تاپیک سوالات و آموزش نجومی

spacechild

عضو جدید
سلام.:gol:
اگه بعداز انفجارابرنواختری،چیزی که از ستاره می مونه(یعنی جرمی که می مونه)بیشتر از 2/3جرم خورشید باشه،میشه ساهچاله.
یعنی گرانش بین نیروهای دیگه ای که اون موقع هستن قوی تره پس ستاره روی هستش رمبش می کنه.حالا فرض کنید که اون همه جرم توی یه نقطه کوچیک جمع شه.خوب مسلما خیلی چگاله.از سیاهچاله هیچ چیزی حتی نورهم فرار نمی کنه.اما اشعه Xگسیل می شه.
اگه یه جرمی هم بخواد وارد این سیستم چگال بشه باید از افق رویداد بگذره که همون شعاع شوارتزشیلد هست.)
در مورد این که بریم یه جهان دیگه هم خوب این که خیلی مسخرست(به نظر من البته:victory:)
توی سیاهچاله هیچ چیزی به جز مرگ انتظار ما رو نمی کشه.(فکر کنم مثلا تا 500سال دیگه مردم این جوری خودکشی کنن.خوبه ها!هم راحته هم پراز هیجان.;))مثل این کرم چاله ها که واسه سفر در زمان نظریشو داده بودن.اما تا اونجایی که من می دونم نقض شد.واسه رفتن به یه دنیای دیگه هم طبق نظریه ریسمان باید مثل گراویتون ها بشیم.:)
ببخشید اگه خیلی طولانی شد.:sweatdrop:خودم که خسته شدم.(خوب به هرحال باید یه جایی معلوم شه بچه کدوم شهریم.:biggrin:)

maryam_030

عضو جدید
سلام بر همگی دوستان من یه سوال دارم که حتی نمیدونم آسونه یا سخت.:(

می خواهم بدونم مقارنه ماه و مشتری چند وقت یکبار اتفاق میافته؟ اصلا قابل پیش بینی هست؟
اگه قابل پیش بینیه ،کی این اتفاق میافته؟
:surprised::surprised::surprised::surprised:
;);););););)

pmehdiq

عضو جدید
کاربر ممتاز
در باره سیاه چاله و ویژگی های آن

سیاه چاله : اجرام فضایی دارای شعاع کم(در حدود یک دهم شعا ع زمین)و جرم بسیار زیاد می باشد (بیش از 5 برابر جرم خورشید).یکی ازخصوصیات ان ها گرانش زیاد انهاست که حتی نور را در خود جذب می کنند.
سیاه چاله قابل رویت نیستند و در واقع نامرئیند زیرا ان ها همان طور که اشاره شد نور را در خود به دام می اندازند.
این برداشت که نور جذب سیاه چاله مشوند کاملا غلط است چون در نظریه نسبیت عام انشیتن گفته شده است که فضا – زمان به علت وجود انحنا پیدا می کند که در سیاه چاله حتی انحنا باعث ناپیوستگی در فضا و زمان می شود و چون نور در این فضا – زمان حرکت میکند به ناچار وارد سیاه چاله می شود .
تشکیل سیاه چاله:طبق نظریه نسبیت عام انیشتن .یک سیاه چاله زمانی تشکیل میشود که سوخت هسته ایش به اتمام برسد و پس از ان توسط نیروی گرانش فشرده شود.که این باعث بر هم زدن تعادل ستاره میشود.پس از امام سوختستاره.ستاره دیگر قادر به تحمل وزن خود نیست در نیروی گرانش حفظ کند.
اگر جرم مرکز ستاره سه برابر جرم خورشید باشد . ظرف کمتر از یک ثانیه درون نقطه تمرکز فرو میریزد در نتیجه مرکز ستاره دچار فروریختگی می شود .
فروپاشی ستاره به معنای ان نیست که سیاه چاله نابود شود . بلکه همانطور که انیشتن طبقنظریه نسبیت عام گفت ساختار فضا-زمان فروپاشی بیپایان را منتفی می کند و به جای ان یک انحنای غیر مادی .نامرئینامرئی و واقعی فضا رو بوجود می اورد.
ویژگی سیاه چاله:سیاه چاله ها مانند گرداب عمل میکنند . هر جرم با انرزی سرگردانی که به یک سیاه چاله نزدیک شود . ( درفاصلهی معینی که افق خوانده می شود) به طور مقاومت پذیری به درون گرداب ،که همان سیا چاله است کشیده میشود . نیروهای کشندی شدیدی درون سیاهچاله ها ما ده را در یک سمت می کشد و منبسط می کند و در سمت دیگر می فشرد و خرد میکند . تا این که ان ماده به کلی تجزیه و جز فضای خمیده سیاه چاله میشود
یکی دیگر از خواص سیاه چاله که از ان هم عجیب تر است ان است که زمان – مکان خصوصیات خود را در درون ستاره کاملا فرو پاشیده رد وبدل میکند . هر شی در شرایط عادی اندازه خود را نگه می دارد ولی نمی توناد از عمر فیزیکی بگریزد در درون سیاه چاله بر اشیا عمری نمی گذرد ، ولی مداوما ک.چک می شوند.
شعاع یک ساه چاله بر حسب کیلومتر برابر است با سه برابر جرم خورشیدی اجرام موجود در سیاه چاله.(جرم خورشید برابر است با یک جرم خورشید )
سیاه چاله های عظیم الجثه:دانشمندان بر این باورند که همهی کهکشانها دارای یک سیاه چاله عیم الجثه در مرکز خود می باشند . گمان میثرود جرم هر یک از این سیاه چاله ها بین یک میلیون تا یک بیلیون جرم خورشیدی باشد.
ساتره شناسان به این که این سیاه چاله ها بیلیون ها سال پیش در اثر گازهای متمرکز شده در مرکز کهکشانها تولید شده باشند مظنون می باشد.
دلایل قطعی وجود یک سیاه چاله غظیم الجثه در کهکشان راه شیری را اثبات میکند .ستاره شناسان بر این باورند که این سیاه چاله یک منبع عیم از امواج رادیویی به نام سگیتاریوس ا(sagittrius * ) می باشد .
مهم ترین دلیل برای این که ثابت نماید سیلاه چاله عظیم الجثه است ، سرعت حرکت ستاره ها به درون ان است.

نویسنده : محسن نیلی

چند عکس :

http://rack1.vladstudio.com/jpg_low/1024x768/vladstudio_black_hole_1024x768.jpg

http://www.parssky.com/articles/s/user/rezaee-rad-black-hole.htm
علاقه مندان به مطالعه بیشتر :http://www.parssky.com/articles/s/user/rezaee-rad-black-hole.htm

pmehdiq

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بر همگی دوستان من یه سوال دارم که حتی نمیدونم آسونه یا سخت.:(

می خواهم بدونم مقارنه ماه و مشتری چند وقت یکبار اتفاق میافته؟ اصلا قابل پیش بینی هست؟
اگه قابل پیش بینیه ،کی این اتفاق میافته؟
:surprised::surprised::surprised::surprised:
;);););););)

به نظر سوال سختی میاد . و فکر نمی کنم به طور قطعی از قبل پیش بینی بشه . مگر زمان نزدیک به رویداد ... اگه امکان پیش بینیش بود به ماهم بگید و اما خود رویداد چیست ؟

در این مقارنه سیاره بسیار درخشان و زرد رنگ مشتری در حدود 5/2 درجه ای در زیر ماه دیده می شود. در این شب ماه به صورت بدر کامل است و در صورت فلکی "دلو" (Aquarius) و مشتری در صورت فلکی بزماهی یا "جدی" (Capricornus) جای دارد.

