شروع کار با لینوکس

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام
من میخوام تمام استفاده هام رو به سمت متن باز سوق بدم و اولین کارم استفاده از Linux به جای Windows هستش
حالا میخوام بپرسم که کدوم نسخه انتشار یافته گنو/لینوکس نسبت به بقیه ارجحیت داره. اگر بادلیل بگید ممنون میشم

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من میخوام تمام استفاده هام رو به سمت متن باز سوق بدم و اولین کارم استفاده از Linux به جای Windows هستش
حالا میخوام بپرسم که کدوم نسخه انتشار یافته گنو/لینوکس نسبت به بقیه ارجحیت داره. اگر بادلیل بگید ممنون میشم

سلام...
هیچ کدوم نسبت به دیگری ارجعیت نداره...
شما بگو می خوای چکار کنی...تا بعد ببینیم که چی میشه...
باتشکر...

s_aa

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام
من شروع کارم با اوبونتو 11.10 هست
فایل اموزشی یا رفرنسی هست برای شروع درست؟
میخوام با دنیای کدبازاشنابشم..به معنای آزادگی درتغییرهرچیز..یه جورایی کاربا کدها..

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من شروع کارم با اوبونتو 11.10 هست
فایل اموزشی یا رفرنسی هست برای شروع درست؟
میخوام با دنیای کدبازاشنابشم..به معنای آزادگی درتغییرهرچیز..یه جورایی کاربا کدها..

سلام...
خیلی ممنونم که اینقدر کامل مشکلتون رو مطرح کردی...
شما اول مشخص کن می خوای تویه لینوکس چیکار کنی....بعد....
مثلا نوشتی کار با کد... خوب کد چی؟؟؟ کد منبع؟؟؟‌ کد اجرایی؟؟؟
بابا شما مهندس هستید...یکم واضح تر سوال بپرسید تا وقت ها سر نوشتن این مطالب حدر نره...
درضمن اوبونتو هم برای تازه کارها خوبه.... ولی من طبق معمول میگم...فدورا یه چیز دیگه هستش...
باتشکر...

hoseng

کاربر بیش فعال
سلام...
هیچ کدوم نسبت به دیگری ارجعیت نداره...
شما بگو می خوای چکار کنی...تا بعد ببینیم که چی میشه...
باتشکر...
خب من میخوام هرکاری که قبلا با ویندوز انجام میدادم الان با لینوکس انجام بدم
مثل شبکه کردن ساده دو سیستم، اتصال به اینترنت، کدنویسی اجرایی تحت سیستم عامل و وب و کارهای عادیه دیگه
با تشکر

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب من میخوام هرکاری که قبلا با ویندوز انجام میدادم الان با لینوکس انجام بدم
مثل شبکه کردن ساده دو سیستم، اتصال به اینترنت، کدنویسی اجرایی تحت سیستم عامل و وب و کارهای عادیه دیگه
با تشکر

سلام...
بذار برات این مدلی توضیح بدم...
یکم دنیا برخلاف اون چیزی هست که ویندوز نشونت میده...ولی در بعضی مواقع هم راحت تر...
مثلا در ارتباطات...بین ۲ تا کامپیوتر... در ویندوز یه آی پی میدی و خلاص و از این کارها...
ولی در لینوکس مجوزها هم تعیین کننده هستند...البته زیاد وحشت نکنی که این دیگه چیه...
ولی برای برقراری ارتباط یا باید سامبا راه بندازی و یا ایانکه NFS راه بندازی..که راه حل اولی راحتتر هستش..
برای بقیه هم زیاد غصه نخور...معادل زیاد هست...فقط باید سرچ بزنی...
ولی همین رو میتونم بهت بگم که اتصال به اینترنت خیلی ساده تر از ویندوز هستش...حتی اشتراک اینترنت...
باتشکر....

