حسابهای شناور

kerberos2023

عضو جدید
سلام
منظور از حسابهای شناور که توی نرم افزار های حسابداری تعریف میشه چیست؟
حسابهای یونیک و غیر یونیک چیه؟

bahareh s

عضو جدید
کاربر ممتاز
کد تفصیلی شناور یا همون سطح چهارم و در بعضی از نرم افزار ها بعضاً پنجم و ششم ، شامل گروه هایی مانند نام اشخاص حقیقی و حقوقی ، طرف حساب ها ، قراردادها ، صورت وضعیت ها و غیره می باشد ،
برای مثال شما حساب های کل و معین و تفصیلی های زیر را دارید ،
گروه 1 دارایی های جاری
حساب کل 12 حسابهای دریافتنی تجاری
معین 1201 حساب های دریافتنی
معین 1202 مطالبات مشکوک الوصول

تفصیلی 20001 شرکت الف
002005 آقای رضایی
010020پیمانکاری صادقی

شرکت الف از شما 100،000 ریال خرید نسیه انجام داده است
حساب های دریافتنی
1201 حساب های دریافتنی 100،000
20001 شرکت الف
فروش 100،000
---------------------------------------------------------------------------------------
آقای رضایی هم از شما 20،000 ریال خرید انجام داده است
حساب های دریافتنی
1201 حساب های دریافتنی 20.000
002005 آقای رضایی

فروش 20.000
---------------------------------------------------------------------------------------
مانده معین 1201 حساب های دریافتنی شما 120،000 ریال است و اگر حجم عملیات شما بالا باشد و با معین های متفاوتی سند بخورد ، برای اینکه بتوانید مانده حساب آقای رضایی را ببینید ، گزارش خود را بر اساس تفصیلی مورد نظر فی_لتر می نمایید و ابتدا تفصیلی 002005 را انتخاب کرده و سپس معین 1201 را ، در اینجا با یک گزارشگیری ساده مشاهده می کنید که مانده ی حساب دریافتنی از آقای رضایی 20،000 ریال می باشد .
همچنین حساب معین فقط برای حساب کلی که در آن ایجاد شده می باشد ، اما حساب های تفصیلی شناور می باشند و می توانند با چندین معین درگیر شوند.

bahareh s

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کمی راجع به یونیک مثالی بزنم.شما فرض کنید 10 حساب کل دارید و هر حساب کل حدود 10معین داشته باشد حالا ما حدود 110حساب کل و معین داریم.
حالا معمولا" شما حسابهای بعدی که جزء یا تفصیلی است باید بعد از معین ایجاد کنید وقتی برای یک شرکت حسابی را باز می کنید اگر به همان روش قبلی بعنوان مثال توی حساب کل-----> بدهکاران و معین--------> شرکتها حساب تفصیلی با کد 1 بنام شرکت الفا باز کردید دفعه بعد مراوداتی با همین شرکت بعنوان مثال در بخش بستانکاران----> شرکتها حالا برای حساب تفصیلی باید یک حساب دوباره ایجاد کنید و اگر ببینید که کد 1 اشغال شده باید کدی دیگر را به این شرکت اختصاص دهید.
این روش غیر یونیک است و شما باید هر بار زیر حساب معین یک حساب مجزا باز کرده و برای گزارش گیری امری غیر ممکن است که بتوانید این شرکت را در تمامی حسابها گزارش گیری کنید.اما بعد از معین وقتی شما یکبار برای این شرکت با یک کد خاص حساب باز کنید به شکلی که بتوان آن را به دلخواه به هر معینی که میخواهیم ارتباط دهیم به آن یونیک می گویند.البته این بحث قدیمی شده و الان بحث های شناور و پویا بودن مطرح است که برای سیستم های سطح بالا کم کم مورد استفاده واقع میشود.

bahareh s

عضو جدید
کاربر ممتاز
دیگه چیزی نمیدونستم و نتونستم از اینترنت پیدا کنم ببخشید دوست عزیز:gol:

bahareh s

عضو جدید
کاربر ممتاز
من سواد تجاريم پايينه..و از حساب كتاب سر در نميارم

چه پيشنهادي واسم دارين؟كه ياد بگيرم

من پیشنهادی ندارم اما بهتره بین صحبت های تخصصی پیامی جز تبادل افکار ندهید ممنون میشم

البته اگه خیلی دوست دارید میتونید از کتابهای پایه استفاده کنید که خیلی نیازی به استاد نداره

بالا