[ نظر معماری]حرفای یک معمار در رابطه با معماری

mahmoudz

کاربر فعال
با سلام خدمت دوستان عزیزم.
چند روز پیش یه لحظه به خودم گفتم ما این جور معماریمونو پیش ببریم دیگه نباید بگیم که معماری گذشتگانمون عالیه...دلیل هم براش دارم چون این بیشتر بناهای قدیمیمون که با فولاد که ساخته نشدند که مثله برج ایفل پایدار باشند...بیشترشون خشته و به مرور زمان از بین می ره...
همش نمی شه که در رابطه با ارشد و ارشد و ارشد حرف زد...
ما معمارا باید در اختیار مردم باشیم و کلیه ی نیازهاشون را برآورده کنیم نه اینکه فقط به فکر پول در آوردن باشیم.
طراحی ای کنیم که همانند معماران گذشته حرفی برا گفتن داشتم باشیم.
ولی به نظر من معماران گذشته چرا اوومدن اینقدر ساختمون های زیبا رو ساختند ولی کسای خیلی کمی هستند که کاراشون را جهانی کنند ....چرا نباید مثله غربی ها ما ایرانی ها هم سبکی برای معماری داشته باشیم...
چرا باید عنصر معماری ایرانی را که خیلی دوسش دارم(( بادگیر)) را کشورهای خلیج بیان کپی برداری کنن و برای خودشون بسازن... و چند سال بعد بیان بگن این فرهنگ ماله ما بود...چرا....
چرا باید شخصی مثله لوکوربوزیه و کالاتراوا و گهری و همه ی غربی ها میان یه حرفی رو می زنن و 4 تا بنا می سازن و جهانی میشن... چرا باید کشوری که اینقدر از لحاظ معماری حرف برا گفتن دارد،،، نمی تونه سبکی را مثله غربی ها بیافرینه...
بهتره که اسم معمار رو از رومون برداریم چون بیشتری ها دارن به سبک غربی کار می کنن...
معماری گذشته ی ما عالیه و برای هر خطی که می کشیدند یه حرفی داشتن...
همچنین باید کالاتراوا که اصلا ازش خوشم نمی یاد (آقای خرافاتی)و ... میان استخون بدن دایناسور رو ساختمون می کنه و همه بهش می گن دمت گرم... و صد تا ملال تقدیر و .. بش می دن
چرا چرا
آیا این سوال رو هیچ وقت از خودتون پرسیدید که چرا ما با معماری گذشتگانمون چرا سبکی را نداریم..

من می گم که همه ی بچه ها بیان جواب هایی بدن و بیا این سوال را از اساتیدشون بپرسن و جوابشو بدن...

persian_sphinx

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان عزیزم.
چند روز پیش یه لحظه به خودم گفتم ما این جور معماریمونو پیش ببریم دیگه نباید بگیم که معماری گذشتگانمون عالیه...دلیل هم براش دارم چون این بیشتر بناهای قدیمیمون که با فولاد که ساخته نشدند که مثله برج ایفل پایدار باشند...بیشترشون خشته و به مرور زمان از بین می ره...
همش نمی شه که در رابطه با ارشد و ارشد و ارشد حرف زد...
ما معمارا باید در اختیار مردم باشیم و کلیه ی نیازهاشون را برآورده کنیم نه اینکه فقط به فکر پول در آوردن باشیم.
طراحی ای کنیم که همانند معماران گذشته حرفی برا گفتن داشتم باشیم.
ولی به نظر من معماران گذشته چرا اوومدن اینقدر ساختمون های زیبا رو ساختند ولی کسای خیلی کمی هستند که کاراشون را جهانی کنند ....چرا نباید مثله غربی ها ما ایرانی ها هم سبکی برای معماری داشته باشیم...
چرا باید عنصر معماری ایرانی را که خیلی دوسش دارم(( بادگیر)) را کشورهای خلیج بیان کپی برداری کنن و برای خودشون بسازن... و چند سال بعد بیان بگن این فرهنگ ماله ما بود...چرا....
چرا باید شخصی مثله لوکوربوزیه و کالاتراوا و گهری و همه ی غربی ها میان یه حرفی رو می زنن و 4 تا بنا می سازن و جهانی میشن... چرا باید کشوری که اینقدر از لحاظ معماری حرف برا گفتن دارد،،، نمی تونه سبکی را مثله غربی ها بیافرینه...
بهتره که اسم معمار رو از رومون برداریم چون بیشتری ها دارن به سبک غربی کار می کنن...
معماری گذشته ی ما عالیه و برای هر خطی که می کشیدند یه حرفی داشتن...
همچنین باید کالاتراوا که اصلا ازش خوشم نمی یاد (آقای خرافاتی)و ... میان استخون بدن دایناسور رو ساختمون می کنه و همه بهش می گن دمت گرم... و صد تا ملال تقدیر و .. بش می دن
چرا چرا
آیا این سوال رو هیچ وقت از خودتون پرسیدید که چرا ما با معماری گذشتگانمون چرا سبکی را نداریم..

من می گم که همه ی بچه ها بیان جواب هایی بدن و بیا این سوال را از اساتیدشون بپرسن و جوابشو بدن...

سلام دوست عزیز
ببخشید یکی در میان به موضوعات مختلفی اشاره داشتین که شاید هر کدام فاصله زیادی از هم داشتن ....

ولی این حرفتون در مورد کالاتراوا !؟ آقای خرافاتی !!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟
این نظرتون جالب بود و در اون میان به چشم میومد ! به این موضوع اشاره کردین برای تقبیح معماری غربی و ارج نهادن به معماری ایرانی ؟! پیشنهاد میکنم مطالعات بیشتری بر روی معماری بیونیک و همینطور کتابهای سازه معتبر که احتمالا کارهای معمار شناخته شده ای مثل کالاتراوا رو هم که توسط معماران منتقد نوشته شدن مطالعه بفرمائید نه مقالاتی که نویسنده اون شخصی غیر معمار هست که سعی در القا حرفش به خواننده داره و بخواد مثلا با این لحن صحبت بگه آره مثلا فلان معمار فراماسون خرافاتی (!) هم استخون دایناسور به هم وصل کرده .... !!!!

فکر میکنین معماران گذشته ما از چیزی به جز همین طبیعت الهام گرفتن و آثاری ماندگار ساختن ؟! اگر از طبیعت الهام نگرفته بودن معماری در برابر طبیعت ماندگار نبود !!! کاش ما معماران امروز ایران هم از سیستم لانه سازی حشره یا حتی استخوانبندی یک مگس یا یک تک سلولی الهام بتونیم بگیریم و یک بنا شاخص بسازیم !!

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هدف خوبی رو مدنظر داشتید احتمالا. اما خیلی عجولانه و کمی غیرعلمی و غیر معمارانه عنوان کردید