s_aa

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام...
خیلی ممنونم که اینقدر کامل مشکلتون رو مطرح کردی...
شما اول مشخص کن می خوای تویه لینوکس چیکار کنی....بعد....
مثلا نوشتی کار با کد... خوب کد چی؟؟؟ کد منبع؟؟؟‌ کد اجرایی؟؟؟
بابا شما مهندس هستید...یکم واضح تر سوال بپرسید تا وقت ها سر نوشتن این مطالب حدر نره...
درضمن اوبونتو هم برای تازه کارها خوبه.... ولی من طبق معمول میگم...فدورا یه چیز دیگه هستش...
باتشکر...
سلام.
اوبونتو رو برای شروع دارم
بذارید من هم اینطوربگم...مث این میمونه که به کسی که ا ز ویندوز هیچی نمیدونه بخواید اموزش بدید...
خب اولش یک دید کلی رو راجع بهش میگید درسته؟
یا چیزی که بتونه این بخش بندی رو مشخص کنه و افراد درمورد تصمیم بگیرند..
اما درمورد کارهایی که بشه انجام داد همون کدهای اجرایی...کدهایی که در تغییربیس سیستم ها به درد بخورند.
یا کارهای اولیه برای شروع با یک سیستم عامل جدید...
اینا میشن نیازهای اولیه ای که من دارم دیگه...
مرسی.

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
اوبونتو رو برای شروع دارم
بذارید من هم اینطوربگم...مث این میمونه که به کسی که ا ز ویندوز هیچی نمیدونه بخواید اموزش بدید...
خب اولش یک دید کلی رو راجع بهش میگید درسته؟
یا چیزی که بتونه این بخش بندی رو مشخص کنه و افراد درمورد تصمیم بگیرند..
اما درمورد کارهایی که بشه انجام داد همون کدهای اجرایی...کدهایی که در تغییربیس سیستم ها به درد بخورند.
یا کارهای اولیه برای شروع با یک سیستم عامل جدید...
اینا میشن نیازهای اولیه ای که من دارم دیگه...
مرسی.

سلام...
ببینید...برای شروع به کار ..اول شما باید اوبونتو رو نصب کنید...البته به نظرم کنار ویندوز نصب کنید..اگه هم هارد کم دارید...اوبونتو رو نصب کنید و تویه مجازی ساز مثل ویرچوال باکس یه ویندوز هم نصب کنید... تا برای بعضی کارها لنگ نمونید...
بعد برای هر کاری بهتر هستش که تا قبل از رسیدن مشکل صبر کنید...مثلا برای ارتباط با اینترنت...کافیه که مودم رو به لینوکس نصب کنید...اصولا ۹۹٪ از مودم های اینترنت پر سرعت رو میشناسه... حتی میشه راحتتر از ویندوز توش کانکشن ساخت...و اگه هم که آی پی رویه مودم ست بشه که چه عالی... مثلا یه نمونه....برای وی پی ان...کار شما در لینوکس خیلی راحتتر از ویندوز هستش... مخصوصا برای پراکسی...که ۲ قدم باید طی کنید....
برای نیازهای برنامه نویسیتون هم باید دنبال معادل بگردید...
فقط می تونم بهتون بگم...اگه فدورا داشتید تویه برنامه نویسی راحتتر بودید..چون خیلی از بسته های مربوط به برنامه نویسی رو خودش داره و احتیاج به دانلود نبود..جز اینکه بخواید آپدیت بشه..که بازم تویه فدورا راحتتر و بهینه تر هستش...به هر حال...شما تویه ویندوز از چه محیط برنامه نویسی استفاده می کنید؟‌چه زبانی؟
حتی مثلا تویه لینوکس یه دونه چیز شکن داره که نصبت به نسخه ی ویندوزیش سرعت بالاتری داره و این به علت نبود آنتی ویروس و اینترنت سکیوریتی هستش... که جلویه اینترنت شما رو نمی گیره...
باتشکر....

emreh

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام..لینوکس رو میشه مثل ویندوز از فروشگاه خرید؟

سلام...
لینوکس شاپ
با پست پیشتاز براتون ارسال می کنه..اولین فدورای خودم رو از این سایت خریدم...فدورا ۱۴... ۳ روزه دستم رسید...
درضمن...بهتر هستش که این رو بخرید....از اوبونتو بهتر هستش...البته بعدش هم که میشه حدودای 2013 قراره که نسخه ی 18 فدورا بیاد ... یکم با این نسخه فرق می کنه...
باتشکر...

آخرین ویرایش: