عمليات تكميل پلي آميد

HAFEZEH

عضو جدید
سلام
اطلاعاتي در زمينه عمليات تكميل نخ هاي پلي آميد ميخواستم كه موجب كش آمدن اين نخ ها مي گردد .

moderntextile

عضو جدید
متوجه سوال شما نشدم منظورتون لیف پلی امیدی که تا بحال کش نیومده را با انجام تکمیل کش بیاد یعنی حالت الاستان داشته باشه کشیده و به حالت اول برگرده یا یک چیز دیگه مد نظر شماست؟

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام.منم خوب متوجه نشدم.منظورتون با استفاده از مواد تعاونیه یا با تکسچره کردن اون ؟که در بین مواد تعاونی نساجی ماده ای که بهش اینچنین خاصیتی بده ندیدم.
ولی اکثرا نخ های نایلونی با تکسچرازینگ کش دار می شن.البته منظورم همون فنری شدن هستش.

HAFEZEH

عضو جدید
ممنون از اينكه به درخواست من پاسخ دادين .منظور من همان حالت فنري است .البته رشته من نساجي نيست و درحقيقت كور و كر هستم .اين حالت در باند هاي پزشكي كه با نخ پلي آميد بافته ميشن بايد اتفاق بيافتد و آن هم به اين منظور كه به فرم عضو مصدوم شده در بيايد .تصور كنيد وقتي سر كسي مجروح شده با باندي كه خاصيت فنري داشته باشد بهتر پانسمان مي شود يا با باند معمولي.
بهر حال من عملياتي كه روي اين نخ انجام مي دهند تا بصورت فنري در بيايد را مي خواهم .نميدونم بهتر است در ابتدا نخ بصورت فنري دربيايد و سپس بافته شود يا برعكس.

moderntextile

عضو جدید
سلام
تا اونجائيكه ميدونم اين باندهاي الاستيك در واقع مخلوطي از نخهاي نايلون و الاستومر است يعني يا كل نخها الاستومره يا اينكه مخلوط نايلون و يا هر ليف ديگري با الاستومر است كه بخش الاستومري سبب ارتجاعيت آن مي شه و اين نياز به تكميل خاصي نيست در طي فرايند ريسندگي اين دو ليف را با يك روش خاصي مخلوط مي كنند كه بخش الاستومري كش آمده و بخش ديگر كه مثلا نايلون باشه اون رو به حالت اول بر مي گردونه و احتمالا نايلون كه شما گفتيد باشه چون ارتجاعيت نايلون بهتر از ديگر الياف مصنوعي است. حالا به نظر خانم ماندانا مي شه تكسچره كرد يعني با استفاده از دستگاه هاي موجود نخ نايلون استرچ شده تهيه كرد كه خاصيت الاستيكي يا فنري دارد و به اندازه اونيكه بخواد كش بياد و دوباره به حالت خودش برگرده فكر نكنم باشه
نگفتيد شما كه نساج نيستيد كدام رشته ميخونيد؟ هر جا هستيد موفق و مويد باشيد:)

M.Deylamian

مدیر بازنشسته
سلام.دوست عزیز آقای کمالی توضیحات مفیدی دادند .

برای تهیه ی این نوع باندها نخ ها باید از قبل از بافت در طی رسندگی و مخلوط شدن با الیاف دیگر که کشسان هستند (و گاهی از جنس پلی اورتان) بدست بیاد.مطالبی رو قرار دادم که بهتر شما رو آشنا میکنه .اگر اشکالی در زمینه ی متنش داشتید( با توجه به اینکه گفتید نساجی نخونید ) مطرح کنید.
موفق باشید.

پیوست ها

• نخ های ترکیبی تابیده شده وکاربردآن در باندهای الاستی.doc
    35 کیلوبایت · بازدیدها: 0