آیا از اومدن به رشته مهندسی شیمی پشیمان هستید

آیا از اومدن به رشته مهندسی شیمی پشیمان هستید

• مجموع رای دهندگان
    236
  • این نظر سنجی بسته خواهد شده : .

*سهیلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
rastesh man term avaliyam.hichvaght fek nemikardam y ruz m shimi bekhunam vali khob vali hala tu in reshteamo darke daghighi az khodesho bazare karesh nadaram.mitarsam badha pashimun sham az entekhabam:(

yas.nadri

عضو جدید
salaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam
bacheha man kashenasie sanaye mikhonam vase arshad behne 2 rahie sanayeva shimi gir kardam be nazareton kodomesh behtare? az nazare bazare kar

chemblog

عضو جدید
من هر چند بار دیگه بهم فرصت انتخاب رشته بدن باز مهندسی شیمی رو انتخاب می کنم چون بهش علاقه دارم حتی اگر بعد تموم شدن درسم بیکار باشم بدون اغراق;)

icegirl

عضو
سلام
از اولش که معماری دوست داشتم....تا ترم 5-4 هم که ماهیت اصلی مهندسی شیمی برامون (همه ورودی هامون) معلوم نبود!!!تو دوران کارشناسی خوش بودیم...اسم عسلویه و ابهت شرکت نفتو شنیده بودیم...اما وقتی واسه بازید ترم6 رفتیم پارس جنوبی (تو بهمن ماه که مثلا بهار اونجاست) شرایط آب و هوایی و امکاناتشو دیدیم ، همه دخترا واسه کار ناامید شده بودیم!!!! خلاصه گفتیم ادامه تحصیل می دیمو ارشد بگیریم...

حقیقتش برا یه خانوم مهندس شیمی کار کاملا مرتبط با رشته که بتونه هم به خودش و خانوادش برسه وجود نداره(این یه حقیقته که خلاصه اگه مدیر یه کارخونه هم که باشین به عنوان یه خانم باید وظایف مادری و همسری و... تو انجام بدی)... شرکتای تولیدی که معمولا نمی دونن مهندسی شیمی چیه(خودم به دلیل 2سال کار تو یه شرکت پلیمری با مدرک موثق می گم) همش با لیسانس شیمی اشتباه می گیرن و فقط تو قسمت آزمایشگاه کنترل کیفی برامون جا پیدا می شه... شرکت نفت هم که قربونش برم دیگه به کل ظرفیت خانمشو از آزمون استخدامی های اخیرش حذف کرده...میمونه شرکتاهای نرم افزاری و مشاوره که اونم فقط تو تهران یا شهرای بزرگه...
پس قبل از انتخاب رشته باید بازار کار و شرایطی که توش هستیم(امکانات محل سکونت و خانواده و ....) رو در نظر گرفت.

می شه در مورد شرکت های نرم افزاری و مشاوره ای واسه من توضیح بدی؟ من اصلا نمی دونم اینا چی هستن و کارشون چیه؟؟؟!!!:redface:

icegirl

عضو
سلام به دوستان...
منم مهندسی پتروشیمی خوندم، اوایل که مشغول تحصیل بودم وضع استخدامی خوب بود اما بخاطر یه سری مسایل کمی از دوستان همدوره ایم برای استخدام عقب افتادم، شاید خیری توش بوده...
چند تا از دوستام الان تو ماهشهر و عسلویه مشغول هستن، بیشترشون گفتن که با رابطه رفتن تا ضابطه...
به نظر من اینکه خودمون رو منحصر به چندتا پالایشگاه و پتروشیمی کنیم کاملا اشتباهه...
محیطهای پالایشگاه ها و پتروشیمی ها بسیار آلوده و خطرناکه، بخصوص در منطقه ای مثل عسلویه که فقط بخاطر کوتاه کردن خطوط لوله از پارس جنوبی اونجا رو انتخاب کردن، اگه من از اعضای تیم جانمایی بودم حتما عسلویه رو مردود اعلام می کردم...
خیلی ها از گرمی هموای عسلویه می نالند، قبول دارم هوای اونجا در تابستون بسیار گرم و شرجی هست ولی آیا فقط اونجا این شرایط رو داره... مگه ماهشهر نیست؟
این مطالب رو گفتم که بدونید مهمتر از گرمی بودن هوا، آلودگی بسیار وحشتناکه اونجاست...
من الان در یکی از شرکتهای پایین دستی پتروشیمی که محصولاتش مورد مصرف مستقیم پتروشیمی دارهکار می کنم و بالطبع به افراد زیادی از پتروشیمی های مختلف آشنا هستم، پای صحبتشون که تابحال بودم بیشتر از آلودگی نالیدند تا گرمی هوا...
دوستی که الان در دفاتر مرکزی یکی از همین پتروشیمی ها در تهران کار می کنه بهم گفت هم عسلویه بوده و هم ماهشهر و هر دو جا اصلا خوب نیست...
بسیاری از پرسنل شاغل در واحدهای پتروشیمی بعلت در معرض بودن با آلاینده ها و گازهای سمی مثل بنزن، آمونیاک، کلر و ... به مرور زمان به بیماری های خطرناک و لاعلاجی گرفتار می شن که درآمدهایی که با زحمت طی سالیان متمادی بدست آوردند هم کفاف درمانشون رو نمی ده...