مشتری پنجمین سیاره نزدیک به خورشید و اولین غول از چهار غول گازی است. مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی بوده و جرم آن از تمام سیارات دیگر بیشتر است. مشتری که نزدیکترین سیاره غول پیکر به خورشید است از نظر بزرگی و جرم در مقام اول جای دارد. هنگامی که در آسمان پدیدار می شود به غیر از زهره از تمام ستارگان و سیاره های دیگر نورانی تر دیده می شود.
اشکال گوناگونی در مشتری دیده می‌شود که حتی با یک تلسکوپ کوچک نیز قابل رویت است. مثلا لکه بزرگ سرخ رنگی می توان در آن دید. موقعی که به مشتری نگاه می کنیم فقط ابرها و توفانهای جو فوقانی آن را می بینیم. حتی تلسکوپهای مستقر در سفینه های فضایی نمی توانند از سطح پنهان در زیر هزاران کیلومتر گاز تیره جو آن تصویری به دست آورند.
حجم این سیاره 1300 برابر زمین و جرم آن 5/2 برابر جرم تمامی سیارات منظومه شمسی است. ابرهای انواری شکل مشتری غالبا از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده اند. جو درونی سیاره حدود 1000 کیلومتر (600 مایل) پایین تر از ابرها شروع می شود که در این نقطه گاز هیدروژن به مایع تبدیل می شود. در اعماق پایین تر هیدروژن حالت فلزی دارد. در مرکز مشتری هسته ای سنگی و بسیار داغ وجود دارد که حرارتش به سه هزار و 500 درجه سانتیگراد (63000 درجه فارنهایت) می رسد.

::arash::

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه قضیه ای بود که از خیلی وقت پیش شنیده بودم و برام همیشه سوال بود
و اون اینکه اگه دو تا برادر یکیشون و در سرعت نور بره فضا و بیاد وقتی که میرسه برادرش پیر شده و اون جوون مونده
نمی دونم تونستم درست منظورم و بگم یا نه و یا اینکه اصلا این واقعیت داره
اگر چیزی شبیه این هم بود توضیح بدین ممنون میشم
مرسی

sajed pegasus

عضو جدید
سیاره ی شبیه زمین وجود داره ؟

سیاره ی شبیه زمین وجود داره ؟

با سلام
می خواستم بدونم سیاره ی دیگه ای مثل زمین که تو اون زندگی هست کشف شده یا نه .
با تشکر

@spacechild@

عضو جدید
با سلام
با تشکر
اولندش که علیک سلام.:gol:
دومندش که قبل از هرچیزی باید خدمت حضارمحترم عرض کنم بنده همونspacechild م دوتا @ بهم اضافه شده!;)

واما جواب شما...راستش هنوز سیاره ای که توش حیات وجود داشته باشه پیدانشده.چندتا سیاره روپیدا کردن که دور یه خورشید بگرده اما اثری ازحیات توش نبوده.اینقدری که من میدونم البتهشایدم پیداشده باشه و ما نفهمیدیم.;)

@spacechild@

عضو جدید
سلام تا حالا به من جواب ندادين مي خوام نجوم دان اماتور بشم جه جوري ميشه؟:(:)
سلام:gol:
اینم جواب:
اول که بستگی داره که چقدر نجوم بلد باشید.طبق اون لطف می کنید به خودتون زحمت میدید 4تا کتاب بیشر از اونایی که خوندید می خونید.بعدشم یه جایی پیدامیکنید که توش کارای نجومی بکنن.گروهی چیزی...بالاخره پیدا میشه دیگه!خلاصه اینکه اگه پول مول خوب داشتید میزنید تو کار خرید یه تلسکوپ یا نشد یه دوربین نجومی...و لذت تصویرای قشنگ نجومی به طور زنده رو درک می کنید!!حالا دیگه میشه بهتون گفت منجم آماتور البته قبل از اون خرج اضافیه هم میشد گفتا;)راستی آسمونو هم باید مثل کف دستتون و جای یخچالتون بلد باشید;)(جسارت نشه ها!البته)
بقیشم دیگه دست خودتونه...هرچی علاقه بیشتر،مطلعه بیشتر،کارِ بیشتر...و مسلما منجم بهتر!
راستی یادتون نره این روزا مهم ترین کاری که یه منجم آماتور باید انجام بده تبلیغ درست حسابی واسه نجومه.باید بشینید مخ مردم بزنید وحداقل یه نفرو به راه راست هدایت کنید.همین دیگه...چیزی یادم اومد حتما میگم:smile:

