[اتصال استخوان سگی یا RBS ] اتصال تضیف شده

bahar_cve

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان مهندس
یه سوال دارم خواهش میکنم زود جواب بدین
دلیل استفاده از اتصال استخوان سگی یا تضعیف شده چیه؟
ممنون
;)

آخرین ویرایش توسط مدیر:
اتصال استخوان سگی یا RBS ،برای این منظور استفاده می شود که یه موقع در هنگام زلزله مفصل پلاستیک در ستون یا در ناحیه ی چشمه اتصال(panelzone) اتفاق نیافتد.

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
بررسی اثر RBS در بهبود رفتارلرزه ای اتصالات خمشی فولادی

اتصال استخوان سگی یا RBS ،برای این منظور استفاده می شود که یه موقع در هنگام زلزله مفصل پلاستیک در ستون یا در ناحیه ی چشمه اتصال(panelzone) اتفاق نیافتد.

سلام دوستان مهندس
یه سوال دارم خواهش میکنم زود جواب بدین
دلیل استفاده از اتصال استخوان سگی یا تضعیف شده چیه؟
ممنون
;)

انتظار اساسي طراحي قابهاي خمشي ويژه ، حصول رفتار شكل پذير، بدون شكست اتصال است . در اتصالات
و اثر عوامل مختلف بر عملكرد آنها بررسي RBS مطلوب، استراتژي تضعيف موضعي مقطع تير اتخاذ شده است . در اين مقاله ، رفتار لرزه اي اتصالات
در جلوگيري از ترد شكني اتصال ، كنترل تنشهاي بر ستون و كاهش سختي قاب ، RBS گرديده است . موارد مورد بررسي در اين مطالعه ، شامل اثر
بر رفتار لرزهاي اين اتصالات، ،RBS اثرات دال بتني، مقاومت چشمه ي اتصال، نحوهي اتصال جان تير به بال ستون و مهار جانبي مكمل در انتهاي
ميباشد. در پايان نتيجه - RBS تير به ستونهاي عميق، و بهسازي و تقويت اتصالات خمشي ساختمانهاي موجود با استفاده از RBS رفتار اتصالات
گيري شده است كه با استفاده از اين اتصالات ضمن صرفهجويي قابل توجه در هزينهي پروژه، ميتوان به ظرفيتهاي چرخش پلاستيك بسيار بالاتر
از اتصالات خمشي معمولي دست يافت.

دانلود مقاله مورد نظر که خلاصه اونو براتون نوشتم.

مشاهده پیوست 418.pdf

سپاس

بالا