استادی داشتیم که در دوران تحصیلمون می گفت اگر می دونستید مهندسی شیمی چقدر خطرناکه شاید اصلا از اول نمی اومدید این رشته رو بخونید...
یه استاد دیگه داشتیم که همیشه یه حرف قشنگی می زد، می گفت حضرت علی (ع) فرموده یک ساعت تفکر کردن بهتر از هفتاد سال عبادت کردنه و من هم می گم یک ساعت فکر کردن برای اینکه بدونید این مملکت به چی نیاز داره و برید دنبالش براتون کافیه...
همون استاد هم بهمون می گفت دنبال استخدام در جایی چه شرکتهای داخلی و چه خارجی نباشید، اگر خودتون بتونید کاری بکنید خیلی بهتره...

توصیه ای که به دوستان می کنم اینه که اصلا نباید رشته مهندسی شیمی را با رشته های تحصیلی دیگر مقایسه کنیم، مقایسه کردن بعلت عدم شناخت لازم و کافی از سایر رشته ها کاری عبث و بیهوده است، در هر کاری کسی موفق هست که مطالعات و تجربه بیشتری داشته باشه...
پس اگه دنبال این هستید که سری تو سرها داشته باشید از همین الان به یک موضوع خاص معطوف بشید و تحقیقات و مطالعات لازم را در موردش به عمل بیارید...
متأسفانه اکثریت قریب به اتفاق فارغ التحصیلان بدنبال کارهای آماده هستند در حالیکه باید با بکارگیری خلاقیت ها و توانمندی هایشان زمینه برای اشتغال قشر کم تحصیل کرده را فراهم کنند...
من حتی افرادی را سراغ دارم که تحصیلات دانشگاهی هم ندارند و یا اگر هم داشته باشند اصلا ربطی به مهندسی شیمی نداره و در حال حاضر در صنایع پایین دستی بخوبی پول پارو می کنند...
به اعتقاد من رشته مهندسی شیمی یک رشته با قابلیتهای متنوع و کاربردهای بسیار وسیع در صنعت و زندگی هستش پس چشمها را باید شست... جور دیگر باید دید...؛ با کمی تأمل و تدقیق در امور می شود به خیلی نکات ظریف و جالب دست پیدا کنیم، مثلا همین چینی ها و ژاپنی ها و کره ای ها چطور تونستند بر دنیا سیطره پیدا کنند... و قدرت کشورهای صاحب علم و فن آوری رو تحت الشعاع توانمندی های خودشون قرار بدهند...؟
پس ما هم می توانیم، همانطور که تاکنون توانسته ایم...، شاید برای دوستان جالب باشد که با تمام محدودیتها و تحت شدیدترین تحریم ها در سال گذشته اندیشمندان مهندسی شیمی و پلیمر ایران توانستند دو گرید پلی ایلن سبک خطی بسیار استراتژیک را در دو تا از پتروشیمی ها تولید و عرضه کنند و جالب اینکه حتی در بازارهای بین المللی هم بخوبی فروش رفتند...
دوستان جا برای کار و تحقیق بسیار زیاده، نابرده رنج گنج میسر نمی شود...، اگر دنبال کسب درآمد بالا هستید از فکر کار کردن با چند تا دستگاه که بعد از مدت کوتاهی ازشون خسته خواهید شد دست بردارید... تا کی می خواهید به فکر کار کردن در پتروشیمی ها یا پالایشگاه ها باشید...؟
مگر پتروشیمی ها و پالایشگاه ها محدودیت جذب نیرو ندارند...؟، آیا نمی دانید بخاطر بعضی مسایل از پذیرش دختران و زنان در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در شرایط کنونی جلوگیری به عمل می آید...
من به شخصه خانمی را دیدم که علیرغم دارا بودن مدرک فوق لیسانس از دانشگاه صنعتی شریف بیکار بود در حالیکه همسرش با همون مدرک از دانشگاه آزاد درآمد بسیار خوبی داشت...، الان شرایط به گونه ای است که خودمان باید آستین ها را بالا بزنیم نه اینکه دیگران بخواهند برای ما کاری بکنند...
بحث نظام مهندسی هم برای اینکه در رشته مهندسی شیمی محدودیتی متصور نیست کاملا غیر منطقی است... (البته به دوستان بر نخوره...).
یک مشکلی که ما تحصیل کرده ای رشته مهندسی شیمی داریم اینه که عموم مردم تا کلمه شیمی را می شنوند فکر می کنند ما باید در آزمایشگاه ها کار کنیم که باید با ارائه توانمندی ها و معرفی قابلیتهای این رشته ها، ذهنیت موجود را عوض کنیم...
از اطاله کلام از محضر دوستان عذرخواهی می کنم...

شاد و بهروز باشید...

من با حرفات کاملا مولفقم اما میشه راهنمایی کنی که یه مهندس شیمی مثلا چه مشاغلی می تونه ایجاد کنه؟؟؟ سرمایشو از کجا بیاره؟؟؟ بیاید در این مورد بحث کنیم دوستان...

t.p

عضو جدید
می شه در مورد شرکت های نرم افزاری و مشاوره ای واسه من توضیح بدی؟ من اصلا نمی دونم اینا چی هستن و کارشون چیه؟؟؟!!!:redface:

icegirl عزیز
شرکت های مشاوره ای که در خصوص صنایع پایین دستی کار می کنند و یا حتی شرکت هایی که پروژه های راه اندازی سایتهای جدید تو پارس جنوبی رو می گیرن و یا تو زمینه نفت و پتروشیمی کار می کنن... که برای همکاری نیاز داره به نرم افزارهای hysys , aspen ویا متلب مسلط باشی البته اگر کمی آشنا باشی تو کار کاملا مهارت کسب می کنی... البته اگه رقیبات بذارن و فرصت بهت بدن!
بهتره اگه دنبال کار تو این فضاها هستینaspen رو حتما یاد بگیرین...

HOMAESM

عضو جدید
با وجودی که درس های تخصصی م-شیمی خیلی دوست داشتنی اند اما وجود درس شیمی واقعا ازار دهنده است چون من اصلا از شیمی متنفرم :(
من همیشه دوست داشتم اختر شناس مهمی باشم اما تو ایران اصلا اینده نداره واسه همین زدم م-شیمی که لااقل بشه به اینده شغلیش امیدوار بود:(

