مسابقه ••• واژنامه گیاهپزشکی

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به به! آقا رضای گل و بلبل! زبانتم بد نیستا!! خوشم میاد میگیم تو بیماری سرت بی کلاهه بهت بر میخوره یهو کودتا میکنی اینجوری!! بله جوابت کاملا درست بود!! حتی یه چیزی هم بیشتر یاد گرفتیم!!!

داشتم اامیکوتا رو میخوندم گفتم این دوتا واژه که در مورد این شاخه است رو بذارم...هر چند رابطه تگاتنگی هم زیاد باهم نداشتن...

خب حالا چه کنیم! حمید قسمت اول رو پاسخ داد رضا قسمت دوم!! از اونجا که میدونم الان رضا یه عکس با میکروسکوپ الکترونی از اونجای حشرات میذاره!
:D سوال بعدی رو حمید بذاره!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم فهمیدم تو این تاژک ماژکاست ها! ایول رضا خیلی باحال بود! امیر من سوال رو واگذار میکنم به رضا!
رضا جان زحمتش رو بکش!
و امیر تو روحت
چون داری میخونی برای ارشد!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینم مورفولوژی chrysalis:D

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه جا میگه همون Pupa است . یه جا میگه nympha!! این دوتا رو قاطی کردم.... فکر کنم همون Pupa یا شفیره باشه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
chrysalis میتونه مثل شفیرگی تو حشرات باشه ... کریسالیس مرحله استراحت در کنه ها باید باشه ... که بعد از دوره لاروی شروع میشه
من تابحال ندیدم این عبارت رو تو حشرات هم بکار ببرن ... (بنا بر تجربه اندک) تو کنه ها و فکر کنم عنکبوتها بکار برده میشه ...

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
اشتباه میکنید !! nymph به پوره دگردیسی ساده از نوع تدریجی گفته میشه مطمئنم !!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
امیرمسعود خیلی نزدیک شده، یعنی یه جورایی درست گفته، فقط بگو که چه نوع از شفیره ها رو میگن؟ مال کدوم راسته هست؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشتباه میکنید !! nymph به پوره دگردیسی ساده از نوع تدریجی گفته میشه مطمئنم !!

بله نیمف همون پوره است. بله توی دگردیسی تدریجی هم هست درسته ... ایول.
ولی دگردیسی تدریجی و ناقص رو بعضی ها یکی میدونن و به پوره دگردیسی اون نیمف هم میگن.

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس اگر اینطوریه به شفیره های غیر آزاد حشرات باید کریسالیس هم بگن!
مثل شفیره های راسته پروانه ها!

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ذهنم داشت میرفت طرف جداسازی حشرات و پرورش و آزاد سازی پارازیتوئید ها و کنترل بیولوژیک!

که اینو دیدم کلا نظرم عوض شد!

Filter Chamber

Most insects, including "true bugs" with long antennae (Hemiptera), have a simple gut extending from the digestive sack or mesenteron (M) through a tubular duct with loops descending (A, C) and ascending (B, D) to a constricted end (E) just before the non-absorbent hindgut or ilium (I). The situation in Homoptera is more complex, usually involving some kind of filtering device which concentrates the food while eliminating excess water from ingested sap.
In Fulgoroidea the descending and ascending loops are appressed to make a counter-current filter that is wrapped around the ilium.
In Cicadomorpha the end of the gut (E) is enclosed in a lobe of the mesenteron to form a filter chamber (F), and the remainder of the gut is highly convoluted to further help in the recycling of water.

Anatomical drawing comparing the digestive gut of a true bug (Coreidae), a planthopper (Flatidae), and a leafhopper (Cicadellidae)

Phyto

مدیر تالار
عینک جدیدت مبارک!

