تاپیک رفع اشکالات درسی ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
داخل کتاب ترمودینامیک جلد 1 - راهیان ارشد

صفحه 102 . فرمول سوم از بالای صفحه (10-3) . سمت چپ فرمول داخل صورتش نباید باشه تغییرات m ?

behzadk2019

کاربر ممتاز
موازنه انرژی نوشته ، m برای چی؟!

ببنید صفحه 101 نوشته با توجه به اینکه در حجم کنترل ، جرم می تواند از مرز عبور کند باید به همراه موازنه انرژی ، موازنه جرم را نیز مد نظر داشت
فرمول7-3 برای موازنهجرم نوشته شده و در ادامه فرمول8-3 و 9-3 .ولی در فرمول3-10 اشتباه چاپی صورت نگرفته ؟
اخه برای موازنه جرم هست ولی موازنه انرژی یکهو شده . ولی پایین صفحه برای موازنه جرم فرمولی دیگه گفته

MohammadAli.E

عضو جدید
ببنید صفحه 101 نوشته با توجه به اینکه در حجم کنترل ، جرم می تواند از مرز عبور کند باید به همراه موازنه انرژی ، موازنه جرم را نیز مد نظر داشت
فرمول7-3 برای موازنهجرم نوشته شده و در ادامه فرمول8-3 و 9-3 .ولی در فرمول3-10 اشتباه چاپی صورت نگرفته ؟
اخه برای موازنه جرم هست ولی موازنه انرژی یکهو شده . ولی پایین صفحه برای موازنه جرم فرمولی دیگه گفته

بالای معادله 3-10 نوشته موازنه انرژی

Untitled.jpg

storm

عضو جدید
سلام. یک سوال یک دیوار سه لایه داریم. ایا چینش این 3 لایه تاثیری در انتقال حرارت دارد؟ مثلا 123 بچینیم فرقی با 231 بچینیم داریم؟( ضخامت لایه ها برابر. ولی جنس ها متفاوته)

• Like
واکنش ها: meko

r.mob

عضو جدید
سلام. یک سوال یک دیوار سه لایه داریم. ایا چینش این 3 لایه تاثیری در انتقال حرارت دارد؟ مثلا 123 بچینیم فرقی با 231 بچینیم داریم؟( ضخامت لایه ها برابر. ولی جنس ها متفاوته)

سلام
هنوز انتقال رو نخوندم . ولی فکر کنم بستگی به ضریب انتقال حرارتشون داره . باید با توجه به ضریب انتقال حرارت هر کدوم یعنی لایه با ضریب انتقال حرارت بیشتر رو نزدیک به منبع سرد و لایه با ضریب انتقال حرارت کم رو نزدیک منبع گرم بذاریم.

• Like

MohammadAli.E

عضو جدید

سلام

2 حالت داره. اگر k تابع دما باشه فرق میکنه به چه ترتیبی باشه ولی اگه k مستقل از دما باشه فرقی نمیکنه.

h.vampire

عضو جدید

درود اگر k با مکان تغییر کنه بله.. همینطور اگر با دما تغییر کنه میزان تغییر دما ابتدا و انتها یکسانه ولی شیب تغییرات دما یا گرادیان فرق میکنه دیگه ..پس اگر چینش فقط برحسب دمای مرزها باشه به نظرم فرقی نمیکنه تو این حالت

این کتاب آریاز هول هولکی گرفتم به نظرم به درد نمیخوره از میسون شروع کرده هیچ ...درسنامش هم به درد نمیخوره :|
حالا یه سوال ازش فصل 1 تست 29 جوابش درسته آیا؟

behzadk2019

کاربر ممتاز
پس وقتی k از جدول می خونیم. فرقی نداره
به نظرم بهتره نگید فرق میکنه . شما تحت تاثیرشو بگیر خیالت راحت میشه . بیشتر در مسایل تحت تاثیر بودنش مهم هست و عامل تاثیر گذاریه .
درود اگر k با مکان تغییر کنه بله.. همینطور اگر با دما تغییر کنه میزان تغییر دما ابتدا و انتها یکسانه ولی شیب تغییرات دما یا گرادیان فرق میکنه دیگه ..پس اگر چینش فقط برحسب دمای مرزها باشه به نظرم فرقی نمیکنه تو این حالت

این کتاب آریاز هول هولکی گرفتم به نظرم به درد نمیخوره از میسون شروع کرده هیچ ...درسنامش هم به درد نمیخوره :|
حالا یه سوال ازش فصل 1 تست 29 جوابش درسته آیا؟

من ک گفتم جهش یا نصیر بگیرید . من خودم نصیر گرفتم ازش راضیم راستش . خب تست 29 رو بنویس تا ببنیم چی هست این

meko

کاربر فعال
در کتاب مقاومت دکتر نایی ، فصل خمش ، بحثی هست به اسم « محاسبه گشتاور خمشی با استفاده از نمودار تنش » . خوندنش لازمه یا میشه ازش رد شد ؟

r.mob

عضو جدید
در کتاب مقاومت دکتر نایی ، فصل خمش ، بحثی هست به اسم « محاسبه گشتاور خمشی با استفاده از نمودار تنش » . خوندنش لازمه یا میشه ازش رد شد ؟

من که خوندم . مثال های این مبحث هم مثال های راحتی نیست. از 20 تا مثال حل شده 4 تاشو از این مبحث طرح کرده . تو تستا هم ازش سوال داده . مخصوصا مثال 5 که خیلی پیچیده هست .

MohammadAli.E

عضو جدید

سلام

هرجارو که شک دارید اول برید تست های کنکور مکانیک رو ببینید اگر سوال اومده بود ازش بعد بخونید. هرچی که نایی گفته و براش مثال آورده که نباید خوند.

سارنیا

عضو جدید
سلام به همگی
در کتاب استاتیک نائی صفحه ی38 سوال 17 90 نیوتون پیش بار فشاریه؟؟؟ چرا نوعشو نگفته؟؟؟
بابا این نائی هم پر غلطه کتابش!!!
مال من مال سال 90 هر کی اگه اصلاحیه ای از این داشت ممنون میشم بزارن.

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام به همگی
در کتاب استاتیک نائی صفحه ی38 سوال 17 90 نیوتون پیش بار فشاریه؟؟؟ چرا نوعشو نگفته؟؟؟
بابا این نائی هم پر غلطه کتابش!!!
مال من مال سال 90 هر کی اگه اصلاحیه ای از این داشت ممنون میشم بزارن.

سلام
کتاب من جدید هستش فکر کنم همون سوالی هستش که سیم و فنر داره و نیروی P رو میخواد.
خانوم مهندس دقّت نکردین. نیروی فنرها حتما کششی هستش. چون سیم های بین دو فنر که نیرو فشاری تحمل نمیکنند. در نتیجه وقتی نیروهای P اعمال میشند بر میزان نیروی کششی فنرها افزوده میشه.
نمیدونم شما چقدر زمان واسه درس خوندن دارید ولی پیشنهاد میدم اول سوال های کنکور و بعدش اگه وقت اضافه آوردید سوال های تکمیلی رو بزنید.

behzadk2019

کاربر ممتاز
الانه دیگه بزنم نائی رو بکشم :دی
مقاومتم ضعیف نبوده توی دانشگاه ها ولی هر چی میکنم این چیزای ساده یادم نمیاد
مثال 1 صفحه 232
اون قسمت اولش که محاسبه مرکز سطح هستش . A : مساحت میشه Y : مرکز سطح
این Y چطوری به دست میاد اخه ؟ چطوری شده 15 ؟ هر جوری حساب میکنم نمیشه این

ممنون میشم جواب بدید

سارنیا

عضو جدید
مثال 1 صفحه 232

ممنون میشم جواب بدید

سلام
صفحه 232 کتاب من این مثالو نداره برای 90 مال من ؟ میشه بیشتر در مورد سوال بگید؟

MohammadAli.E

عضو جدید
مثال 1 صفحه 232

ممنون میشم جواب بدید

سلام. نگران نباشید واسه همه پیش میاد. منم خیلی اوقات چیزای ساده یادم میره.

مرکز سطح مستطیل افقی وسطشه پس با توجه به عرض ۲ سانتی مستطیل مرکزش نسبت به محور در ارتفاع 1+14 هستش.

behzadk2019

کاربر ممتاز
سلام. نگران نباشید واسه همه پیش میاد. منم خیلی اوقات چیزای ساده یادم میره.

مرکز سطح مستطیل افقی وسطشه پس با توجه به عرض ۲ سانتی مستطیل مرکزش نسبت به محور در ارتفاع 1+14 هستش.
واقعا از اشتباهی که داشتم خندم میگیره . اصلا دقت نکردم که از پایین مستطیل عمودیه مرکز سطح شروع میشه
ولی انصافا خط اثر از وسط مستطیل عمودی هم عبور نکرده که بگیم 7 هستش
بازم ممنون دقت بیشتری باید میکردم
سلام
صفحه 232 کتاب من این مثالو نداره برای 90 مال من ؟ میشه بیشتر در مورد سوال بگید؟

مال من چاپ تابستان 92 هستش
یک تیر هستش که تحت گشتاور خمشیه . خواسته سوال اینه که تنش خمشی ماکزیمم و نیرویی که به بال مقطع وارد میشه رو به دست بیاریم
شکلش دو تا مستطیلن که اول عمود هستش( نسبت به زمین) دومی به صورت افقی روی این قرار داره
سوال سادیه در کل

aydogan

عضو جدید
چرا این جمله غلط است؟
آنتروپی یک سیستم مجزا(ایزوله)هیچگاه کاهش نمی یابد.