moein749

عضو جدید
من از صفحه 1 تا 10 رو خوندم!!! ولی توی این 10 صفحه یک چیز منو خیلی آزار میداد، اینکه بعضی از دوستان حسرت اینو میخورن که چرا نرفتن مکانیک؟ به نظر من این دوستان نه مهندسی شیمی رو میشناسن نه مکانیک رو، به نظر من (و البته نظر خیلی از فارغ التحصیلان این رشته) کار گیر آوردن تو این رشته (اگه چیزی یاد داشته باشی) خیلی هم راحته، من کسی رو میشناسم که با مدرک دانشگاه آزاد این رشته تو مشهد 700 هزار تومن داره حقوق میگیره بدون پارتی. مطمئن باشین اگه مکانیک بودین از این بیشتر نمی گرفتین. مهندسی شیمی رشته خوبیه به شرط اینکه بهش درست نگاه بشه، اگه کسی به خاطر پول اومده باشه تو این رشته و انتظار داشته باشه روز بعد فارع التحصیلی هم استخدام شرکت نفت بشه سخت در اشتباهه!!! اون آدم اگه مکانیک هم بود بعد 4 سال می گفت کاش می رفتم عمران !!! آدم باید هر چیزی رو با عشق انتخاب کنه، اگه این رشته رو دوس نداری پس بهتره ادامه ندی ، ولی اگه مهندسی شیمی رو دوس داری و می خوای کار پیدا کنی باید تلاش کنی و خودتو در زمینه علمی مورد علاقت به روز نگه داری .
مهندسی شیمی از بهترین رشته های مهندسی است هم در ایران وهم در جهان، البته قبول دارم که خیلی در حقش ظلم شده و میشه ولی امیدوارم در آینده نشه.
اووووووه چقدر حرف زدم!!!!!!!!!
کلام آخر : من عاشق مهندسی شیمی هستم مخصوصا درس اقتصاد مهندسی
راستا من دارم واسه ارشد آزاد میخونم، بین گرایش های فرآیند و جداسازی کدوم بهتره؟

آخرین ویرایش:

chemblog

عضو جدید
من از صفحه 1 تا 10 رو خوندم!!! ولی توی این 10 صفحه یک چیز منو خیلی آزار میداد، اینکه بعضی از دوستان حسرت اینو میخورن که چرا نرفتن مکانیک؟ به نظر من این دوستان نه مهندسی شیمی رو میشناسن نه مکانیک رو، به نظر من (و البته نظر خیلی از فارغ التحصیلان این رشته) کار گیر آوردن تو این رشته (اگه چیزی یاد داشته باشی) خیلی هم راحته، من کسی رو میشناسم که با مدرک دانشگاه آزاد این رشته تو مشهد 700 هزار تومن داره حقوق میگیره بدون پارتی. مطمئن باشین اگه مکانیک بودین از این بیشتر نمی گرفتین. مهندسی شیمی رشته خوبیه به شرط اینکه بهش درست نگاه بشه، اگه کسی به خاطر پول اومده باشه تو این رشته و انتظار داشته باشه روز بعد فارع التحصیلی هم استخدام شرکت نفت بشه سخت در اشتباهه!!! اون آدم اگه مکانیک هم بود بعد 4 سال می گفت کاش می رفتم عمران !!! آدم باید هر چیزی رو با عشق انتخاب کنه، اگه این رشته رو دوس نداری پس بهتره ادامه ندی ، ولی اگه مهندسی شیمی رو دوس داری و می خوای کار پیدا کنی باید تلاش کنی و خودتو در زمینه علمی مورد علاقت به روز نگه داری .
مهندسی شیمی از بهترین رشته های مهندسی است هم در ایران وهم در جهان، البته قبول دارم که خیلی در حقش ظلم شده و میشه ولی امیدوارم در آینده نشه.
اره درسته وقتی عشق باشه و به درست اهمیت بدی همه چیز حل میشه
تازه خیلی از درسای مکانیک و شیمی مثل همن ولی متاسفانه در حق مهندسی شیمی یه بی عدالتی هایی شده که انشاالله حل میشه

t.p

عضو جدید
moein749عزیز از اینکه اینقدر به رشته ات تعصب داری تحسین می کنم...اما هدف این تاپیک آشنایی با واقعیتهای رشته م. شیمی اززبان دانشجویان-فارغ التحصیلان و شاغلانه...نه سیاه نمایی م.شیمی....
صحبت سر اینکه که کسی که می خواد رشته تحصیلیشو انتخاب کنه صرفا علاقه رو نباید شرط بذاره بهتره که نیم نگاهی هم به جوانب داشته باشه...(قبلا توضیح دادم)
اما سوالت....
من خودم دارم جنرال می خونم... قبلا فرایند حرف اولو می زد...اما الان جداسازی -نانو و حتی بیو هم رقیبش شدن... به هر حال شما که صرفا به علاقه فکر می کنین با توجه به دروس اختیاری که که تو سرفصل درسی هست،ببین کدومو بیشتر دوست داری!!