سوال ساده ایه ... بفرمایید Filter chamber چیه؟!
عینک منم جدید بودا !!!
اتاقک پالایش: یه قسمت از دستگاه گوارش تو ملخهاست که نمیدونم دل و روده ملخ با هم ترکیب شدن یه محفظه بوجود اومده که آب زودتر دفع بشه و مواد پروتئینی بهتر جذب بشه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این اتاقک تصفیه که تو دستگاه گوارش حشره وجود داره! تو کدوم راسته از حشرات دیده میشه!؟
هر کی بگه برنده است!

eliot -esf

کاربر ممتاز
این اتاقک تصفیه که تو دستگاه گوارش حشره وجود داره! تو کدوم راسته از حشرات دیده میشه!؟
هر کی بگه برنده است!
خوب معلومه دیگه در راسته hemiptera که وظیفه اش هم خارج کردن آب اضافی مواد غدایی که وارد قسمت میانی لوله گوارش میشه است وبعدم مستقیما به محل روده و لوله های دفعی منتقل میکنه !! شما زحمت کشیدین من بردم هورااااااااااااااااااا:)
من سوال بعد بگم ؟!!!؟؟!!

آخرین ویرایش:

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب معلومه دیگه در راسته hemiptera که وظیفه اش هم خارج کردن آب اضافی مواد غدایی که وارد قسمت میانی لوله گوارش میشه است وبعدم مستقیما به محل روده و لوله های دفعی منتقل میکنه !! شما زحمت کشیدین من بردم هورااااااااااااااااااا:)
من سوال بعد بگم ؟!!!؟؟!!

مطمئنی؟؟ حتما دیگه!!! یعنی Orthoptera نیست؟؟؟ باشه قبول.... بذار حمید بیاد تایید کنه بعد سوال بعدی رو بذاز.

Phyto

مدیر تالار
من که گفتم تو ملخها! نگفتم؟ به جان خودم گفته بودم! خب معلومه دیگه کدوم راسته میشه!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سوال بعد بگم ؟!!!؟؟!!

مطمئنی؟؟ حتما دیگه!!! یعنی Orthoptera نیست؟؟؟ باشه قبول.... بذار حمید بیاد تایید کنه بعد سوال بعدی رو بذاز.

راسته اشو من گفتم دیگه حمیدم گفت هرکه راسته رو بگه برنه است!:D

من که گفتم تو ملخها! نگفتم؟ به جان خودم گفته بودم! خب معلومه دیگه کدوم راسته میشه!

اوکی الیوت کاملش کرد ... و به دلیل اینکه تازه وارده و خوب داره خودشو نشون میده برنده شد!
سوال بعدی رو بزار اما رو سوال کمی دقت کن! (مثل اون چمنه نشه)

من میدونستم فقط تو راسته Hom وجود داره اما اینکه تو راسته Orth هم باشه رو نمیدونم اطلاعاتم رو تکمیل میکنم و همین جا اعلام میکنم.
دست همتون درد نکنه!

eliot -esf

کاربر ممتاز
اوکی الیوت کاملش کرد ... و به دلیل اینکه تازه وارده و خوب داره خودشو نشون میده برنده شد!سوال بعدی رو بزار اما رو سوال کمی دقت کن! (مثل اون چمنه نشه)من میدونستم فقط تو راسته Hom وجود داره اما اینکه تو راسته Orth هم باشه رو نمیدونم اطلاعاتم رو تکمیل میکنم و همین جا اعلام میکنم.دست همتون درد نکنه!
چمنه مگه مشكلي داشت:pتريپ سوال المپياد زيست داشت كه قديم ها ميداديم چند جوابي اما جوابي درسته كه طراح سوال ميخواد ديگه بايد باهوش باشين تا بفهمين طراح چي ميخواد ;-) اما سوال من ساده است چون فقط 1درس افت مقدماتي خواندم بيشتر از اون خودم بلد نيستم بگم ! شرمنده :-S Tentorium

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

The tentorium is the H-like structure of the internal skeleton of the head, marked in red as it looks in the inside. Tetraponera attenuata worker, left antenna removed

Phyto

مدیر تالار
آخ جون سوال حشره ای!! تنتوریوم اسکلت داخلی سر حشرات هست که از فرو رفتگی دیواره سر به داخل به وجود اومده!

Phyto

مدیر تالار
امیرمسعود زودتر گفت، ولی کاشکی اقلا ترجمه چیزایی که میذاشت هم مینوشت!
امیر بجنب سوال بعدی ...

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یعنی اینقدر سخته یک خط از زبان لاتین را زحمت بکشیم و ترجمه کنیم! آخه تا کی همه چیزو آماده کرده بخوایم!!؟؟ جان من یه بار توضیح زیر عکس رو بخونید خودش داره ترجمه میکنه اینقدر واضحه!!