استفاده از خازن بعنوان باطری

navid barghi

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان گرامی, من میخواهم خازن با ظرفیت بالا رو که شارژ کردم بعد از اون چند ساعت برامون مثل باطری کار کنه, یعنی مداری رو می خوام که بهد از شارژ خازنش, بدون استفاده از هیچ منبعی بتواند مثل باطری نیاز مارو تامین کنه( یا رادیو روشن کنه یا هر چیزی....), ممنون.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان گرامی, من میخواهم خازن با ظرفیت بالا رو که شارژ کردم بعد از اون چند ساعت برامون مثل باطری کار کنه, یعنی مداری رو می خوام که بهد از شارژ خازنش, بدون استفاده از هیچ منبعی بتواند مثل باطری نیاز مارو تامین کنه( یا رادیو روشن کنه یا هر چیزی....), ممنون.

سلام دوست عزیز
ببنید باید دید شما به چه دلیل می خواید از خازن استفاده کنید ؟
این طور که من فهمیدم شما می خواید به عنوان منبع انرژی از خازن استفاده کنید تا از باطری استفاده نکنید !
ولی این کار امکان پذیر نیست
جون خازن تولید کننده انرژی نیست بلکه فقط ذخیره کننده انرژی هست پس شما چه بیاید خازن را شارژ کنید و بزارید توی مدار استفاده کنید و بعد از اتمام شارژ ،دوباره شارژش کنید و چه باطری را مستقیم بزارید در مدار در هر دو میزان مصرفتون یکی هست (اگر تلفات را هم در نظر بگیریم در حالتی که شما خازن استفاده می کنید تلفات بالاتر چون یه سری شارژ و دی شارژ هم هست )
اگر درست متوجه شده باشم شما چیزی می خواید مثل این رادیو و چراغ های شارژی
در این دستگاه ها از باطری های قابل شارژ استفاده می کنن نه خازن
چون هم حجم خازن بسیار بالا می ره و هم این که ذخیره این همه انرژی کار خطرناکیه
حتی در دوربین های عکاسی هم که خازن به منظور تامین انرژی فلش استفاده می شه هشدار داده شده که بازش نکنید چون در صورتی که خازن شارژ باشه و دستتون باهاش تماس پیدا کنه خطر برق گرفتگی داره
امیدوارم جوابتون را گرفته باشید اگر چیر دیگه ای هم منظورتون بوده بفرمایید تا بهتر بشه راهنمایی کرد
موفق باشید

navid barghi

عضو جدید
ببین دوست گرامی من یه دوست داشتم که دقیقا این کارو انجام داده بود و گفت که بعد از شارژ خازن برای مثلا 6 ساعت که بدون منبع بود یک رادیو رو باهاش روشن میکرد, من مطمئنم میشه چون در سایت های دیگه هم اساتید اینو تایید کردند ولی متاسفانه مدارشو نداشتند, اون دوست منم مدت هاست ازش خبر ندارم یعنی رفته یه جایی دیگه تا بخوام مدارشو ازش بگیرم لطف کنید اگه تونستید مدارشو یا طراحی کنید و یا گیر بیارید, ممنون میشم.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببین دوست گرامی من یه دوست داشتم که دقیقا این کارو انجام داده بود و گفت که بعد از شارژ خازن برای مثلا 6 ساعت که بدون منبع بود یک رادیو رو باهاش روشن میکرد, من مطمئنم میشه چون در سایت های دیگه هم اساتید اینو تایید کردند ولی متاسفانه مدارشو نداشتند, اون دوست منم مدت هاست ازش خبر ندارم یعنی رفته یه جایی دیگه تا بخوام مدارشو ازش بگیرم لطف کنید اگه تونستید مدارشو یا طراحی کنید و یا گیر بیارید, ممنون میشم.
دوست عزیز اینجا مدار برای کسی طراحی نمی شه
بچه ها خودشون طراحی می کنن و بعد مشکلاتشون را اینجا بیان می کنن تا برطرف بشه
شما اگر طرحی دارید بزارید تا روش بحث کنیم

navid barghi

عضو جدید
به نظر شما چیکار کنم تا مدار براش طراحی یا پیدا کنم؟ تالار بخصوص یا شخصی توی این سایت هست این کارو کنه؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به نظر شما چیکار کنم تا مدار براش طراحی یا پیدا کنم؟ تالار بخصوص یا شخصی توی این سایت هست این کارو کنه؟

نمی دونم شما رشتتون چی هست ؟
کسایی هستن که پروژه انجام می دن (تالار بازارچه مراجعه کنید ) می تونید مراجعه کنید
البته تنها چیزی که الان به ذهن من می رسه استفاده از خازن های Super/Ultra Capacitor است که با توجه به این که در زمان کمی شارژ می شن و می شه طوری مقاومت ها را طراحی کرد که مدت زمان زیادی طول بشکه تا انرژیشون تموم بشه
و مذیت این خازن ها هم در اینه که شارژپذیری سریعی دارن برعکس باطری ها
برای اطلاعات بیشتر می تونید از دیتا شیت استفاده کنید
یه توضیحی هم اینجا داده شده

omidvarshoei

عضو جدید
دوست من / من نمیگم نمیشه ولی در ابتدا نیاز به یه خازن با ظرفیت خیلی بالا داری که بتونه 5 تا 6 ساعت برات شارژ نگه داره که این خازن هم فضای زیادیو اشغال میکنه هم برات گرون درمیاد چرا از باطری استفاده نمیکنی بنوعی میشه گفت باطری هم نوعی خازنه و مقرون به صرفه هم هست سعی کن از خازن برای صافی استفاده کنی تا منبع ولتاژ

ازاده 20

عضو جدید

سلام وقت بخبر . می تونید از تقویت کننده کلاس AB استفاده کنید .خازن سری با بار در نیم سیکل منفی نقش منبع داره.

بالا