moein749

عضو جدید
moein749عزیز از اینکه اینقدر به رشته ات تعصب داری تحسین می کنم...اما هدف این تاپیک آشنایی با واقعیتهای رشته م. شیمی اززبان دانشجویان-فارغ التحصیلان و شاغلانه...نه سیاه نمایی م.شیمی....
صحبت سر اینکه که کسی که می خواد رشته تحصیلیشو انتخاب کنه صرفا علاقه رو نباید شرط بذاره بهتره که نیم نگاهی هم به جوانب داشته باشه...(قبلا توضیح دادم)
اما سوالت....
من خودم دارم جنرال می خونم... قبلا فرایند حرف اولو می زد...اما الان جداسازی -نانو و حتی بیو هم رقیبش شدن... به هر حال شما که صرفا به علاقه فکر می کنین با توجه به دروس اختیاری که که تو سرفصل درسی هست،ببین کدومو بیشتر دوست داری!!

t.p عزیز از راهنماییت ممنونم، اما یک توضیح :
اولا من اصلا به مهندسی شیمی تعصب ندارم، در این تایپک احساس کردم که نیاز هست از رشته خودم دفاع کنم و این کار رو هم کردم وگرنه در بعضی جاها خیلی اشکالات و ایرادات هم به مهندسی شیمی وارد هست که من هم قبول دارم مثل شرایط سخت کاری در پالایشگاه و کم بودن کار برای خانم ها و ... که همه رشته ها هم یه ایراداتی دارند.
دوما: من نگفتم فقط و فقط علاقه شرط اصلی در انتخاب یک رشته است، گفتم کسی تو هر رشته ای میخواد درس بخونه باید اول به اون علاقه داشته باشه(مطمئن باش اگه علاقه ای در کار نباشد آدم تا آخر عمر از اینکه 7 صبح بخواد بره سر کار زجر میکشه ) بعد بقیه جوانب رو هم بسنجه (مثل بازار کار ، دوری به محل زندگی و ...)، بعد اون رشته رو اگه واسش مناسب بود انتخاب کنه، مثلا من خودم در زمان انتخاب رشته دانشگام میخواستم باستان شناسی رو انتخاب کنم که خیلی عاشقش بودم ولی به دلیل کم بودن بازار کار و دوری از محل زندگی منصرف شدم و ترجیح دادم تحصیلات آکادمیک رو در مهندسی شیمی ادامه بدم، البته ناگفته نماند که باستان شناسی رو هم به طور مطالعه آزاد ادامه میدهم.

آخرین ویرایش:

t.p

عضو جدید
t.p عزیز از راهنماییت ممنونم، اما یک توضیح :
اولا من اصلا به مهندسی شیمی تعصب ندارم، در این تایپک احساس کردم که نیاز هست از رشته خودم دفاع کنم و این کار رو هم کردم وگرنه در بعضی جاها خیلی اشکالات و ایرادات هم به مهندسی شیمی وارد هست که من هم قبول دارم مثل شرایط سخت کاری در پالایشگاه و کم بودن کار برای خانم ها و ... که همه رشته ها هم یه ایراداتی دارند.
دوما: من نگفتم فقط و فقط علاقه شرط اصلی در انتخاب یک رشته است، گفتم کسی تو هر رشته ای میخواد درس بخونه باید اول به اون علاقه داشته باشه(مطمئن باش اگه علاقه ای در کار نباشد آدم تا آخر عمر از اینکه 7 صبح بخواد بره سر کار زجر میکشه ) بعد بقیه جوانب رو هم بسنجه (مثل بازار کار ، دوری به محل زندگی و ...)، بعد اون رشته رو اگه واسش مناسب بود انتخاب کنه، مثلا من خودم در زمان انتخاب رشته دانشگام میخواستم باستان شناسی رو انتخاب کنم که خیلی عاشقش بودم ولی به دلیل کم بودن بازار کار و دوری از محل زندگی منصرف شدم و ترجیح دادم تحصیلات آکادمیک رو در مهندسی شیمی ادامه بدم، البته ناگفته نماند که باستان شناسی رو هم به طور مطالعه آزاد ادامه میدهم.

