سازه های بتن آرمه + سوال

a-h-big

عضو جدید
سلام.
یه سوال مهم و فوری دارم:

کدام قسمت از سازه های بتن آرمه هست که ملاک تخریب آن، پاره شدن میلگرد درون آن است ، نه تخریب آن ؟

منظورم از قسمتی از سازه این است که یک قسمت را نام ببرید، مثلا ستون مثلا تیر ..

با تشکر

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
یه سوال مهم و فوری دارم:

کدام قسمت از سازه های بتن آرمه هست که ملاک تخریب آن، پاره شدن میلگرد درون آن است ، نه تخریب آن ؟

منظورم از قسمتی از سازه این است که یک قسمت را نام ببرید، مثلا ستون مثلا تیر ..

با تشکر

با سلام
دوست عزیز اگر در سازه بتنی ( هر نوع سازه ای و البته با توجه به سوال شما هر قسمتی از سازه ) بار وارده و تنش ایجاد شده به حدی برسه که باعث پارگی یا گسیختگی میلگرد ها بشه، مطمئنا دیگه سازه ای وجود نخواهد داشت که بخواهیم در مورد ملاک تخریبش بحث کنیم.

من برداشتم این بود که یه مقداری طرح سوال مورد نظر شما جای بحث و اصلاح داره.

ببینید؛ عموما در قسمت هایی از سازه که به فشار کار می کنند، چنانچه بتن تخریب بشه، سازه ما از بین خواهد رفت. مثل ستون
و بالعکس در قسمت هایی از سازه بتنی که به کشش کار می کنند، چنانچه میلگرد ما تسلیم کشش بشه، دفرمه بشه و یا گسیخته، سازه دیگه تاب مقاومت رو نخواهد داشت. مثل تیر

a-h-big

عضو جدید
ممنون که پاسخ دادید.

اما من مفهوم را میدانم. ولی سوال من این است که یک نمونه ذکر کنید. مثلا " در تیر های عمیق ، زمانی که جهت بار زلزله موجب ایجاد کشش مضاعف مشود" البته این یک مثال فرضی بود که جهت تفهیم گفته شد و ربطی به جواب سوال ندارد.

برای دادن پاسخ به این سوال لازم که سخص پاسخ دهنده ، این پدیده را دیده باشد و علت آنرا بداند.

ممنون