اپتوكوپلر

ehsan yari

عضو جدید
سلام.اگه ميشه يك سري اطلاعات راجع به اپتوكوپلربه من بديد. خيلي ممنون.

mehran_tk_ur

عضو جدید
اپتوکوپلر

اپتوکوپلر

سلام
اگه بخواهیم در مورد اپتوکوپلر حرف بزنیم در حالت کلی میشه گفت که اپتوکوپلر ها یک نوع کلید هستند ساختمان داخلی اونها از یک LED و یک ترانزیستو تشکیل شده که این ترانزیستور با نور LED بایاس میشه با به عبارتی پایه B ترانزیستور به وسیله نور تحریک میشه و C رو به E سویچ میکنه
اپتوکوپلرها بر اساس توان و W و I و V ورود و خروج انواع مختلف دارند
اپتوکوپلر 4 پایه داره که 2 تای یک طرف اون مال LED و قدر مسلم + و - داره که باید رعایت بشه و 2 تا پایه دیگش پایه های E و C ترانزیستور :)
امید وارم که به دردت بخوره

• Like
واکنش ها: sh85

omidvarshoei

عضو جدید
من در اینجا از اپتی کوپلر برای حفاظت آیسی در برابر ولتاژ برگشتی از بخش قدرت استفاده کردم یعنی به وسیله این المان میتوانیم به راحتی بخش فرمان را که دارای ولتاژ کمی است از بخش قدرت که ولتاژ زیاد است جدا کنیم و فرمان را بصورت نوری ارسال کنیم که به این المان میگن اپتی کوپلر نوری .اگر هم ولتاژ در بخش قدرت زیاد باشد دیگر به آیسی ما صدمه نمیزند......

اپتی کوپلر نوری چیست ؟<>> توسط این المان ما به راحتی میتوانیم بخش قدرت را از بخش فرمان جدا کنیم ><>چه جوری ؟<>>>به راحتی >>>مثلا فرمانی که توسط میکرو میخواهیم به یک تریستور یا رله ای بدهیم توسط این المان میدهیم >>> این المان دارای 4 پایه است که دو پایه آن مربوط به دیود نوری است و دوپایه آن مربوط به یک فتو ترانزیستور که توسط این دیود نوری کنترل میشود >>> یعنی این پکیج 4 پایه دارای یک دیود نوری که نقش فرمان دادن به یک فتو ترانزیستور را دارد و این فتو ترانزیستور به محض فرمان گرفتن مانند یک کلید عمل کرده و پایه کلکتور به امیتر وصل میشود ><><>نمونه های مختلفی اپتی کوپلر هست که اینجا من اپتی کوپلر فتو ترانزیستوری را توضیح دادم.

برای وصل کردن این اپتی کوپلر به میکرو باید چکار کرد؟<> پایه آند این اپتی کوپلر به پایه فرمان دهنده میکرو وصل میشود و پایه کاتد به زمین .

پایه های کلکتور و امیتر فتو ترانزیستور مربوط به بخش قدرت میباشد و مانند یک کلید در سر را مصرف کننده قرار میگیرد مانند شکل زیر.(پایه input به پایه فرمان دهنده میکرو وصل میشود و پایه output برای فعال کردن یک ترانزیستور از نوع تیپ منفی )

شما میتوانید از RL و VCC استفاده نکنید و output را به یکی از پایه های رله داده و پایه دیگر رله را به مثبت وصل کنید.

همچنین شما میتوانید از اپتی کوپلر برای عکس این حالت استفاده کنید یعنی بخش قدرت فرمان صفر یا یک به میکرو بدهد و ما توسط این اپتی کوپلر بخش فرمان را از قدرت ایزوله کنیم.مانند شکل زیر

• Like
واکنش ها: sh85
بالا