عزیز سلام moein749
منظور من همین شفاف سازی شما بود
پستتون همین توضیحاتتونو لازم داشت... متشکرم
من خودم 2سال تو صنعت بودم(تو شهرستان)، الانم استخدام دولتی شدم(از طریق آزمون)...برای همین خواستم تجربیات شخصیمو دراختیار دوستان بذارم، تا کسی که می خواد این رشته رو انتخاب کنه دیدش کمی باز بشه، چون معمولا دانشجوها تا زمانی که فارغ التحصیل نشدن معمولا دو دسته می شن:
یا تو جو ارشد قرار می گیرنو فقط به ادامه تحصیل فکر می کنن(مخصوصا خانومها
یا تصورشون اینکه برن جنوب-تو پارس جنوبی، می تونن پول پارو کنن.... البته بازم بسته به شرایط و تواناییهای شخص و جدیدن داشتن شانس و البته پارتی ،هیچکدون از دو گزینه بالا دست نیافتنی نیست... با این حال منم از اینکه م.شیمی هستم راضیم
با آرزوی موفقیت برای همه بچه های م.شیمی

tetras

عضو جدید
slm...man in reshtaro b khatere shimi dost dashtam....ziad az mohtavash va inke faghat 9 vahed bishtar az baghie shimi mikhonim etela nadashtam...ama alan asheghesham....

mehrabanpor

عضو جدید
دوست عزیز نگران نباش به خدا توکل کن منم یه روز مثل شما بودم درسته کار سخت گیر میاد اما رفتی دنبالش چقدر تلاش کردی واسش که پیدا نکردی

chemblog

عضو جدید
دوست عزیز نگران نباش به خدا توکل کن منم یه روز مثل شما بودم درسته کار سخت گیر میاد اما رفتی دنبالش چقدر تلاش کردی واسش که پیدا نکردی
اخه میگی چیکار کنیم وقتی میری واسه استخدام از رنگ جورابت بهت گیر میدن تا نوع شلوار و رنگش البته من اینا رو شنیدم ولی مطمئنم که همچین چیزایی هست (متاسفانه)
یکی نیست بگه یعنی اگه طرف شلوار لی بپوشه نمیتونه کارای استخراج و پالایش و ... رو انجام بده؟؟؟؟!!!!!

saeed gas

عضو جدید
سلام به همگی
منم هیچتعصبی نصبتبهرشته ام ندارمولی با عشق وارد این رشته شدم و از بچگی وقتی عکس یه پالایشگاهو میدیدم چاق می شدم ولی چند ماهه دنبال کارم و بدجوری دلم گرفته ولی تا خدا هست غمی نیست . به امید فارغ شدن همه ی دانشجوها و تموم شدن خدمت همه ی سربازای مهندس شیمی و سرکار رفتن همه ی مهندسای شیمی جویای کار. الهی آمین

a_rudi

کاربر فعال مهندسی شیمی ,
کاربر ممتاز
اخه میگی چیکار کنیم وقتی میری واسه استخدام از رنگ جورابت بهت گیر میدن تا نوع شلوار و رنگش البته من اینا رو شنیدم ولی مطمئنم که همچین چیزایی هست (متاسفانه)
یکی نیست بگه یعنی اگه طرف شلوار لی بپوشه نمیتونه کارای استخراج و پالایش و ... رو انجام بده؟؟؟؟!!!!!

تن آدمی شریف است به جان آدمیت
. نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

اینطوری ها هم نیست، یه اصلی وجود داره هرجا تخصص حرف اول رو بزنه باقیه چیزا میرن تو حاشیه، اما وقتی کار تخصصی نباشه حاشیه ها جدی میشن.

اگه نمیتونین باحاشیه کنار بیاین دنبال تخصص و کار تخصصی باشین

chemblog

عضو جدید

تن آدمی شریف است به جان آدمیت
. نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

اینطوری ها هم نیست، یه اصلی وجود داره هرجا تخصص حرف اول رو بزنه باقیه چیزا میرن تو حاشیه، اما وقتی کار تخصصی نباشه حاشیه ها جدی میشن.

اگه نمیتونین باحاشیه کنار بیاین دنبال تخصص و کار تخصصی باشین
من که همیشه دنبال تخصص بودم و خواهم بود تو دانشگاه هم تا چیزی رو یاد نگیرم استاد رو ول نمی کنم ولی گاهی ادم چیزایی رو می بینه که از درس خوندن نا امید میشه
مثلا چرا به رشته مهندسی شیمی توجه زیادی نمی شه ولی تا اسم مهندسی مکانیک میاد قند تو دل همه اب میشه...چرا این قدر مهندسی شیمی رو دست کم می گیرن خیلی وقتا کاری رو که یه مهندس شیمی می تونه انجام بده و اصلا تخصص مهندس شیمی هست رو میدن به مکانیک سیالات...

حمیدرضا دشتی

اخراجی موقت
اما
من
خون که میبینم
ی جوری حس زندگی کردن از گرفته میشه
چه برسه
به جسد
مرده
زخمی
تصادفی
یا .....از این جور چیزا
پول هم همیشه فقط مهم نیست
میریم پالایشگاه و سر دکل حفاری میخندیم 10 تا کارگرم چپ و راست میگن دکتر چیکار کنیم
البته قبلا میگفتن مهندس

sh-chemist

عضو جدید
من خیلی راضیم اما دیگران ناراضی هستند!چون من خیلی با علاقه درس می خونم و این باعث شده که حتی خانوادم زمانی که من درس نمی خونم بیشتر تحویلم بگیرن و شعارشون اینه که دختر نباید درس بخونه:(

viva shz

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اره چون به اندازه بقیه رشته های مهندسی زحمت میکشه ادم بعد جز رشته های با بازار کار محدود تره به نسبت صنایع برق مکانیک و عمران

ghazal 2

عضو جدید
بخونيد و جواب بديد...

بخونيد و جواب بديد...

سلام به همه.
اگه بخواين به يكي از رشتتون بگين آيا بهش پيشنهاد ميكنيد مهندسي شيمي رو انتخاب كنه؟ چرا؟؟؟؟؟
چه رشته اي رو بهش معرفي ميكردين؟؟؟؟ چرا؟؟؟؟؟
همه شركت كنن.. ممنون

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
من خودم از اون دسته كساني هستم كه درسمو رها كردم اما نه به خاطر اينكه از درس بدم ميومد
اما پدرم اون زمانها هميشه به من ميگفت درسو براي فهم و دانش بخون نه براي كار
حالا اگر شما مهندسي شيمي ميخونيد يا درستون تموم شده دليل پشيمونيتون چيه؟
خب اگر به اين رشته علاقه داريد(بدون در نظر گرفن شغل) پشيمونيتون اشتباهه
الان شما ميگيد پشيمون هستيد اما ميدونيد شايد خيلي ها آرزوي همين مهندسي شيمي رو داشته باشند
شيمي دنياي قشنگي داره مخصوصا زماني كه به فاز عملي ميرسه
من تمام بدنمو تيكه تيكه كردم اما باز هم اگر يك روز از شيمي دور باشم ديوانه ميشم
شايد بخنديد اما شبها هم خواب واكنش ميبينم
يهو يك فكر به ذهنم ميرسه از رختخواب ميام بيرون نصف شب آزمايش ميكنم
به نظر من يكي كه مهندسي شيمي بسيار قابل احترام و ارزشمنده
نظر شخصي من اينه كه روي اينكه يك شغلي تو فلان پتروشيمي پيدا كنيد تمركز نكنيد
يك شغل ديگه پيدا كنيد چون معتقدم كار كارو مياره ! مطمئن باشيد به اون چيزي كه حالا يا علاقه داري يا روياي شما بوده و يا......... ميرسي
من يك دوستي داشتم مهندس الكترونيك بود بعد از اتمام تحصيلات مثل همه مشكل بيكاري رو داشت فكر ميكنيد يك مدت چه كاري انجام ميداد؟
كارش شده بود نصب و سيستمهاي MDF ! چوب! بعد از يك مدت با يك شركت تو نمايشگاه آشنا شد (يك شركت آلماني) كه تو همون زمينه قطبي بود براي خودش الان تو آلمان سيستمهاي الكترونيكي چند كارخونه بزرگ رو دادن دستش . بالاخره اومد تو تخصص خودش
شيمي كه ديگه خيلي جيگر تره
يكي از دوستان گفته بود 1000 تومن تو جيبش نباشه بعد مهندس شيمي باشي!
دوست عزيز من فكر نكن اگر شيمي نميخوندي الان ميلياردر بودي!
زندگي نامه جانسون متي معروف رو بخون! اين جانسون متي كه الان صاحب تكنولوژيه يك مدت زنداني بوده
و حوزه فعاليتش اصلا شيمي و پتروشيمي نبوده بعد از اينكه بخاطر يك وام افتاد زندان و آزاد شد از ساخت كاتاليست شروع كرد
الان هم كه يكي از دارندگان تكنولوژي مثلا همون متانوله كه بارها در موردش گفتگو كرديد و هنوز هم مهمه
باز هم ميگم من شخصا به مهندسان شيمي احترام ميذارم و ارزش بسيار زيادي براي من دارند
حالا تو هر شرايطي كه خودشون ميگن باشند
ميتونيد جانسون متي رو تو ويكي پديا بخونيدjohnson matthey
براي همتون آرزوي سلامتي و موفقيت دارم
راستي سوء تفاهم نشه من به همه رشته ها احترام ميذارم

رشته مهندسي شيمي از نظر من يكي از بهترين رشته هاست ولي تنها چيزي كه هست ميزان حقوق كم اين رشته در ايران نسبت به كشور هاي ديگه است
در ايران بالاترين حقوق بين 3 تا 4 ميليون ميباشد ولي در كشورهاي ديگه مثل امريكا و حتي همين كشور كوچيكه قطر حدود بيست ميليون حقوق مهندسين اين رشته است
در كل من هم از شيمي خوشم مياد و هم از معماري ولي در اخر شيمي رو انتخاب كردم و اگه كسي هم ازم بپرسه خوبه يا بد ميگم عاليه و بهش پيشنهاد نيميكنم بياد اين رشته شايد با علايقش نخونه

nasrinavm

عضو جدید
icegirl عزیز
شرکت های مشاوره ای که در خصوص صنایع پایین دستی کار می کنند و یا حتی شرکت هایی که پروژه های راه اندازی سایتهای جدید تو پارس جنوبی رو می گیرن و یا تو زمینه نفت و پتروشیمی کار می کنن... که برای همکاری نیاز داره به نرم افزارهای hysys , aspen ویا متلب مسلط باشی البته اگر کمی آشنا باشی تو کار کاملا مهارت کسب می کنی... البته اگه رقیبات بذارن و فرصت بهت بدن!
بهتره اگه دنبال کار تو این فضاها هستینaspen رو حتما یاد بگیرین...

با این بحث های اینجا نامید شدم. من خودم کلی شروع کردم به یاد گرفتن نر افزار,aspen رو هم شروع کردم. چه جوری باید به این شرکت های مشاوره را پیدا کرد؟ مثلا اجازه میدن یه مدت بدون حقوق اونجا باشی و کار یاد بگیری؟

sevda66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:surprised::surprised:
چطوری ناراضی هستیو ارشد میخونی؟
شدی عین استاد ما...........
کارشناسی رو صنعتی بابل خونده و ارشد رو فردوسی مشهد.........
بدشم میگه از م.شیمی بدم میاد............!!!!
لابد اگه خوشش میومد کارشناسی و ارشد و دکترا شو تو آکسفورد بورسیه میشد:biggrin:
آره فکر کنم خیلیها اینجوری باشن.من بدم نمیادا فقط پشیمونم ولی گاهی اوقات بعضی اشتباهارو که شروع کنی تا آخرش باید بری اگه بمونی در جا بزنی یا برگردی عقب ممکنه وضع بدتر شه. چیکار کنیم حداقل به آینده باید امیدوار بود شاید اتفاقای خوبی در انتظارمون باشه.

لیلا امینی

عضو جدید
سلام دوستان
به نظر من مهندسی شیمی، رشته خیلی خوبیه و آینده خوبی هم داره. ولی متاسفانه توی ایران درست شناخته شده نیست. مثلا یک مهندس شیمی به راحتی می تونه محاسبات Piping رو انجام بده ولی همیشه این طور تصور می شه که یک مهندس مکانیک باید این کار رو انجام بده. به هر حال خود ما مهندسین شیمی باید برای تغییر این تصورات غلط تلاش کنیم.