@spacechild@

عضو جدید
با سلام
با تشکر
یه چیزی پیداکردم:)
اینکه شبیه ترین سیاره به زمین به همین تازگیا کشف شد.یعنی مطلبشو توآخرین شماره ماهنامه نجوم خوندم.
نوشته بود که این سیاره 19برابر زمین حجم داره اماجرمش فقط 5/6برابر زمینه!!
این آقا اولیین ابرزمینی هست که اتمسفر داره وبه احتمال زیاد روی سطحش میشه آب پیداکرد.
(واما...ابرزمین:سیاره هایی که اززمین بزرگترند وازسیاره های گازی کوچکتر)
این ابرزمینه دور یه کوتوله قرمز در فاصله 40سال نوری اززمین می گرده!فقط وقتی قابل مشاهده است که ازمقابل این ستار ی قرمز عبور کنه

تا حالا اندازه وجرمش اندازه گیری شده،اما داره تلاش میشه که بااستفاده ازتلسکوپ فضایی هابل واز روی نوربازتاب شده از این سیاره بتونن موادشیمیایی سازنده اتمسفرش رو هم کشف کنن.
یه چیزی که باعث این تفاوت یعنی خاص بودن این سیاره برای دانشمندا شده اینه که اونا همیشه ابرزمین ها رو از روی تاثیرشون بر روی ستاره های منظومه خودشون میذاشتند پیدا می کردن اما این بار GJ 1214b(همین سیاره)درست مثلCoRoT-7-b(یکی مثل این که قبلا کشف شده بوده)ازطریق مشاهده مستقیم وقتی داشتن ازجلوی ستارشون عبور میکردن دیده شدن!الان اینام کنجکاوشدن ببینن قضیه چیه!
یه دلیل دیگه متفاوت بودن این دو سیاره هم اینه که این شرایط بالا وقتی اتفاق میفته که سیاره مداربزرگی داشته باشه تا موقع دیدن ستاره،یه نوع گرفت ستاره ای کم یاب رو ایجاد کنه!(این تیکشو من نفهمیدم.اگه کسی می دونه یه توضیحی بده ممنون میشم.)ستاره هایی مثل خورشید به خاطرنورانیت زیادشون نمیذارن که یه سیاره موقع عبور ازش با تلسکوپ دیده بشه درنتیجه ازتلسکوپ های فضایی مثل تلسکوپ کپلر استفاده میشه.
...
این تفاوت جرمی کم باوجودتفاوت حجمی زیاد میتوه این نتیجه روبده که این سیاره غالبا ازآب به حالت مایع تشکیل شده و یه کم موادسنگین درهستش باشه.تحقیقات نشون میدن که این سیاره به نسبت به ستارش نزدیکه و شرایط برای تشکیل حیات ممکنه به خاطر گرما غیرممکن به نظربیاد.البته حیات به شکلی که مامیشناسیم!
مدلهایی که ارائه شدن اینو نشون میدن که این سیاره ممکنه درفاصله دوری نسبت به ستارش تشکیل شده باشه اما بخاطر دمای پایینی که توی این فاصله زیاد حاکم بوده روی این سیاره ترکیبی ازسنگ ویخ روایجاد کرده باشه.(مثل گانیمد)اما بعد بامنتقل شدن این سیاره به مدارهای پایین تر ونزدیکتر شدنش به ستاره یه دنیای قابل حیات که روش آب هست ایجادبشه!
یه احتمال دیگه هم اینکه این سیاره کوچیک وصخره ای بوده که اتمسفر پرحجمی داشته وبعد بخاطرفعالیت های آتشفشانی به حجمش اضافه شده!
البته این سیاره باوجود نزدیکی به ستارش ازاون گرمای کمی رو میگیره وحتی به خاطر بالا بودن فشار اتمسفری حاکم براون احتما حضور نوعی ازحیات که ما میشناسیم روی این سیاره تقریبا غیرممکنه!!
با تمام این چیزا بازم روی این سیاره حساب دیگه ای بازشده وهمه دنبال پیداکردن حیات روی اونن.
(ببخشید مثل اینکه خیلی زیاد شد:redface:تازه فهمیدم چقد نوشتم!!)