MohammadAli.E

عضو جدید
چرا این جمله غلط است؟

تو سوال قبلیتون توضیح دادم ولی یک نکته میگم تا ملکه ذهنتون بشه. تنها راه کاهش آنتروپی از دست دادن گرما هستش درنتیجه سیستم های ایزوله که تبادل گرما ندارند هیچ وقت آنتروپیشون کم نمیشه.

meko

کاربر فعال
چرا این جمله غلط است؟

رابطه مربوط به آنتروپی در فرآیند های بازگشت ناپذیر این بود
. از نظر ریاضی برای اینکه این نامساوی به تساوی تبدیل بشه باید یک عبارت همواره مثیت ( در بهترین حالت نامنفی ) به سمت راست نامساوی اضافه کنیم . در صورت اضافه کردن ترم همواره مثیت این نامعادله به یک تساوی به این فرم تبدیل خواهد شد
.

خب اگر سیستم ایزوله باشه در این حالت ترم دارای Q از بین میره و تغییر آنتروپی برابر خواهد بود با یک عبارت همواره مثبت . پس تغییر آنتروپی در یک سیستم ایزوله هیچگاه در جهت کاهشی نخواهد بود .

aydogan

عضو جدید
یعنی جمله ی (آنتروپی یک سیستم مجزا(ایزوله)هیچگاه کاهش نمی یابد.)درست است؟
یه کلمه:آره یا نه!!!:D

aydogan

عضو جدید
آیا در جت از نیروی وزن صرفنظر می شود؟
در جلد اول راهیان مثال ص415از اثر وزن صرفنظر کرده و در مثال ص417اثر وزن را لحاظ کرده است.

• Like

h.vampire

عضو جدید
درود
سوال 39 ترمو 223 مکانیک 80درسته جوابش؟
برای برگشت پذیری داخلی میتونیم موتور حرارتی سیستمی بگیریم که با منبعی فرضی که دمای سیال فعالش به اوون حد میرسونه اینجوری از داخل برگشت پذیره

• Like

سارنیا

عضو جدید
یعنی جمله ی (آنتروپی یک سیستم مجزا(ایزوله)هیچگاه کاهش نمی یابد.)درست است؟
یه کلمه:آره یا نه!!!:D
بله درسته در یکسیستم ایزوله آنتروپی کاهش نمییابد
آیا در جت از نیروی وزن صرفنظر می شود؟
در جلد اول راهیان مثال ص415از اثر وزن صرفنظر کرده و در مثال ص417اثر وزن را لحاظ کرده است.

من کتاب راهیانو ندیدم من از کوثری پارسه میخونم ولی هر وقت تو گزینه ها به صورت پارامتری وزنو داده یا تو صورت سوال پس محاسبه میکنید:) در غیر این صورت نه!!

meko

کاربر فعال
درود
سوال 39 ترمو 223 مکانیک 80درسته جوابش؟
برای برگشت پذیری داخلی میتونیم موتور حرارتی سیستمی بگیریم که با منبعی فرضی که دمای سیال فعالش به اوون حد میرسونه اینجوری از داخل برگشت پذیره

علیکم الدرود !
لطفا بگید سوالتون مربوط به چه کتابی هست.

aydogan

عضو جدید
بله درسته در یکسیستم ایزوله آنتروپی کاهش نمییابد
پس چرا در کتاب پوران دکتر سمیع پور ص166تست65 گفته غلطه؟
آخه چرا؟!
من کتاب راهیانو ندیدم من از کوثری پارسه میخونم ولی هر وقت تو گزینه ها به صورت پارامتری وزنو داده یا تو صورت سوال پس محاسبه میکنید:) در غیر این صورت نه!!
اگه به کتاب راهیان راهیان نگاه کنید نیروی وزن را به صورت پارامتری در گزینه ها نداده.بلکه گزینه ها عددی هستند.تست مهندسی عمران81
مگه دکتر کوثری کتاب سیالات هم دارند؟!

• Like

سارنیا

عضو جدید
پس چرا در کتاب پوران دکتر سمیع پور ص166تست65 گفته غلطه؟
آخه چرا؟!

اگه به کتاب راهیان راهیان نگاه کنید نیروی وزن را به صورت پارامتری در گزینه ها نداده.بلکه گزینه ها عددی هستند.تست مهندسی عمران81
مگه دکتر کوثری کتاب سیالات هم دارند
؟!

ببخشید من قاطی کردم نه منظورم ترمو بوده!!!! خوب وزن اونو عددی رو صورت سوال هم نگفته؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.