[ماکت سازی] کارگاه ماکت سازی

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ماکت

ماکت

سلام دوستان:cry: من برای پروژه پایان ترم مقدماتدطراحی 2 باید یه پل تفریحی روی زاینده رود طراحی کنم ک به یه قسمتش کاربری داشت باشه...اتدی که من زدم یه پل مارپیچه؛ مشکلی ک الان دارم اینه که نمیدونم با چه متریالی کار کنم تا ماکتم تمیز و قشنگ از اب دربیاد ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
کار کردن با
پر
وفیل اکریلیک (پلکسی گلاس) کلا جلوه خاصی به ماکت میده ولی هزینه هارو خیلی تو ساخت ماکت افزایش میده ، متریال های مختلفی دیگه هم زیاده بستگی به ابتکار و خلاقیت خودت داره که بخوای با کدوم متریال کار کنی و شیک ترین فرم رو دربیاری ،
فقط امتیازی که تو مارت هس زاینده رود هس که میتونی تو ماکت واسه رود خونه آینه کار کنی البت نظر منه و بازم به سلیقه خودت برمیگرده ...
چنتایی نمونه کار ...

پیوست ها

• p01.rar
    2.5 مگایابت · بازدیدها: 0

behnaz.khanoomii

عضو جدید
مرسی
hossein00104
مشکل من اینه ک پل من مار پیچه با چه متریالی میشه این مارپیچارو تمیز دراورد؟بعدشم استادمون گفته ماکتتونو دستی بسازید نه برش لیزری.........اب اینه؟
میشه درمودش توضیح بدی چیه؟
:redface:

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
مرسی
hossein00104
مشکل من اینه ک پل من مار پیچه با چه متریالی میشه این مارپیچارو تمیز دراورد؟بعدشم استادمون گفته ماکتتونو دستی بسازید نه برش لیزری.........اب اینه؟
میشه درمودش توضیح بدی چیه؟
:redface:
ُسلام
فکر میکنم منظور دوستمون اینه که برای نشون دادن اون حالت شفافیت آب و بازتاب نوری که داره بیاید از آینه استفاده کنید که حالا بسته به طرحتون میتونه خیلی ساده باشه یا اصلا با استفاده از تکه های ریز آینه این کار رو انجام بدید البته فک میکنم یه مقدار به ابزار های شیشه بری احتیاج پیدا کنید ؛‌ در مورد جنس ماکت هم میتونید از گل مجسمه سازی یا حتی یونولیت استفاده کنید بعد روش رو با رنگ یا چسب چوب یا هر چیزی که میخواید پرداخت کنید البته من خودم متاسفانه تجربه این کار رو ندارم اما دوستان انجام دادن ... .

behnaz.khanoomii

عضو جدید
اره استادمون گفته باید ابم نشون بدیم و همچنین بازتاب پل تو اب:eek:
البته داخل این منحنیا باید کاربری تعریف کنم مثلا امفی تئاتر رو باز و ی کاربری دلخواه مثل رستورانی کافی شاپی چیزی هنوز تصمیم نگرفتم ب نظرتون کجا کاربری واسش تعریف کنم خوب میشه و همچنین امفی تئاتر رو بازو و با این اوصاف من با یونولیت یا گل کار کنم قشنگ میشه ؟با چوب پنبه زشت نمیشه؟:cry:

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
اره استادمون گفته باید ابم نشون بدیم و همچنین بازتاب پل تو اب:eek:
البته داخل این منحنیا باید کاربری تعریف کنم مثلا امفی تئاتر رو باز و ی کاربری دلخواه مثل رستورانی کافی شاپی چیزی هنوز تصمیم نگرفتم ب نظرتون کجا کاربری واسش تعریف کنم خوب میشه و همچنین امفی تئاتر رو بازو و با این اوصاف من با یونولیت یا گل کار کنم قشنگ میشه ؟با چوب پنبه زشت نمیشه؟:cry:
سلام
در ارتباط با کاربری ها می تونید یه نگاهی به پل طبیعت تهران بندازید و راجع بهش سرچ کنید ؛‌ اگر با گل کار کنید وقتی روش رو رنگ می زنید دیگه خب اون حالت رو نداره البته باید بتونید پوسته کار رو صاف در بیارید ، اما اگه ماکتتون قراره داخلش دیده بشه یا سقفش برداشته بشه خب این قضیه منتفیه ؛‌ یونولیت هم روش چسپ چوب می تونید بزنید بعد که خشک شد سطحش رو با سمباده کمی صاف کنید و در نهایت با اسپری رنگش کنید ... فوم نرم هم گزینه مناسبیه اما چوب پنبه رو فک نمیکنم خیلی خوب بشه ... .

