علی سردار افخمی

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال 1308 در تهران به دنیا آمد.

دوران زندگي:

ابتدا تحصيلاتش در زمينه فيزيک و شيمي بود. سپس تصمیم گرفت نفت بخواند، اما منصرف شد، پس به فکر دانشکده هنرهای زیبای پاریس افتاد.در ازمون ورودی اش قبول شد. البته اين دانشکده اشخاص خارجي را بدون امتحان ورودي مي پذيرفت؛ با اين حال علی سردارافخمی، بعد از موفقيت در امتحان ورودي، وارد دانشکده مزبور شد. پس از فارغ التحصیلی در رشته معماری در سال 1963به ايران بازگشت.

تئاتر شهر:

آنچه که امروزه با نام تئاتر شهر تهران مشهور شده است و اهل فرهنگ و هنر برای این ساختمان قدیمی و ویژه، ارزش و جایگاه بخصوصی قائل اند ساختمانی مدور و استوانه ای زیبا در محل پارک دانشجو در چهار راه ولیعصر شهر تهران است.
طراحی این ساختمان به عهده " علی سردار افخمی" از نام آورترین معماران ایرانی بود که یک شرکت مهندسی مشاور را اداره می کرد و کسب و کار پر رونقی داشت. دور این ساختمان مدور ، ستون های قرینه به سبک ستون های تخت جمشید طراحی شده است که باعث می شود ساختمان شباهت زیادی با خیمه داشته باشد. بالای ساختمان، گنبد نیم مدوری طراحی شده است که یادآور " برج طغرل" و معماری دوره ایلخانیان است.
شاید مهمترین ویژگی تئاتر شهر در پلان دایره ای شکل آن باشد، این گونه پلان ها در زمان ناصرالدین شاه وارد معماری ایران شد. استفاده از آجر، در نما و ترکیب آن با کاشی فیروزه ای و سبز و همچنین بکارگیری عناصر تزیینی آجری، باعث ایجاد حس نزدیکی و آشنایی با این بنا شده است.
این معمار ایرانی که او را از بنیانگذاران جریان معماری پیشروی ایران می دانند، چند سال در ايران ماند، اما دوباره به پاریس رفت.

تحصيلات و مدارك علمي:

رشته معماری در دانشکده هنرهای زیبای پاریس

مسئولیت و مقام ها:

اداره شرکت مهندسی مشاور

آثار :

• تئاتر شهر
  • ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی(که در سال ۱۳۵۵ طراحی و در سال های ۱۳۷۶-۱۳۸۰ اجرا شد) .
  • مقبره صادق هدایت در پاریس

منابع:

ویکی پدیا
http://arch89.blogfa.com
http://topcloob.ir
http://www.magiran.com

آخرین ویرایش:

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اثار دیگر معمار :

مرکز تحقیقات کار در خیابان ولی عصر

خانه خود معمار در گلستان چهارم(در اختیار وزارت امور خارجه)

ساختمان برای کودکان بی سرپرست در شمال تهران

ساختمانی واقع در پارک نیاوران(سبک به خصوصي مثل شيرواني ها دارد)

مشاهده پیوست 176316

منبع : روزنامه شرق ، شماره 1671 به تاريخ 25/11/91، صفحه 8 (ويژه جشنواره موسيقي فجر)

baran 2012

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایده ساخت تئاتر شهر طبق نظر علی سردار افخمی :

"اين باغ به گونه اي بود که از همه طرف ديده مي شد؛ به نظر مي رسيد بهترين طرح براي اجراي چنين ايده اي، يک ساختمان دايره اي است تا از هر طرف ديده شود. نمي خواستم ساختماني باشد که فقط يک نما داشته باشد و بعد پشتش هرچه بشود جا داد. به عکس، در ذهنم بود که اين سازه، يک نما نداشته باشد و تمام اطرافش نما باشد.”

"اين ساختمان شبيه هيچ چيزي نيست. فرم نهايي سازه، در واقع با الهام از خاطراتي که از کودکي از معماري ايراني داشتم به ذهنم رسيد. در سال هاي جواني جاهاي مختلف مملکت مثل شيراز، اصفهان و حتي جاهاي دورافتاده را ديدم و در جزييات ساختمان هاي تاريخي اين شهرها دقت کردم. نکته مهم در ساخت اين بنا اين بود که از همان ابتدا مخالف کاربرد شيشه و تراورتن بودم، به دليل اينکه اين مصالح مناسب آب و هوا و فضاي ايران نيست. يادم مي آيد وقتي براي بار دوم از فرانسه به ايران آمدم و مي خواستم اين بنا را اجرا کنم، ديدم بسياري از ساختمان هاي آن زمان تهران که معماراني چون حيدرعلي غيايي، هوشنگ سيحون و عبدالعزيز فرمانفرما ساخته بودند از تراورتن و شيشه و آهن بود. اين مصالح به نظر من بسيار براي ايران نامناسب هستند. اين است که به شخصه در پروژه هايم هميشه به دنبال آجر رفتم."

مشاهده پیوست 176319

روزنامه شرق ، شماره 1671 به تاريخ 25/11/91، صفحه 8 (ويژه جشنواره موسيقي فجر)