آخرین ویرایش:

jimmi

عضو جدید
ممنون از توضیحات زیبا و کاملتون​
اون تیکه ای که گفتید: "سیاره مداربزرگی داشته باشه" فککنم منظور قطر بزرگ سیاره بوده، نه مدار بزرگش!​

@spacechild@

عضو جدید
سوال یافتم....:smile:
این نقاط لاگرانژی زمین 5تاست دیگه...خوب مثلا نقطه لاگرانژی دومی رو میدونم که واسه تلسکوپ هاییه که روی موج فروسرخ تحقیق می کنن اما بقیشو نمیدونم.
میشه...:redface:

jaky

عضو جدید
سلام دوستان
اول از همه عذر خواهی میکنم بدلیل غیبت طولانی که داشتم.
یکم درسام خیلی سخت شده بود.
حالا اگه دوستان مارو ببخشند و بپذیرند جواب چند سوال رو بگم.
ه قضیه ای بود که از خیلی وقت پیش شنیده بودم و برام همیشه سوال بود
و اون اینکه اگه دو تا برادر یکیشون و در سرعت نور بره فضا و بیاد وقتی که میرسه برادرش پیر شده و اون جوون مونده
نمی دونم تونستم درست منظورم و بگم یا نه و یا اینکه اصلا این واقعیت داره
اگر چیزی شبیه این هم بود توضیح بدین ممنون میشم
مرسی
این موضوعی که دوستمون گفت به پارادوکس دوقولو ها معروف هست که از نسبیت حل میشه
اگه دوستمون خواست بهش کتاب معرفی کنم بره بخونه
اصلا همین الان میگم. کتاب سلز"فیزیک مدرن"
توش این موضوع کامل شرح داده شده
فقط یکم پایه فیزیک میخواد( یعنی بوق نباشین)
اگه همه به این نتیجه رسیدن که توضیح بدم یه تاپیک با نام نسبیت باز میکنم توضیح میدم
فعلا

@spacechild@

عضو جدید
سلام
میشه چی؟
حالا میدونی نقاط لاگرانژی زمین خورشید چجوریاست؟
به به!عجبی!صبح بخیر!:surprised:
اول اینکه خوشحال شدیم دیدیمتون.اینجا بدون شما صفا نداشت:smile::gol:
دوم اینکه میشه بقیشو توضیح بدید...مثلا کاربرد هرکدومو.
یعنی چی چجوریاست؟؟!

jimmi

عضو جدید
به به!عجبی!صبح بخیر!:surprised:
اول اینکه خوشحال شدیم دیدیمتون.اینجا بدون شما صفا نداشت:smile::gol:
دوم اینکه میشه بقیشو توضیح بدید...مثلا کاربرد هرکدومو.
یعنی چی چجوریاست؟؟!
سلام سلام
یاد قدیما بخیر! جای گردآفرین خالی و آقای مسیه هانتر.
یادمه یه بحثایی با جناب جکی احتمالاً توهمین تاپیک داشتیم(از پست نود و خورده ای شروع میشه اما اطلاعات خاصی توش داده نشده بود، فقط کلکل بود!:redface:). یادمه یه سری مطلب هم راجه به نقاط لاگرانژی جمع کرده بودم، اما یادم نیست تاپیکش کردم یا نه! اگه استاد جکی امر بفرماین اینو من تاپیک کنم!(ولی نمیدونم چرا چیزایی که سیو کرده بودمو پیدا نمیکنم؟!) و البته هرکی میتونه کمک کنه...
یواش یواش دارین وسوسه م میکنین سؤالای جدید بپرسم!:smile:...
فعلاً...:gol:

