوض میشه
این خیلی کلیه که میگن با خطوط منحنی مثلا ارامش ولی با خطوط منحنی شاید حتی هیجان رو هم بشه نشون داد
در مورد حجم هم چرا به نظر من حجم هم می تونه بیانگر باشه
مثلا خیلی ساده شما از از دیدن حجم های زاها چه احساسی پیدا میکنید؟در مقایسه با مثلا کار کالاتراوا یا گهری یا مثلا میس وندروهه اینا هر کدوم به طور مشخص حجم هاشون احساسات خاصی میدن با آدم

maral55

مدیر بازنشسته
یه کتاب بود به اسم مبادی سواد بصری جلد سبز رنیگی داشت که ما اوایل زیاد می خوندیمش اون خیلی کمپوزیسیون های دو بعدی زیادی داشت و در مورد این احساس ها زیاد حرف زده بود یا کتاب زیبایی شناسی در معماری

alma007

عضو جدید
سلام ببخشید آلما جان از بس تاپیک ها زیاده من اصلا این تاپیک رو ندیده بودم
به نظر من خطوط تیز می تونه بیانگر خیلی چیزها باشه
معمول ترینش به نظرم هیجانه و خوب البته بعضی ها هم میگن خشم که باط اون بستگی داره
همون خطوط تیز هم بستگی به نوع اون کمپزیسیون خاص داره و اینکه چه طور در کنار هم قرار گرفته باشم که یک حس رو برسونن
یعنی به نظر با کوچکترین تغییر خطوط نسبت به هم حالت ها عوض میشه
این خیلی کلیه که میگن با خطوط منحنی مثلا ارامش ولی با خطوط منحنی شاید حتی هیجان رو هم بشه نشون داد
در مورد حجم هم چرا به نظر من حجم هم می تونه بیانگر باشه
مثلا خیلی ساده شما از از دیدن حجم های زاها چه احساسی پیدا میکنید؟در مقایسه با مثلا کار کالاتراوا یا گهری یا مثلا میس وندروهه اینا هر کدوم به طور مشخص حجم هاشون احساسات خاصی میدن با آدم

یه بار سر کلاس درک وبیان استادمون گفت که حس ها رو فقط با خطوط میتونیم بیان کنیم واز حجم ها نمیشه برای توصیف حس خاصی استفاده کرد مثلا برای حس خشم باید از خطوط تیز استفاده کنیم یا برای حس آرامش از منحنی استفاده میکنیم.البته این موضوع برای من قابل قبول نیست تا نظر بقیه چی باشه:gol::gol::gol:

من هم با نظر مارال عزیز کاملا" موافقم نمیشه بطور قطع گفت با فلان خط فلان احساس را می شه رسوند مثلا" در این بنا که یک ساختمان آتش نشانیه و معمارش هم ذاحا حدید هست با وجود اینکه خط های تیز و زاویه دار به کار رفته ولی احساس حرکت و پویایی رو میرسونه و نه حس خشونت

http://www.www.www.iran-eng.ir/imagehosting/thum_122404731d0737418d.jpg

maral55

مدیر بازنشسته
بله در نتیجه به نظر من حکم قطعی نمیشه داد باید اون ترکیب خاص رو دید و بعد روش حرف زد

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز

خط تیز چه خطیه؟ همون خط راسته؟ راستش فکر میکنم زاویه بیشتر معنی میده.
مثلا" زاویه 30 درجه خیلی تیزه!:)

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی یه سوال! واسه پرزانته قرار بود یه اتاق پذیرایی طراحی کنیم که آرامش داشته باشه منم بالای همه ی پنجره ها رو منحنی کردم ولی زیاد جالب نشد.
میشه بهم بگین چه کار های دیگه ای واسه ایجاد آرامش میشه انجام داد؟؟

maral55

مدیر بازنشسته
راستی یه سوال! واسه پرزانته قرار بود یه اتاق پذیرایی طراحی کنیم که آرامش داشته باشه منم بالای همه ی پنجره ها رو منحنی کردم ولی زیاد جالب نشد.
میشه بهم بگین چه کار های دیگه ای واسه ایجاد آرامش میشه انجام داد؟؟

من اگر بودم یه فضا طراحی میکردم که در اون گوشه ها هم پخ بخورن و زاویه نداشته باشن
از ترکیب رنگ های ملایم آبی سفید و اینجور چیزا استفاده میکردم
برای مبلمان سعی میکردم مبلمانی رو انتخاب کنم حس سختی و خشنی نداشته باشه
البته با همون خطوط صاف هم میشه آرامش رو ایجاد کرد لازم نیست حتما از خطوط منحنی استفاده کنیم
شما به فضاهایی مکه تادائو آندو طراحی میکنه نگاه کن و همچنین مبلمانی که استفاده میکنه

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
دوستان عزیز یه تاپیک دیگه تو قسمت مقالات معماری هست با عنوان احساسات در معماری فک کنم خیلی به دردتون بخوره

زیگورات

عضو جدید
سلام موضوع خوبیه .منم اول راه طراحیم و دوست دارم اطلاعاتم زیاد بشه و یه راهنمایی هم میخوام ؟ استادمون خواسته برای خانه عکس جوان طرح بدیم و ماکتشو بسازیم با توجه به اینکه یه سری افراد با علاقه و هدف مشترک تو یه مکان صمیمی (خانه) دور هم جمع میشن و فعالیت میکنن. با توجه خاص به مفهوم نور چون خانه عکسه0 به نظرم

باید یه حسی رو تو کارم ایجاد کنم ولی نمیدنم چطوری و چه حسی؟ و این حس باید طوری باشه که به شعور بیننده بر نخوره مثلا نماش یه دوربین نباشه که بگه اینجا خانه عکسه با نمایش حسها به بیننده بفهمونه که این مکان چه جاییه.

الهه بهادری

کاربر بیش فعال
من اگر بودم یه فضا طراحی میکردم که در اون گوشه ها هم پخ بخورن و زاویه نداشته باشن

سلام
طراحی خوبی میشه.
واسه طراحی یه فضا بهتر از هر لحاظی ...رنگ...چیدن مبلمان.. فضای مبلمان ..رفت و امده افراد و.... در نظر گرفت
تا بتوانیم فضای دل بخواه خودمان رو طراحی کنیم...:gol: