حتما بخونيد !!

behnam1988

عضو جدید
من يه امار جالبی تو يه سايت ( فکر کنم google بود ) که پر مصرف ترين کاربران ريز پردازنده ها رو نوشته بود . که خيلي جالب بود
تو 8051 که فکر کنم حدود سال های 1990 ديگه تو غرب خواهان و کاربر نداشت تو سال های 2005 تا 2008 يکي از بزرگترين مصرف کنندهاش ايران بود بعد اکوادور
يا از اين بدتر z80 که جزو اولين ميکروپروسسورها بود از سال 2000 به اين ور بزرگترين مصرف کنندش ايران بود .
AVR رو که نگو اماری که داده بود هيچ کشوری به پاي ايران نمي رسيد حدود 60% توليد کارخانجات اتمل مستقيم مياد تو ايران

اگه لينکش رو پيدا کردم حتما براتون ميزارم .

حالا قصد من از اين حرف ها اين نبود که يه ملت رو زير سوال ببرم رو بگم چرا AVR يا .. استفاده می کنيد .
AVR يک پروسسوری هست که فقط به درد تازه کارها مي خوره و تو صنعت خيلي کم استفاده ميشه ( نمي دونم چرا ولی مي گن ريسکش زياده البته من خودم اينو قبول ندارم چون برای من تا حالا که خوب جواب داده . )
باور کنيد من جايي رفتم که وقتی وسايل الکترونيکي شو ديدم فهميدم که ايرانی جماعت تو علم و صنعت هيچي نيست
چرا بايد اينجوری باشه
من خواهشم اينکه فقط سراغ يک چيز نباشيد و دائم سعی کنيد که دنبال چيز تازه تر باشيد و حداقل به فکر پيشرفت مملکت خود نيستيد به فکر پيشرفت خودتون باشيد
شايد روزی تونستيد تو دنيا حرفی برای گفتن داشته باشيد .
باور کنيد تو مملکت ما پر کاره فقط بايد يکم مخ داشته باشی که رو هوا بزنند .
چون چيزهای عادی مثل AVR رو که همه بلدن چيزی ياد بگير که کسی بلد نباشه و انوقته که نونت تو روغنه
ديگه خودتون مي دونيد !!

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
مشکل اصلی AVR نویز پذیری اون هستش و چون در کارخانجات نویز فراوانی وجود داره استفاده از اون باعث اختلال میشه، البته خوب با رعایت پاره ای اصول میشه از اونا هم استفاده کرد. ولی به طرز ویژه ای نویز روی PIC کم و یا اصلاً بی تاثیر هستش و به خاطر همین سهم عضیمی از صنعت رو با PIC می چرخونند.

behnam1988

عضو جدید
مشکل اصلی AVR نویز پذیری اون هستش و چون در کارخانجات نویز فراوانی وجود داره استفاده از اون باعث اختلال میشه، البته خوب با رعایت پاره ای اصول میشه از اونا هم استفاده کرد. ولی به طرز ویژه ای نویز روی PIC کم و یا اصلاً بی تاثیر هستش و به خاطر همین سهم عضیمی از صنعت رو با PIC می چرخونند.
بابت نويز پذيری که گفتيد اتفاقا يکي از بهترين ميکروکنترلرها از نظر قابليت نويزپذيری کم AVR هستش .
حتی ميتونم بگم از PIC بهتره .
من يه مداری که با AVR طراحی شده بود کنار يک مدارمخابراتی فرکانس بالا قرار دادم . اوف نگفت ولی هم مدل PIC اون در دم هنگ کرد .
من بابت يه چيز ديگه ميگم AVR رو ولش کنيد .

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا اونجایی که من تحقیق کردم، مطالب علمی اینو مگه! ولی اگه شما می گین حتماً حق با شماست!

behnam1988

عضو جدید
الکترونيک علمی که اصلا بر پايه تئوری و ... نمي چرخه .
من خودم اين سوال رو ازتون مي پرسم تاحالا ديدی avr هنگ بکنه ( البته اگر روتين برنامت مورد نداشته باشه ) ؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز

شما مگه مسابقات روباتیک رو ندیدن، زمانی که مسابقه در شرایط نویز برگزار میشه خیلی از ربات هایی که با AVR هستند هنگ می کنند و کار نمی کنند.

behnam1988

عضو جدید
من از شما چند تا سوال دارم ؟؟؟
1 - خودت روباتی رو که هنگ کرده ديدي ؟؟
2 - مطمئنی که قطب پردازشی اش avr بوده ؟؟
3 - مطمئنی که برنامه نويساش روتينشون مورد ندارده ؟؟
درضمن من خودم عضو تيم MRL قزوينم ، اکثر ربات هايي که هنگ ميکنن اگه دقت کرده باشی روبات هايي هست که پردازش تصوير محور اصلی ربات هستش ( مثل فوتباليست ) .
کسانی که سورس پردازش رو مي نويسن با MATLAB هستش و اگه برنامه از يه حد معينی زياد بشه ، برنامه نويس قاطی ميکنه و تو برنامه ش مشکل پيش مياد و در نتيجه هم ربات قاطی ميکنه و الا قطب پردازشی شون اصلا هنگ نميکنه .

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من

من در یک مسابقه در نقش تماشاچی حضور داشتم و رباتی که هنگ کرد از AVR استفاده می کرد! و من اونجا از استاد راهنما سوال کردم به من این پاسخ را داد، در این شکی ندارم به بکار بردن تمهیداتی می توان از هنگ کردن جلوگیری کرد!

در کل من هدفم این است که از این بحث نتیجه ای خوب بگیریم! چرا چون من تا به حال با AVR کار نکردم و در معدود کارهام با میکرو کنترلرها با PIC کار کردم! این صحبت ها با توجه به صحبت های استادمون می کنم که سالها در این زمینه فعالیت کرده!

behnam1988

عضو جدید
منم خودم اخرين باری که با AVR کار کردم 4 سال پيش بود . و خودم الان با ARM يا چي بشه با PIC کار مي کنم و اصلا از روی تعصب اين حرف رو نمي زنم .
اگه IRAN OPEN 2008 اومده باشی روبات های سايز کوچک فوتباليست MRL رو ديدي و حتما هم ديدی که به چه طرز فجيهی قاط ميزدن و هنگ ميکردن و اصلا يک کارهايي ميکردن ...
اونا برنامه MATLAB اشون مورد داشت نه پردازندشون .

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا من اینو نمی دونم چقدر درست باشه ولی وقتی یه AVR که برنامه اون مشکل داره و در شرایط عادی خوب کار می کنه ولی وقتی در جایی نویز ارسال میشه و حالا دیگه در این شرایط تحت تاثیر قرار میگره یعنی نسبت به نویز حساسه دیگه، من اینجوری فکر می کنم شاید هم اشتباه کنم چون این نظر شخصی منه!

محمد فرزانه

عضو جدید
من تو یه کتابی خوندم
تو روباتیک از pic به علت کمترین نویز پذیری ،زیاد استفاده میشه
راستیتش از دوستان روبو کارمم هم شنیدم
نمی خواستم بحثو کش بدم ،چیزی بود که من خونده و شنیده بودم
این موضویی هم نیست که با یه آزمایش بشه در موردش نظر داد
ما یه همایش روباتیک تو دانشگاه داشتیم ،مجری همایش که خودش خیلی کارکرده بود میگفت : تو مسابقات میان پول خرج میکنن دستگاه تولید نویز سفارش میدن
همین بود که سرپرست گروه دانشگاه رو pic تاکید میکرد

behnam1988

عضو جدید
ببينيد من هرچی ميگم شما باز حرف خودتونو مي زنيد
حالا که بحث به اين جا رسيد من به صورت علمی روشن تون ميکنم که تمام اين حرف ها که ميگن اين ميکرو خوبه اون بده همش چرت و پرت
من ميخوام اينو بگم
شما فکر ميکنيد دامنه ی يک نويز چقدر مي تونه باشه ؟؟؟
ديگه از 1 ولت که بيشتر نيست ؟؟
حالا شما فرض کن ما الان يه سيگنال داريم که 0 منطقی هست و در همين لحظه يک نويز مياد رو اين اثر ميگذاره . حالا دامنه ی اين حداکثر ميشه 1.5 ولت که بازم جزو سيگنال های 0 منطقی حساب ميشه .
يا بلعکس در مورد 1 منطقی هم همين طور
يکي از مزيت های ديجيتال اينه که خيلي خيلي خيلی ( يا اصلا بگم هيچ ) نويز روش اثر نمي گذاره .
حالا اونايي که ميگن avr فلانه حتما يه چيز ديدن که ميگن برای اونم يه جواب دارم .
avr اگه اشتباه نکنم طراحی 1995 بايد باشه و از همون ابتدا هم تو ايران بود و هر محصولی که برای اولين بار به بازار مياد يه مورد های سخت افزاری هم حتما داره و avr هم از اين قضيه جدا نيست . و مورد ديگه اينکه تاجر هاي ايرانی هزار ماشاالله برای اينکه هزينه کمتری بدن و فروش بيشترب کنن جنس های انبار مونده و قديمي رو از شرکت ميگيرن و اونا هم طبيعتا يک ايراداتی دارن و .....
ولی الان ديگه اين طور نيست .
اما راجب PIC يکي از عواملی که باعث شد اين ميکرو تو ايران خوب جواب بده اينه که هنوز MICROCHIP تو چين کارخونه نداره و ميکرو ها مستقيم از خود امريکا مياد و خدا نکنه زمانی که چين بازار اين ميکرو رو هم دست بگيره اونوقته که PIC هم مثل AVR از مد بيافته
اميدوارم قانع شده باشيد !!
اگر نه بگيد مبحث رو باز تر کنم .

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست من

اگه من به هر پست شما جواب میدم دلیل این نیست که شما دارین اشتباه میگین، هدف من اینه چیزهایی که تو ذهنم هست(ممکنه درست یا غلط باشه) را اینجا مطرح کنم تا از این بحث یه نتیجه درستی بگیریم همین!

پس لطفاً با این ذهنیت به پستها پاسخ بده!

سوال من اینه فرضاً در یک نیروگاهی که در آن ژنراتورها غول پیکی و یا کارخانه ای که در اون موتورهای غول پیکری مشغول به کار هستند و یا در حوالی پستهای فشار قوی نویز در حد یکی دو ولت هست؟

و وقتی ما میگیم PIC صنعتی هست و نویز کمتری داره منظورمون در چنین محیط هایی هستش!

behnam1988

عضو جدید
مهندس جون من که نگفتم PIC صنعتی نيست .و حتما بايد AVR استفاده کنين . من فقط مي خوام اي ذهنيت غلط رو که نه تنها رو فکر شما بلکه قبلا رو فکر خودم وخيلي هاي ديگه هست و خواهد بود رو پاک کنم قبلشم گفتم خودم اصلا AVR استفاده نمي کنم. و روی هيچ تعصبی حرف نمي زنم
خوب حالا برسيم به بحث اصلی
مگر همين کنار پست های فشار قوی و کنار توربين ها نويز به اون حد برسه و گرنه جاهاي ديگه به 1 هم نميرسه . و اين جور جاها اصلا به دليل پيچيدگی کار و ريسک بالای کاز از PIC هم استفاده نميشه چه برسه به AVR . حالا فرض ميکنيم که کسی همچن کاری کرد و استفاده کرد باز اگه اين کار رو هم بکونه مدار رو که کنار ژنراتور يا توربين که نمي تونن بزارن . برای همين يک مرکز کنترل يا اتاق فرمانی دارن که کليه سيستم های محاسباتی و عملياتی اونجا قرار دارن . برای همين باز مشکل پيش نمي ياد .
بازهم اگه فرض کنيم که يکي همچن کاری کرد و مدار را جايي قرار داد که نويز به 2 ولت برسه باز مشکلی پيش نمي ياره چون همه ميکرو ها در ورودی درگاه هاي خود يک ف ی ل ت ر ديجيتالی دارن که باعث ميشه سيگنال های مزاحم تا حد قابل قبولی کم بشه .
که اينجا شايان ذکره که ف ی ل ت ری که ورودی درگاه های PIC هست از ف ی ل ت ری که در ورودی AVR هست يکم قدرتش بيشتر . ولی در هر صورت چه 1.5 چه 1 هر دو صفر منطقی حساب مي شن .
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
دوست عزيز من ميگه با چه ذهنيتی به شما دارم جواب ميدم ؟؟
با اگه قانع نشدی بگو مطلب رو باز باز ترش کنم.