آخرین ویرایش:

@spacechild@

عضو جدید
آره...خدا کنه سوال بپرسی!;)
ما که از خدامونه!!:smile:
واسه قاط زدن من یکی که پایم!

jaky

عضو جدید
سلام
همون جیمی جان لطف کن موضوع نقاط لاگرانژی رو تاپیک کن تا مشکلات حل شه
خبر جدید این که واحد جدید پاس کردم از این به بعد سوالای کوانتومی و نسبیتی رو هم جواب میدم

jimmi

عضو جدید
سلام
همون جیمی جان لطف کن موضوع نقاط لاگرانژی رو تاپیک کن تا مشکلات حل شه
خبر جدید این که واحد جدید پاس کردم از این به بعد سوالای کوانتومی و نسبیتی رو هم جواب میدم
سلام، چشم قربان اطاعت میشه:w41:ایشالله همین روزا استارتشو می زنم.
سوالای کوانتومی و نسبیتی؟! مرسی که آمادگی جواب دادنتونو اعلام کردین! ولی... کیه که بتونه بپرسه؟!!:(
ولی ازون سؤالای پیشه پا افتاده خودم دارم.. اونم بزودی!...:D

jimmi

عضو جدید
سؤالهای من 6- 1-سؤال

سؤالهای من 6- 1-سؤال

حتماً تاحالا بارها شنیدید که با تلسکوپ هابل به دورترین کهکشانهای عالم نگاه کرده اند و با نگاه کردن به جایی که 13میلیارد سال نوری از ما فاصله داره تونستند به 13میلیاردسال پیش یعنی وقتی که این دنیای 14میلیاردساله فقط 1میلیاردسال سن داشته نگاه کنند.
:que:سؤال من اینه: آیا کسانی که چنین ادعایی می کنند، یادشون رفته که ما هم جزو همین دنیاییم؟!!

:razz:مثال
خب یه مثال میزنم: فرض کنید شما و دوستتون کنارهم ایستادید، در لحظه صفر شما استارت میزنید و شروع می کنید به دویدن و از دوستتون جدا میشید. دوستتون سرجاش ایستاده و شما با سرعت می دوید. زمانی که 300متر (یک ثانیه صوتی) از دوستتون دور شدید، صدای دوستتون رو می شنوید که شما رو صدا میکنه. خب. شما می تونید ادعا کنید که دارید به صدای کاری که دوستتون یک ثانیه پیش انجام داده گوش می کنید، اما نمیتونید به این افتخار بکنید که دارید به صدایی گوش میدید که مربوط به زمان جدا شدن شماست. به عبارت دیگه نمیتونید ادعا کنید که شما همین یک ثانیه پیش ازهم جدا شدید، مگراینکه بخواید بگید سرعت دویدنتون معادل سرعت صوته، که البته هم ادعای بزرگیه و هم اگر اینطورباشه باید در شنیده شدن صدا توسط شما ایجاد مشکل بکنه!

آخرین ویرایش:

jimmi

عضو جدید
سؤالهای من 6- 2-توضیح

سؤالهای من 6- 2-توضیح

من یه فرض میکنم و سؤالم رو با چندتا تصویر توضیح میدم:
یه حال اساسی به خودمون میدم و تصور می کنم با سرعتی باورنکردنی درحال حرکتیم! فرض میکنم سرعت حرکت ما در فضا(سرعت متوسط دور شدنمون از نقطه وقوع بیگ بنگ) چیزی حدود نصف سرعت نور باشه.

با این حساب اگر عمر جهان 14میلیاردسال باشه ما تاحالا تونستیم فقط 7میلیاردسال نوری از مبدأ حرکتمون فاصله بگیریم! حالا اگه بخوایم به نقطه شروع حرکتمون نگاه کنیم، دوتا چیزو باید یادمون باشه:
اولاً درتمام این 14میلیارد سال نور نقاط مرکزی به ما میرسیده و از ما رد می شده، پس غیرممکنه که ما بتونیم به 14میلیاردسال پیش نگاه کنیم
ثانیاً به دلیل همون اولاً که گفتم، ما اگر الان به نقطه مرکزی عالم نگاه کنیم، اون رو جوری می بینیم که در عمر 7میلیاردسالگی ش بوده، نه جوری که در ابتدای خلقت بوده!

تصویر1: ابتدای عالم در لحظه بیگ بنگ (سال 0)

تصویر2: دنیا در عمر 7میلیاردسالگی (سال 7m)

تصویر3: دنیای کنونی در عمر 14میلیاردسالگی (سال 14m)

از اونطرف هم اگر به موضوع نگاه کنید، باید قبول کنیم که اگر چیزی رو میبینیم که 13میلیاردسال نوری با ما فاصله داره، پس باید قبول کنیم که عمر دنیا برابره با 13میلیاردسال تقسیم بر نسبت سرعت متوسط حرکت ما به نسبت سرعت نور! ینی اگه سرعت متوسط ما یک دهم سرعت نور باشه، عمر دنیا باید حداقل 130میلیاردسال باشه، نه 13 یا 14میلیاردسال!
:confused:یکی منو از این سردرگمی نجات بده!...
میدونم زبونم کاملاً مکانیکیه و از هیچ فیزیک غیرنیوتنی توی حرفام استفاده نکردم، اما اگر اشتباه حرفام اینه، ممنون میشم درستشو بهم بگید.

@spacechild@

عضو جدید
من یه فرض میکنم و سؤالم رو با چندتا تصویر توضیح میدم:
یه حال اساسی به خودمون میدم و تصور می کنم با سرعتی باورنکردنی درحال حرکتیم! فرض میکنم سرعت حرکت ما در فضا(سرعت متوسط دور شدنمون از نقطه وقوع بیگ بنگ) چیزی حدود نصف سرعت نور باشه.

با این حساب اگر عمر جهان 14میلیاردسال باشه ما تاحالا تونستیم فقط 7میلیاردسال نوری از مبدأ حرکتمون فاصله بگیریم! حالا اگه بخوایم به نقطه شروع حرکتمون نگاه کنیم، دوتا چیزو باید یادمون باشه:
اولاً درتمام این 14میلیارد سال نور نقاط مرکزی به ما میرسیده و از ما رد می شده، پس غیرممکنه که ما بتونیم به 14میلیاردسال پیش نگاه کنیم
ثانیاً به دلیل همون اولاً که گفتم، ما اگر الان به نقطه مرکزی عالم نگاه کنیم، اون رو جوری می بینیم که در عمر 7میلیاردسالگی ش بوده، نه جوری که در ابتدای خلقت بوده!

تصویر1: ابتدای عالم در لحظه بیگ بنگ (سال 0)

تصویر2: دنیا در عمر 7میلیاردسالگی (سال 7m)

تصویر3: دنیای کنونی در عمر 14میلیاردسالگی (سال 14m)

از اونطرف هم اگر به موضوع نگاه کنید، باید قبول کنیم که اگر چیزی رو میبینیم که 13میلیاردسال نوری با ما فاصله داره، پس باید قبول کنیم که عمر دنیا برابره با 13میلیاردسال تقسیم بر نسبت سرعت متوسط حرکت ما به نسبت سرعت نور! ینی اگه سرعت متوسط ما یک دهم سرعت نور باشه، عمر دنیا باید حداقل 130میلیاردسال باشه، نه 13 یا 14میلیاردسال!
:confused:یکی منو از این سردرگمی نجات بده!...
میدونم زبونم کاملاً مکانیکیه و از هیچ فیزیک غیرنیوتنی توی حرفام استفاده نکردم، اما اگر اشتباه حرفام اینه، ممنون میشم درستشو بهم بگید.
:surprised:ایول سوال!!
میگم فکر نمی کنی شاید سرعتمون بیشتر از این حرفا باشه؟؟
ولی من کلا نفهمیدم چی گفتی!!

jimmi

عضو جدید
:surprised:ایول سوال!!
میگم فکر نمی کنی شاید سرعتمون بیشتر از این حرفا باشه؟؟
ولی من کلا نفهمیدم چی گفتی!!
:huh::w05:اینهمه توضیح دادم!!:w22:
ببین، ما 13میلیاردسال عمر داریم... و... 13میلیاردسال نوری راه اومدیم
این یعنی: سرعت متوسط حرکت ما برابر با سرعت نور بوده و هست!!!
چطوری؟!
همین!:redface:

jaky

عضو جدید
خود جیمی جان جواب سوالشونو دادن
گفتم آمادگی دارم جواب سوال نسبیتی بدم. شما هم پرسیدی
دیدی غیب میدونستم.(لبخند)
ببین مشکل شما مکانیک نیوتونی هست. همین.
بعدا توضیح کامل میدم.
شاید غروب
فعلا

jaky

عضو جدید
ببینید
جواب سوال شما اینه که سرعت نور ثابته. حالا این یعنی چی؟
درواقع سرعت نور برای همه ناظر ها ثابته.
به مشکل شد دوتا. این دیگه یعنی چی؟
بزار یه مثال بزنم.
فرض کنید جیمی جان رو کول من سواره منم زورم میرسه(!) دارم با سرعت نصف سرعت نور نسبت به اسپیس چایلد عزیز میدوم( جل الخالق).
خوب که چی؟
حالا اگه جیمی جان یه چراغ قوه داشته باشه و بعد روشنش کنه خودش سرعت نوری که از چراغش بیرون میاد رو چقد اندازه میگیره؟
اسپیس چایلد چی؟
باید با کمال پوزش بگم هر دو C یا همون سیصد هزار کیلومتر اندازه میگیرن.:surprised:
این اثاث نسبیت هست.
حالا دیدن گفتم سوالای نسبیتی هم جواب میدم گفتین کیه که بپرسه.
این از اولیش
اگه لازم دیدین تو همین موضوع بیشتر سوال کنین من جزئیات بیشتری میگم
فعلا;)

jimmi

عضو جدید
ممنون از جوابتون دوسته عزیز. هرچند موضوعی که توضیح دادید یکی از مشکلاتی هست که هنوز نتونستم برای خودم تفسیرش کنم! راجه به این موضوع بعداً مفصل ازتون می پرسم... اما حس می کنم جوابی به سؤاله من ندادید!...
میشه خواهش کنم یه بار دیگه سؤاله منو بخونید... یا اگه جواب سؤاله من همینه... یه ذره زیر دیپلم تر توضیح بدید مام بفهمیم؟!
ببینید ما میگیم جایی تو این دنیا هست که 14میلیارد سالنوری از ما فاصله داره، عمر ما و اونجا هم همین 14میلیارد ساله... خب این ینی ما در تمام این مدت و ازجمله همین الان با سرعت نور درحال حرکتیم!(نسبت به اونجا)! واقعاً؟؟:surprised:

@spacechild@

عضو جدید
یعنی چی؟؟؟؟!!!!:surprised::surprised::surprised:
نکنه میخوای بگی واقعا سرعت جهان رو به اندازه سرعت نور اندازه گیری کردن!!!