behnaz.khanoomii

عضو جدید
خب دوستان مشکلی ک هست اینه ک پل من هم سطح نیست و اختلاف سطح داره چطور با یونولیت این اختلاف سطح و نشون بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hossein00104

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب دوستان مشکلی ک هست اینه ک پل من هم سطح نیست و اختلاف سطح داره چطور با یونولیت این اختلاف سطح و نشون بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
والا من گفتم ابتکار و خلاقیت کی گفتم گریه و زاری :surprised:؛
عکس آخری رو با فوم کار کره اختلاف سطح هم تو کاره هست چنتایی هم پیچ و تاب داره ، فوم برد رو اگه یکم حرارت ملایم بدی میشه پیچ تابش داد و خم کرد ، با سشوار میشه با ماکر وویو و فرگاز و گاز هم میشه ، با کقوای فابرانو هم میشه کار کرد ، خلاصه کار نشد نداره ، دیگه نیبینیم ناراحتی ...:)

behnaz.khanoomii

عضو جدید
ماکتموووووووو ساختم خیلی خوشگل شده(حداقل خودم ازش راضیم) در اولین فرصت عکساشو واستون میذارم
از فوم نرم هم استفاده کردم

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
نظر میخوام درباره ماکت

ی ماکت که طراحی سایت هم داره و چند تا بنا توش طراحی شده. (مقیاس چند هتکاری و پارک تو ذهن تون بیاد. که توش چندتا بنای شاخص و طراحی سایت با ما هست) یه رودخانه خیلی بزرگ هم داریم . به عرض 130 متر.
یک به هزارش میشه 100 در 50 سانت!!
لازم به ذکر است که این ار از نوع پایان نامه ارشد می باشد:cry:

لطفا نظر بدید که چکار کنم.
احتمالا مجبور میشم سایت رو مثلا تو همین یک به 1000 بسازم. که توش ازتفاع بلندترین بنا که نزدیک 30 متر هست. میشه 3 سانت.
بعد بنا رو تو ی مقیاس بزرگتر جدا بسازم. که سایت یه جور جانمایی بشه و بناها هم بزرگتر مثلا یک به 500.

می خواستم با مقوای سفید و تک رنگ بسازم. (شاید مثلا ی طوسی ملایم قاطی ش میکردم.) برش لیزری هم تو ذهنم نیست چون گوشه هاش رو زرد میکنه.
میخوانم لایه لایه ببرم رو هم بزارم.
این بود شرح ماجرا!!! دفاع نزدیک است.:((( نظر بدید دوستان.
نمونه از مقوای سفید که خوب باشه هم بزارید خوبه.

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
نظر میخوام درباره ماکت

ی ماکت که طراحی سایت هم داره و چند تا بنا توش طراحی شده. (مقیاس چند هتکاری و پارک تو ذهن تون بیاد. که توش چندتا بنای شاخص و طراحی سایت با ما هست) یه رودخانه خیلی بزرگ هم داریم . به عرض 130 متر.
سارا رودخونه به عرض 130 متر؟ عرض؟؟ 130 متر؟؟؟

احتمالا مجبور میشم سایت رو مثلا تو همین یک به 1000 بسازم. که توش ازتفاع بلندترین بنا که نزدیک 30 متر هست. میشه 3 سانت.
بعد بنا رو تو ی مقیاس بزرگتر جدا بسازم. که سایت یه جور جانمایی بشه و بناها هم بزرگتر مثلا یک به 500.
این راهی که می گی درسته ، باید سایت رو جدا بسازی تا ، جانمای بناها توش مشخص باشه ، با مقوای گرم بالای سفید سایتت رو بساز ، توده های حجمت رو هم برای جانمای از سفید استفاده کن ، برای رودخونه که با اون عرضی که گفتی فکر کنم درصد زیادی از ماکتت رو در بر می گیره از رنگ طوسی خیلی یواش استفاده کن .
می خواستم با مقوای سفید و تک رنگ بسازم. (شاید مثلا ی طوسی ملایم قاطی ش میکردم.) برش لیزری هم تو ذهنم نیست چون گوشه هاش رو زرد میکنه.
همونطور که خودت گفتی برش لیزری برای ساخت ماکت جانمای سایتت مناسب نیست ، اما برای بنا اگر با مقیاس یک صدم یا یک 200 میسازی مناسبه اما برا یک 500 فرقی نمی کنه.
نمی دونم ابعاد بناهات چند در چند هست اما اگر سایت رو با مقیاس یک هزار میسازی وبنا رو برای اینکه جزئیات بیشتری ازش رو ببینی می خوای با مقیاس بزرگتری بسازی یک 200 بهتره باز می گم بستگی به ابعاد حجمت داره که تو یک 200 چه اندازه ای بشه و منطقی باشه با اون مقیاس بسازیش یا نه
نمی دونم این پست رو دیدی یا نه اما نمونه خوبی برای ساخت سایت می شه این البته مقوای گرم بالا نیست و ما برای اینکه بی رنگی مقوای که استفاده کرده بودیم معلوم نباشه یه اسپره طوسی زدیم روی ماکت .

:gol:

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون سمانه جان.

رودخانه سفید رود هست. ی جایی تو مسیرش

سایتم کشیده است. از قسمت ورودی تا انتهاش 900 (نهصد) متر هست. بزرگترین ارزش هم 170 متر هست. یه رودخانه سفید رود در امتدادش هست که 130 متر عرض داره.
بناهای من تو سایت پراکنده هست.
یعنی اگه بخوام هر بنا رو جدا بسازم باید محدوده دورش هم باشه. درسته ؟
کارتون رو دیدم خیلی خوب شده. زمین من توپوگرافی خاصی نداره . طراحی خودم همچین خطوطی دارم تو سایت.

ی سوال دیگه برای استفاده از لامپ های کوچیک تو ماکت. کجاهای سایت یا حجم رو نور بدیم.?

(انگار نه انگار که 6 ساله دانگاه معماری خوندم. اینقدر نگاران برای دفاع به همه دانسته هام هم شک دارم.)
نمیدونم تاحالا براتون پیش اومده به یه مرحله ای برسید تو کار که بعد فکر کنید وای کارم چقدر بد شده شبیه نقاشی بچه هاست!! 2-3 هفته این بیماری رو داشتم . الانم فقط میخوام تموم شه دیگه)

آخرین ویرایش:

Samaneh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون سمانه جان.
رودخانه سفید رود هست. ی جایی تو مسیرش
سایتم کشیده است. از قسمت ورودی تا انتهاش 900 (نهصد) متر هست. بزرگترین ارزش هم 170 متر هست. یه رودخانه سفید رود در امتدادش هست که 130 متر عرض داره.
سفید رود اصلا تو یادم نبود
بناهای من تو سایت پراکنده هست.
یعنی اگه بخوام هر بنا رو جدا بسازم باید محدوده دورش هم باشه. درسته ؟
ببین سارا معمولا ماکت ارشد رو اینطور درست نمی کنند این بستگی به استاد داره که در چه حدی ازت بخواد اما تا اونجای که اطلاع از دوستان دفاع کرده دارم خیلی هاشون که اصلا ماکت نداشتند و یکی دوتا هم که ماکت داشتند فقط ماکت جانمای داشتند کسانی هم که طراحی فقط بنا بوده ف فقط خود بنا رو درست کرده بودن و بدون محوطه کاری
در ضمن وقتی تو توی سایت جانمای نشون می دی لزمی نداره دوباره بنا رو با محوطه اطرافش درست کنی
بناهای توی کارت تیپ نیست ؟ یا اینکه همه باهم یک مجموعه هستند و هر کدوم یک حجم و طرح ؟
یعنی حتما باید تمامی بناهای موجود در سایتت رو بسازی ؟
کارتون رو دیدم خیلی خوب شده. زمین من توپوگرافی خاصی نداره . طراحی خودم همچین خطوطی دارم تو سایت.
اون کار یه ماکت سایت اولیه واسه پایان نامه کارشناسی بود که آخرشم اون سایت انتخاب نشد ، حجمش رو ساختیم ببینیم مناسب برای پروژه مدنظر هست یا نه ف اون موقع که درگیر انتخاب موضوع بودیم
کار تو مطمئنن متفاوت تر و پخته تر هست .

ی سوال دیگه برای استفاده از لامپ های کوچیک تو ماکت. کجاهای سایت یا حجم رو نور بدیم.
این رو من اطلاعی ندارم اگر دوستانی می دونند راهنمای کنند من هم یاد می گیرم
(انگار نه انگار که 6 ساله دانگاه معماری خوندم. اینقدر نگاران برای دفاع به همه دانسته هام هم شک دارم.)
نمیدونم تاحالا براتون پیش اومده به یه مرحله ای برسید تو کار که بعد فکر کنید وای کارم چقدر بد شده شبیه نقاشی بچه هاست!! 2-3 هفته این بیماری رو داشتم . الانم فقط میخوام تموم شه دیگه)
سارا
این حست کاملا طبیعی هست ، چون تو مدتهاست که داری با این کار کلنجار می ری و دیگه دیدت سیر شده ازش
این نیز بگذرد
فقط به خودت ایمان داشته باش ، این حس منفی ها رو بریز دور و برای دفاعت یه پاور خوب از رسالت آماده کن ، در کنار آماده کردن پاور پوینتت ، یکسری مواردی هست که معمولاتو پاور ذکر نمی شه( چون حجم پاور خلاصه تر هست ) اما در حین دفاع به کار بردنش از زبان دانشجو مطلوب تره ، اونارو جدا بنویس ، مرور کردن همون مطالب و پاور پوینت باعث می شه این حس منفی ها ازت دور بشه .

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سایتتو بده واست برش لیزری بکنن حجمتو یکم بزرگتر بساز از لحاظ ارتفاعی البته
عکس ماکتمو وقت کنم میزارم واست
انیمیشن خواستی بگو بسازیم واست :D
سلام دوستان.
نظر میخوام درباره ماکت

I_AM_ARCHITECT

عضو جدید
سلام
ورق رادیولوژی رو میشه برش لیزر کرد؟ کسی تا حالا این کار رو کرده؟ فکر می کنم چون طلقی هست موردی نداشته باشه اما شنیدم که یه لایه نازک از گرد نقره داره و شاید هم لبه هاش آب بشه ... .

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
ورق رادیولوژی رو میشه برش لیزر کرد؟ کسی تا حالا این کار رو کرده؟ فکر می کنم چون طلقی هست موردی نداشته باشه اما شنیدم که یه لایه نازک از گرد نقره داره و شاید هم لبه هاش آب بشه ... .

تا حالا ندیدم این کار رو انجام بدن.
اما میشه حدس زد که آب میشه. چوب بالسا . مقوا دوروشون می سوزه. که هم احتمالا گرما هست اما به دلیل ضخامت شون.
البته به فاصله و اندازه برش ها هم مربوط میشه .
خود پلکسی خیلی نازک رو روش برش های ریز دادیم آب شد.(برای شابلون )!
باز بپرسید از برشی ها اطلاعات دقیق میدن.

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستان کسی میتونه بگه این 3 شماره ای که مشخص کردم توی ماکت چی هستن و کاربردشون چیه ؟؟

خب بستگی به طراح داره!! گاهی برای سبک کردن نما همچین اتفاقایی میفته گاهی به عنوان دیوار سبز گاهی هم ایجاد حریم بصری و ...

setaremashreghi

عضو جدید
دوستان من حجممو میخام بدم برش لیزری بدن اما تا حالا این کارو نکردم

میشه بهم بگین دقیقا چه کارایی واسه برش لیزری بکنم؟

آخرین ویرایش:

puyan khan

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید خطوط دور پلانتو در بیاری و بدی برات چند تا برش بزنه و بچسبونی روی هم (اگر ماکت حجمی میخای درس کنی
اگر میخای ماکت با مقیاس 1/100 بسازی باید نماهاتو در بیاری و بدی واست برش بزنن و بچسبونی در این حالت باید سقف و کف طبقاتتم در بیاری
برو تو نمونه کارام تاشب واست عکس ماکت حجمی پایان ناممو میزارم
موفق باشی

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

یه نکته مهم اینه که اگه قراره نما برش بزنید حتما ضخامت متریال رو کم کنید تا با پلان مچ بشه وگرنه اون ضخامت 2میلیمتر اونقدر رو هم جمع میشه تا اخرش کار خراب میشه

behnaz.khanoomii

عضو جدید
2.jpg3.jpgاینم عکس ماکتم ک قولشو داده بودم ببخشید دیر شد............فقط ی مشکلی دارم نمیتونم مقطعشو بزنم اخه مارپیچه...کسی هست بتونه در این زمینه کمکم کنه؟ممنون میشم:cry:

بالا